Technologie i Firma

Robot o „ludzkich dłoniach”

z dnia 2017-12-21
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
9 komentarzy Dyskutuj z nami

Jakie zastosowanie może znaleźć robot, którego dłonie są niemal równie delikatne i precyzyjne, jak te ludzkie?

Takie lub inne roboty można spotkać już na każdym kroku. Przeważnie nie są one jednak zbyt delikatne, przez co zakres ich zastosowań jest mniejszy niż mógłby być. Problem ten rozwiązuje opracowany przez firmę Epson robot wyposażony w „ludzkie dłonie”.

Taka maszyna ma ogromny potencjał, szczególnie w produkcji elektroniki, gdzie wymagana jest bardzo duża precyzja, a jednocześnie – delikatność. WorkSense W-01 jako sprzęt do firmy to odpowiedź na brak rąk do pracy w zakładach produkcyjnych. Jest wyposażony w dłonie i ramiona, które zostały zaprojektowane na bazie ludzkich kończyn górnych. 

Epson WorkSense W-01 robot

To nie wszystko, bo dzięki 6 kamerom, licznym sensorom (na czele z czujnikami dotyku, pozwalającymi kontrolować siłę nacisku) i sztucznej inteligencji robot widzi swoje otoczenie w 3D i potrafi precyzyjnie wykonywać skomplikowane zadania. Wszystko to bez konieczności dodatkowego programowania, nawet w przypadku zmiany lokalizacji.

Jak zachwala Piotr Rojek z firmy DSR oferującej przemysłowe rozwiązania IT, „robot Epsona jest mobilny, autonomicznie decyduje o ścieżce ruchu swoich ramion i potrafi unikać przeszkód. Wśród maszyn tej klasy nie spotkałem jeszcze takiego zestawu cech”.

„Roboty zaprzęgnięte do pracy w większości firm produkcyjnych to zupełnie inna liga. Na tym przykładzie widzimy, że technologie kognitywne wkraczają do przemysłu nie tylko współpracując z zaawansowanymi systemami IT, takimi jak ERP, ASP czy BI, lecz również jako maszyny pracujące na linii produkcyjnej. Dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji automatyzacja przemysłu wchodzi na nowy poziom” – dodaje Rojek.

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

Jak widzi, czuje, myśli i działa WorkSense W-01?

Choć wiemy, że penie spodziewaliście się tego ;)

Źródło: Epson, inPlus Media, DSR

marketplace

Komentarze

9
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Przecież ten robot jeszcze nie istnieje. Na filmie jest tylko animacja czyli koncepcja jak by to miało wyglądać i jak pracować.
  Zaloguj się
 • avatar
  Witam T300 Wersja przedprodukcyjna Skynet glówny podwykonawca ale cichooooo.. bo sie wyda heheh Pozdrawiam :D
 • avatar
  jeszcze ludzkie usta zeby mial i kupuje
  Zaloguj się