Na topie

Kupno gier 18+ tylko z dowodem? - propozycja rzecznika praw obywatelskich.

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Gry

Kategoria: Gry Gry Tematyka: Grand Theft Auto PEGI

Według RPO gry oznaczone jako dozwolone jedynie dla pełnoletnich graczy powinny być traktowane przez sprzedawców tak samo, jak alkohol czy papierosy.

GTA V gra brutalna

AA

Gry oznaczone przez PEGI jako dozwolone wyłącznie dla pełnoletnich graczy powinny być traktowane przez sprzedawców tak samo, jak alkohol czy papierosy? Tak uważa rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz, która domaga się sprzedaży takich produkcji wyłącznie za okazaniem własnego dowodu osobistego.

Od wielu już lat na pudełkach gier sprzedawanych na terenie Polski znajdują się znaczki przyznawane przez PEGI, informujące o tym, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczony jest dany tytuł (powyżej 3, 7, 12, 16 lub 18 lat). Stanowią one jednak wyłącznie wskazówkę (przede wszystkim dla rodziców), a nie określają tego, ile lat musi ukończyć klient, aby nabyć wybraną grę. 

O zmianę tej sytuacji apeluje rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz. Według niej powinno zostać wprowadzone prawo, zakazujące sklepom sprzedawania nieletnim gier oznaczonych jako odpowiednie wyłącznie dla dorosłych. Wystąpiła w tej sprawie do ministra gospodarki, wicepremiera Janusza Piechocińskiego, podając za przykład takiej gry – a jakże – Grand Theft Auto V.

PEGI oznaczenia
Oznaczenia PEGI – czy ktoś zwraca na nie uwagę?

„Moje szczególne zaniepokojenie wzbudza okoliczność, że twórcy tego tytułu proponują jego nabywcom rozgrywkę wypełnioną aktami przemocy i okrucieństwem. Dla przykładu można wskazać, że gracz, wcielając się w głównego bohatera gry, w wirtualnym świecie jest zmuszany do dokonywania brutalnych zabójstw oraz torturowania ludzi. W ramach tego producenci przewidzieli możliwość wyboru wielu metod zadawania cierpienia, a wśród nich m.in. rażenie prądem, zadawanie obrażeń kończynom kluczem do wymiany kół, wyrywanie zębów obcęgami czy podtapianie skrępowanego więźnia. Uczestnictwa w tego rodzaju scenach nie sposób uniknąć - twórcy zaprojektowali je w ten sposób, że są one elementem koniecznym do kontynuowania gry” – pisze prof. Irena Lipowicz.

Zdaniem rzecznika praw obywatelskich sprzedaż tak brutalnych gier nieletnim jest niezgodna z Konstytucją RP. Może mieć bowiem negatywny wpływ na rozwój emocjonalny dzieci i młodzieży, która na graniu w takie tytuły może spędzać całe godziny. W wystąpieniu do ministra gospodarki pisze: 

„Zgoda na korzystanie z rozrywek, w których zadawanie bólu, cierpienia i zabijanie spełniają funkcje zabawy, stoi w sprzeczności z podstawowymi wartościami chronionymi przez Konstytucję RP, w szczególności zaś z koncepcją ochrony ludzkiej godności jako podstawy porządku prawnego. Natomiast zgodnie z przepisem art. 72 ust. 1 Konstytucji RP rolą państwa jest zapewnienie ochrony praw dziecka, zwłaszcza przed przemocą okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją”.

Prof. Irena Lipowicz
Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz, fot. Panek (rpo.gov.pl).

Czego więc oczekuje prof. Irena Lipowicz? Chce, aby gry z oznaczeniem „PEGI 18” były traktowane podobnie jak alkohol czy papierosy, a więc były sprzedawane wyłącznie za okazaniem dowodu osobistego. Podobne zasady zostały wprowadzone przed rokiem na terenie Wielkiej Brytanii. Na razie rzecznik praw obywatelskich wysłała swoją propozycję do ministra gospodarki i oczekuje jak najszybszej odpowiedzi w tej sprawie.

Pozostaje jeszcze jedno pytanie – czy to naprawdę coś może zmienić? Czy tego typu utrudnienie nie będzie właśnie wyłącznie utrudnieniem, a nie rozwiązaniem problemu? Dziś młodzież nie ma najmniejszego problemu z zakupem alkoholu lub papierosów – jedne sklepy w ogóle nie przejmują się ograniczeniami prawnymi, a do tych, które prawa przestrzegają, wystarczy posłać starszego kolegę lub rodzeństwo. Pozostawiamy już pytanie czy to rzeczywiście brutalne gry mają najgorszy wpływ na rozwój moralny dzieci i młodzieży. 

GTA V gry tortury

Jak zawsze znajda się zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy propozycji RPO, tym bardziej zachęcamy do oddania głosu w sondzie i dyskusji w komentarzach.

Źródło: Wyborcza, Rzecznik Praw Obywatelskich, 2game, junkiemonkeys, inf. własna

Odsłon: 15737 Skomentuj newsa
Komentarze

106

Udostępnij
 1. edixu
  Oceń komentarz:

  119    

  Opublikowano: 2013-11-11 15:13

  Teraz żule będą kupowali nieletnim gry w sklepach.

  Skomentuj

  1. Private_92
   Oceń komentarz:

   -37    

   Opublikowano: 2013-11-11 16:49

   Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

   To się szykuj na sporo roboty.

   Skomentuj

    1. anemus
     Oceń komentarz:

     10    

     Opublikowano: 2013-11-11 19:38

     mniej cwanym kupią rodzice...

     Skomentuj

     1. static
      Oceń komentarz:

      -7    

      Opublikowano: 2013-11-12 13:08

      Jaki szanujący się rodzic kupiłby dziecku grę robiącą wodę z mózgu?

      A odnośnie artykułu:
      " [...] jedne sklepy w ogóle nie przejmują się ograniczeniami prawnymi, a do tych, które prawa przestrzegają, wystarczy posłać starszego kolegę lub rodzeństwo."

      Czy ktoś w ogóle ma tak skopany kompas moralny, żeby kupić nieletniemu alkohol? Wrrrrrrr. W pale się nie mieści.

      Skomentuj

     2. RatMed
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2013-11-12 14:27

      Gdzie Ty żyjesz człowieku? Z choinki się urwałeś? To jest rzeczywistość. przejrzyj na oczy.

      Skomentuj

     3. Ruseus
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2013-11-12 14:34

      Ja w tym nie widze nic zlego jesli nieletni ma 16+. Oczywiscie to jakie konsekwencje beda po alkoholu decyduje juz umysl takiego 16+. Moze i jest nieletni ale ma mozg. Wiec to jego odpowiedzialnosc powinna byc. Nie widze czasami roznicy miedzy niektorymi 18 a 16.

      Skomentuj

     4. iras584
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2013-11-13 20:27

      Jakbyś nie klikał 20 razy to by się nic nie zwaliło.
      Identycznie u mnie w pracy, babka klika gdzie popadnie, a później płacz, że zły komputer maile pokasował. Trochę cierpliwości ;)

      Skomentuj

  2. bankaigoku
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2013-11-11 17:28

   Zawsze jakoś dzieci to obejdą, na przykład po przez starszego członka rodzinny. Aczkolwiek pewne jest to, że jakiś spory procent dzieci odpadnie z polskiej sceny gier +XX.
   Jeden z pierwszych dobrych pomysłów Pani rzecznik,, lecz w praktyce taki zakaz powinien być wprowadzony w kilkunastu krajach aby rezultaty były widoczne.

   Skomentuj

   1. Krotock
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2013-11-11 21:41

    A może po prostu będą piracić zamiast kupować? No, pożytek z tego taki, że ich na multi nie uświadczysz.

    Skomentuj

   2. dopalacz
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2013-11-14 03:37

    Smaż się w piekle euro-socjalisto !

    Skomentuj

  3. asfasfds2332
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2013-11-11 19:20

   po prostu starsi koledzy pójdą kupić za 20-30zl
   a co z grami które nie mają pegi
   np jak gra ma esrb +17 to prawie jak te z 18 czy to bez dowodu by było :D

   Skomentuj

  4. disturbedone
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2013-11-12 14:13

   Bo tak to jest, że do rządu trafia elita pośród debili i ta elita traktuje wszystkich innych im podlegających jak idiotów.

   Skomentuj

  5. Boncorek
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2013-11-12 19:08

   No i tak się dzieje jak klasa próżniacza bierze się za przepisy. Spójrzcie tylko na fotkę na tę nieskalaną myśleniem twarz partyjnego kacyka. Ta pani pewnie całą swoją kadencję myślała nad tym przepisem, gdy w końcu uda jej się namówić sejm do takich zmian to dostanie premię 100 tysięcy (minimum) za swoją CIĘŻKĄ pracę.

   Skomentuj

 2. naqerpl
  Oceń komentarz:

  27    

  Opublikowano: 2013-11-11 15:14

  Jeszcze się nie spotkałem z takim przypadkiem by jakiś dzieciak przyszedł do sklepu kupić grę pokroju GTA. Gry kupują im co najwyżej rodzice, albo najzwyczajniej w świecie kupują przez internet. Jak to jest, że władze Polski zajmują się takimi bzdetami, przecież ludzie wiedzą co robią i nie potrzebują prowadzenia za rączkę ;/

  Skomentuj

  1. Max209
   Oceń komentarz:

   8    

   Opublikowano: 2013-11-11 16:09

   mnie wiele razy w Stanach legitymowali przy kupnie podobnych gier... Żadna nowość :D

   Skomentuj

   1. vanhelsing
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2013-11-11 22:46

    Kiedyś w Londynie chciałem kupić grę medal of honor heroes na psp to kazali przyjść z osoba dorosła bo gra od 16 lat a miałem wtedy 15... Moral z tego taki ze sprzedawcy nie są w ciemię bici i wiedzą czego nieletnim nie wolno sprzedawać.

    Skomentuj

    1. akodo_ryu
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2013-11-12 22:39

     Tyle że w UK ich odpowiednik PEGI ma moc prawną - dlatego Ci nie sprzedał. Wg. prawa Polskiego sprzedawca nie może odmówić sprzedaży towaru wystawionego w sklepie. Na wyspach sklepy dostają spore kary, a ludzie wylatują z pracy za sprzedawanie gier poniżej określonego wieku.

     Skomentuj

  2. Mulciber
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2013-11-11 16:51

   Ale jeśli sprzedawca będzie kazał pokazać dowód osobisty może takiemu rodzicowi się zaświeci w głowie lampka że jednak coś z tą grą jest nie tak.

   Skomentuj

   1. maciek2555
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2013-11-11 17:32

    Szczerze wątpię, bo pewnie będzie tak jak z alkoholem: jak wyglądasz na powyżej 18, to nawet nie poproszą. Chyba, że sprzedawca widząc dziecko zacznie dociekać dla kogo to.

    Skomentuj

   2. misi3k08
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2013-11-12 08:41

    Może w końcu rodzice zainteresują się, jak ich dziecko spędza wolny czas.

    Skomentuj

  3. kitamo
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2013-11-11 20:57

   No to sie zdziwisz, bo u mnie czesto przychodza. Nawet 3 dni temu byl chlopaczek z ojcem i chcieli GTA 5, ale na hasło "ale wie pan ze gra od 18 lat", juz dało rodzicowi do myslenia.
   Wbrew pozorom u nas w kraju rodzice maja dosc dobre pojecie o ograniczeniach wiekowych przy grach, i zwracaja na to uwage.
   Jak dzieci oszukuja gdy chca kupic gre ?
   "Mamo kup gre
   -a o czym ona jest ?
   Takie wyscigi, jezdzi sie samochodem."
   I pokazuje matce wlasnie GTA. Czasami to przechodzi ale w wiekszosci przypadkow rodzice dosc dokladnie ogladaja co dzieci kupuja.
   To nie jest to samo co bylo 10 lat temu gdzie rodzice mieli wszystko w dupie.

   Skomentuj

   1. Cacek93
    Oceń komentarz:

    14    

    Opublikowano: 2013-11-11 22:23

    Dla mnie te całe odcinanie dzieci od "brutalności" jest śmieszne... wychowałem się na doom'ach i carmageddon'ach. Nikogo nie zabiłem, jeżdżę zgodnie z przepisami. Śmiech na sali...
    Jeśli ktoś jest debilem to wszystko może mieć na niego negatywny wpływ.

    Skomentuj

    1. kitamo
     Oceń komentarz:

     3    

     Opublikowano: 2013-11-12 08:21

     Obecne pokolenie dzieci dostaje wieloktronie wiecej bodzcow niz to ktore dorastalo w latach 90tych.
     Oczywiscie nie twierdze ze granie w gry robi z czlowieka morderce itp. Ale zbyt wiele jest przypadkow zwyrodnien wsrod dzieci , gdzie pozniej zwala sie wine na gry czy kino.

     Gdyby porownac dziecko ze sredniowiecza do obecnych dzieci to nie dostalo ono by tylu bodzcow zewnetrznych w ciagu calego swojego zycia, co obecne dzieci w ciagu jednego dnia.

     Skomentuj

     1. toshi123
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2013-11-12 09:07

      Trochę nie trafiłeś, bo średniowiecze było chyba najbrutalniejszą epoką w dziejach ludzkości :) Co piąte dziecko dożywało dorosłości. Dance Macabre i Memento Mori to przecież hasła przewodnie średniowiecza.

      Skomentuj

     2. marcin1ja1
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2013-11-12 13:49

      Normalnością dla dziecka było gwałcenie matki czy zabijanie ojca na ich oczach. Wartość niezamożnej osoby (czytaj chłopa) było mniej warte niż porządnie wykonane narzędzie. Nie wspomnę już o samosądach, publicznych chłostach i egzekucjach. To co się teraz dzieje w grach to dla średniowiecznego dziecka baśń z kucykami i wróżkami.

      Skomentuj

     3. kitamo
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2013-11-12 18:40

      ALe ja nie pisze o czyms zupelnie innym - pisze o ilosci bodzcow jakie czlowiek zbiera w ciagu zycia, zarowno tych pozytywnych jak i negatywnych.
      Obecnie smiemy mowic ze zyjemy w cywilizowanym swiecie i nie staramy sie wrocic do tego co bylo wieki temu.
      Nie bez powodu mowi sie o nadpobudliwosci u dzieci, gdzie jeszcze w latach 80tych nie bylo o tym mowy.
      Nie bylo internetu, tak wszechobecnej telewizji, reklam, produktow w sklepach. Czlowiek byl znacznie bardziej ograniczony jesli idzie o przekaz 30 lat temu niz teraz.
      Sa na ten temat prowadzone badania i rezultaty sa naprawde niewiarygodne.

      Skomentuj

    2. pique
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2013-11-12 13:19

     Jak ktoś ma skłonności do bycia seryjnym mordercą to wystarczy że włączy sobie film wieczorem, jak ktoś ma skłonności do bycia gwałcicielem wystarczy że obejrzy sobie teledysk bądź jakąś reklamę...wychodząc z tego założenia nie można oglądać TV, internetu, nie czytać gazet, unikać ludzi...hmmm a może jednak po prostu wystarczy być czujnym? jeśli widzę że ktoś zachowuje się bardzo podejrzanie po prostu nie olewać tego?

     Skomentuj

 3. pietrov
  Oceń komentarz:

  21    

  Opublikowano: 2013-11-11 15:14

  kupowanie gier po okazaniu dowodu to strzał w stopę, zwiększy się tylko piractwo

  Skomentuj

  1. okar19
   Oceń komentarz:

   11    

   Opublikowano: 2013-11-11 15:34

   I jaki to będzie miało wpływ na Ciebie?

   Skomentuj

   1. pietrov
    Oceń komentarz:

    12    

    Opublikowano: 2013-11-11 15:44

    mam dowód więc mnie to nie dotyczy, chodzi mi o "dzieci" które mają pieniądze ( od rodziców?) oraz chęć kupna gry +18 ale nie będą mogły tego zrobić i w afekcie odwiedzą torrenty :) i nie każdy kupuje online..

    Skomentuj

    1. kitamo
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2013-11-11 21:46

     rownie dobrze mozna sprzedawac dzieciakom fajki i alkohol - zmniejszy sie szara strefa.
     Zalegalizowac narkotyki - zwiekszy sie dochod dla panstwa.

     Skomentuj

     1. pietrov
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2013-11-11 21:53

      No i w końcu może znalazłyby się pieniądze na autostrady :)

      Skomentuj

     2. Czaszka
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2013-11-11 22:05

      I tak by rozkradli.

      Skomentuj

     3. pietrov
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2013-11-11 22:06

      no tak, przecież to Polska..

      Skomentuj

   2. BariGT
    Oceń komentarz:

    12    

    Opublikowano: 2013-11-11 15:49

    Mniej więcej taki, że jak już dorośniesz i pójdziesz do pracy to wolałbyś aby rządzący, utrzymywanie za twoje podatki nie zajmowali się pierdołami

    Skomentuj

 4. Bochelek
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2013-11-11 15:15

  HaHaHaHaHA!!!

  Skomentuj

 5. Methros
  Oceń komentarz:

  30    

  Opublikowano: 2013-11-11 15:15

  Powodzenia w dystrybucji cyfrowej :D

  Skomentuj

  1. Pepec9124
   Oceń komentarz:

   11    

   Opublikowano: 2013-11-11 15:55

   Będą prosić o skan dowodu.

   Skomentuj

   1. anemus
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2013-11-11 19:41

    będzie okienko "czy masz ukończone 18 lat?" ;P
    Ciekawe jak Rzecznik Bezprawia Państwowego chce kontrolować zagraniczne źródła? Pewnie zaraz zażąda blokady zagranicznych stron, repozytoriów itd. itp., a najlepiej wprowadzenia permanentnej cenzury internetu...

    Skomentuj

   2. majormajewski
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2013-11-12 08:26

    Żądanie skanu dowodu jest niezgodne z prawem.

    Skomentuj

  2. ScaredOfGhosts
   Oceń komentarz:

   9    

   Opublikowano: 2013-11-11 16:52

   Myślisz, że do RPO dotarła wiedza o takiej możliwości dystrybucji?

   Skomentuj

   1. anemus
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2013-11-11 19:43

    Myślę, że jak w wypadku 99,99999999999999999% wyższych urzędników państwowych i polityków jeszcze nie dotarła do etapu ogarnięcia rozpalania ognia i użycia kamiennego młotka...

    Skomentuj

 6. filo301
  Oceń komentarz:

  10    

  Opublikowano: 2013-11-11 15:18

  Dzięki wprowadzeniu tego rozrośnie się piractwo. Jak zwykle durne propozycje rządu.....

  Skomentuj

  1. KrzychuG
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2013-11-11 17:40

   Jakiego rzadu? Rzecznik Praw Obywatelskich jest instytucja niezalezna od jakiegokolwiek rzadu. Taka weryfikacja wieku zmieni niewiele. Dzieciaki, ktorych nie stac na gry i tak je sciagna, rodzice i tak gry kupia niezaleznie od tego czy maja one znaczek 18+ czy nie. Mnie ciekawi jak mialo by to wygladac przy przesylkach czy dystrybucji cyfrowej. Zabawy w skany dowodu czy zdjecia dowodu, podawanie PESELu brzmi zabawnie.

   Skomentuj

 7. ADiS_
  Oceń komentarz:

  20    

  Opublikowano: 2013-11-11 15:20

  Ej ale popatrzcie z tej drugiej strony - gimbaza nie będzie nagrywać Let's play na YouTube :D

  Skomentuj

  1. Pioyer
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2013-11-11 16:59

   tak samo jak pic alkochol i palic papierosy ? nie ma w tym sensu bo idac tym tokiem myslenia to filmy powinny byc tak samo traktowane bo przecie tam tez jest przemoc sex itd itp

   Skomentuj

 8. Bochelek
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2013-11-11 15:20

  Wprowadzą zakaz
  Zwiększy się piractwo
  Wprowadzą acta
  Koniec internetu

  Nie pozwole!

  Skomentuj

  1. dadulek
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2013-11-12 15:52

   ACTA zostala wprowadzona. Internet jak widac jest...

   Skomentuj

 9. AMD zielo08
  Oceń komentarz:

  16    

  Opublikowano: 2013-11-11 15:22

  "Zgoda na korzystanie z rozrywek, w których zadawanie bólu, cierpienia i zabijanie spełniają funkcje zabawy, stoi w sprzeczności z podstawowymi wartościami chronionymi przez Konstytucję RP, w szczególności zaś z koncepcją ochrony ludzkiej godności jako podstawy porządku prawnego"  Idiotyczne, przecież każdy normalny gracz wie że jedyne co zabijasz w grach to zbiory trójkątów, a nie ludzi.
  Takie plany powinny dotyczyć tylko osób u których stwierdzono problemy w kontakcie z rzeczywistością, a nie ludzi którzy chcą się po prostu odprężyć czasami.

  Skomentuj

  1. Benny
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2013-11-11 16:01

   Wiadomo że to tylko trójkąty, ale co będzie jak grafika zacznie być tak zaawansowana że nie odróżnisz jej od rzeczywistości ?

   Nie zmienia to faktu, że ten przepis będzie martwy.

   Skomentuj

   1. maciek2555
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2013-11-11 17:31

    Raczej nie będzie, bo niektórzy sprzedawcy w empikach stosują to sami z siebie od dłuższego czasu. Problem polega na tym, że te gry do dzieci w większości trafiają od rodziców jako prezenty.

    Skomentuj

 10. Barubar24
  Oceń komentarz:

  11    

  Opublikowano: 2013-11-11 15:25

  Ten cały RPO powinien odwiedzić dobrego speca od zaburzeń głowy.

  Gierki uruchamia się na sprzęcie w domu - a gdzie są RODZICE??????

  Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2013-11-11 21:49

   rownie dobrze mozna dzieciom sprzedawac alkohol i papierosy bo przeciez beda spozywac w domu.
   Sa tez konsole przenosne, laptopy itp.

   Skomentuj

 11. rexio22
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2013-11-11 15:47

  To i tak nic nie zmieni...

  Skomentuj

 12. SuperDragons
  Oceń komentarz:

  9    

  Opublikowano: 2013-11-11 15:47

  bez sensu taki BF4 od 18 lat jak w nim tylko przeklinaja :P rodzice codziennie przeklinali i co? bez sensu to

  Skomentuj

 13. TheVegas
  Oceń komentarz:

  8    

  Opublikowano: 2013-11-11 16:05

  A może na gry jeszcze akcyzę dadzą, bo skoro fajki i alkohol to gry też?

  Skomentuj

 14. Shadow17
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2013-11-11 16:14

  Rozumiem że teraz chcąc zakupić coś na steamie będę musiał raz za razem przesyłać skan dowodu? Nie, dziękuję, postoję.

  Idąc dalej jedyna zmiana będzie wyglądała tak że biedni rodzice będą musieli kupować dzieciom gry, zamiast dać im kasę i mieć z głowy. Spójrzmy prawdzie w oczy - Ci rodzice którzy nie chcą dopuścić swoich pociech do dóbr dozwolonych od lat 18, nie dają im pieniędzy do ręki i kontrolują w każdej sferze życia.

  Możliwe też, iż teraz dzieci i młodzież będzie latać i szukać pijaków - "Kierowniku kupił byś grę" - lub coś w tym guście.

  Skomentuj

  1. miedzianek
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2013-11-11 18:11

   Steam jest nie z Polski,wiec ich to nie dotyczy

   Skomentuj

 15. SoundsGreat
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-11-11 16:16

  Nie będą mogli kupić, to ściągną...

  Skomentuj

 16. axelbest
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-11-11 16:16

  To ja proponuje, aby nasze drAństwo wprowadziło dla każdego posiadacza odbiornika TV jakiegoś kontrolera (osobę) 24h - tak jak do dzieci teraz trzeba zatrudniać opiekunkę na czas nieobecności opiekunów w domu. No więc tak - dla dzieci gdy nas nie ma bierzemy opiekunkę, a dla rodziców i dzieci kontrolera telewizji. Dlaczego ? Bo w tv nie raz widziałem gorsze sceny niż te wymienione przez panią profesor. No i gdybym tak dziecku przez moją nieuwagę zostawił tv włączony po 22-ej to dziecko by mogło przeżyć traumę porównywalną do gta V. No i teraz tak - wujek,ciotka, stryjek, kuzyn i chłopak córki pana "urzędnika" już mają obstawioną pracę i nie brakuje im niczego - bo praca państwowa.... No i skoro synek urzędnika studia ukończył (filologię dinozaurów i turystykę) - to też niech pracuje jako naczelny komisarz w radzie nadzorczej afery "kontrolerów tv" - który potajamnie wynosili z domu przedmioty. Zauważcie że to dla naszego dobra.... aby żyło się lepiej

  Skomentuj

 17. sleepe
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2013-11-11 16:19

  co za pomysł ?? wielka pani profesor
  a co ze sklepami w Polsce sprzedającymi w wersji elektronicznej? czy zakupie przez internet??bede podawał dane z dowodu??co by bylo niezbyt bezpieczne. czy może potwierdzał pokazaniem dowodu? co mi się jeszcze ani razu nie zdarzyło przy odbiorze a powinno gdy zamawiałem przez internet
  to rodzice powinni stanowić nadzór nad swoim dzieckiem
  i pora juz przestać zwalać wine na gry

  Skomentuj

 18. Lord_NeReVaR
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-11-11 16:22

  Większość pewnie kupuje klucze na Allegro bo taniej, a tam wątpię by sprawdzali pełnoletność, musiałoby to być robione odgórnie przez Allegro. Poza tym zostaje jeszcze możliwość zakupu przez Origin, Steam czy ściągnięcie pirata, więc będzie to miało znikomy wpływ na "dzieci" jeśli będzie wymagany dowód osobisty to już bardziej zagranie pod publikę albo brak wiedzy pani Ireny Lipowicz na temat sposobów zakupu gier.

  Skomentuj

  1. RPRT07
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2013-11-11 16:53

   Akurat allegro jest przygotowane... Osoby poniżej 18 roku życia mają konto JUNIOR !

   Skomentuj

 19. Sony156
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-11-11 16:23

  Oni nie grają więc mają to w duszy, coś robić muszą..

  Skomentuj

 20. Kapucynek
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2013-11-11 16:31

  Bardzo dobry pomysł. :)
  Mniej gimbazy w BF4... Był bym wdzięczny...

  Skomentuj

 21. kapa98
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2013-11-11 16:31

  Dzieci chodzą głodne po ulicy, dajmy im darmowe obiady w szkołach... E tam przecież lepiej zadać o to, żeby nie grały w gry dla dorosłych. BRAWO!

  Skomentuj

 22. 1zboro1
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-11-11 16:40

  No chyba was pojebało

  Skomentuj

 23. wojciechoslaw
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2013-11-11 16:57

  "wcielając się w głównego bohatera gry, w wirtualnym świecie jest zmuszany do dokonywania brutalnych zabójstw oraz torturowania ludzi."
  A od kiedy w grach występują ludzie ? A ja myślałem, że to tekstury są w grach a nie prawdziwi ludzie ...

  Skomentuj

 24. Kropeczka
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2013-11-11 17:15

  Ta pani jest profesorem od czego ????

  Kurde co włączę tv to jakiś profesor od smoleńska.
  Już się boję lodówki otworzyć...

  Skomentuj

 25. dragoniczny
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2013-11-11 17:20

  Jestem ciekaw jak na takie zmiany zareagują koncerny gier i producenci.

  Skomentuj

 26. cyferluu
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-11-11 17:20

  jeżeli gry nie będą cenzurowane obcinane z treści brutalnych to i spoko. niech se jest od 18stu ale jak nadal gry będą cenzurowane i obcinane to po kiego dowód ?? mi to w zasadzie nie robi nie gram w gry.

  Skomentuj

 27. DyndaS
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2013-11-11 17:27

  Jeszcze trochę to trzeba będzie mieć odpowiednie badania psychologiczne aby nabyć jakąś grę...

  Skomentuj

  1. DyndaS
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2013-11-11 17:29

   PS. Pani Irenka to sobie lepiej niech chłopa znajdzie.

   Skomentuj

 28. miedzianek
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2013-11-11 18:30

  Jestem za,zawsze to mniej dzieciakow online

  Skomentuj

 29. someone1989
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2013-11-11 19:22

  Dobry pomysł. Załóżmy że jest premiera GTA V i co w kolejce pełno dzieciarni a ty tu się spieszysz bo między spotkaniami wyskoczyłeś po grę, a tak będą im kupować te gry rodzice. Cześć odpadnie bo nie którzy rodzice odmówią kupna takiej gry. Reszta pewnie przyjdzie wtedy kiedy będą mieć czas rodzice a więc np w weekendy więc te wszystkie kolejki się rozładują nieco. Dodatkowo trochę dzieciarni odpadnie z multi. Dla mnie bomba.

  Skomentuj

 30. Bartusiak69
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-11-11 19:39

  Do kitu to jest .
  W każdej chwili jak tak nie może to zamówi przez internet poda wiek +18 i gitara.

  Skomentuj

 31. Spirit
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2013-11-11 19:41

  Bardzo mądry, co więcej, bardzo logiczny pomysł.
  Skoro ograniczamy gry wiekowo, to powinno to być egzekwowane.
  Powinno to być wprowadzone od razu po wprowadzeniu klasyfikacji wiekowej.

  Skomentuj

 32. LukisK
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-11-11 20:28

  Do tej pory zagłosowało 78 osób na: "szukanie problemu tam gdzie go nie ma", już widzimy ilu użytkowników benchmarka to dzieciaki, problem jest i ja osobiście nie chciałbym aby moje dziecko miało dostęp do gier które nie są dla niego przeznaczone. Pomysł jest bardzo dobry.

  Skomentuj

  1. SpeedyBang
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2013-11-12 16:21

   Myślałem że od tego jest rodzic a nie państwo żeby kontrolować co robi dziecko...

   Skomentuj

 33. TheIreM
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2013-11-11 21:22

  Chyba im sie tam nudzi w sejmie. Co z tego ze wprowadza cos, co bedzie korzystne i bedzie dawac pare plusow, skoro zarowno bd dawac naście minusów. Ja bym jeszcze nad tym po pracował na ich miejscu

  Skomentuj

 34. Krotock
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-11-11 21:47

  Moim zdaniem istna bzdura. Niech się lepiej politycy zajmą poważnymi sprawami. Cieszę się, że problem ten mnie nie będzie dotyczyć, bo po 1 mam znajomych którzy bez problemu by mi kupili a po 2 niedługo 18.

  Po za tym tego typu gry mogą zaszkodzić dzieciom poniżej 12 lat i to niezbyt zdrowym na umyśle. Założę się, że większość z was w bardzo młodym wieku miała styczność z np. GTA 3, więc nie bądźcie hipokrytami.

  Skomentuj

 35. Badylord
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2013-11-11 22:34

  Sam zakaz bez sensu, powód? Wytłumaczony w artykule, a tak w ogóle jak pani rzecznik ma zamiar egzekwować ten przepis w sprzedaży internetowej i od zagranicznych sklepów? Polecam także recenzję GTA V zrobioną przez AngryJoe, gdzie wytłumaczył postrzeganie przemocy (przez zdrowego człowieka) w GTA. A do pani rzecznik powiem tyle - to że nie widzimy rzeźni nie znaczy że szynka spada z nieba.

  Skomentuj

 36. grzegorz2012
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2013-11-11 22:37

  Jak nie kupią w sklepie to zawsze zostaje dystrybucja cyfrowa. A po za tym ja od 13 roku życia grałem w brutalne gry i nie widzę po sobie jakiś objawów agresji.

  Skomentuj

 37. snugge
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-11-11 23:09

  Pani Irena ma nasrane w glowie. Sam bym kupil dziecku jakies GTA czy Resident Evil. Gra to gra. Jesli potrafisz to odroznic od realnego zycia to nie potrzebujesz miec 18 lat zeby grac w gry z PEGI 18. Sam mialem zaledwie kilka lat gdy wyrywalem glowy robiac fatality w pierwszym mortal kombat a mimo to nie chodze po ulicach i nie szukam guza ;] niech lepiej sie wezma za darmozjadow w sejmie a nie gry na dowod.

  Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2013-11-12 08:28

   No to sie mylisz- ja widzialem jak dzieciaki biegaly po osiedlu i robily sobie mortal kombat. Dobrze ze tylko na placzu sie skonczylo.
   Nie mozna porownywac malych dzieci do siebie szczegolnie teraz kiedy jestes z poprzedniego pokolenia.
   Obecnie gry sa o wiele bardziej fabularyzowane i bardziej realne niz to co bylo 20 lat temu. To wszystko dziala na psyche malego dziecka.
   Nie twierdze ze wszystkie staja sie mordercami, ale sam fakt to to ze jak 20lat temu psycholog siedzial w szkole i baki zbijal, tak teraz ma naprawde co robic.
   Filmy, gry, internet - to wszystko jest pelne bodzcow kierowanych do mlodziezy.
   To tak jak z farmaceutykami - jak caly dzien tak TV poogladasz to co 3 reklama jest srodka przeciwbolowego lub jakiegos innego leku. Po calym dniu juz jestes chory.
   Do dzieci znacznie latwiej jest kierowac taki przekaz niz do doroslych, dlatego powinno sie je chronic szczegolnie przed negatywnymi bodzcami.

   Tak jak mowilem - nie twierdze ze po zagraniu w GTA czy jakas strzelanke, dziecko wyjdzie na ulice z nozem i zacznie mordowac, ale takie bodzce do niczego nie sa mu potrzebne w tym wieku.

   Skomentuj

   1. SpeedyBang
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2013-11-12 16:31

    Sam bawiłem się w strzelanie patykami czy wyścigi wzorowane na Need For Speed i nie raz leciała nam krew, moim zdaniem nie ma znaczenia czy naśladujesz Pokemony czy inne postacie znane głównie z telewizji, czy z książek czy z gier, to rodzic powinien kontrolować co robi jego dziecko. Rozwiązaniem na pewno nie są tego typu restrykcje.

    Skomentuj

    1. kitamo
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2013-11-12 18:59

     ale te restrykcje nie sa dla dzieci - to sa dane przeznaczone dla rodzicow.
     Mam w sklepie gry PG3 - nie sadzisz chyba ze po to jest to oznaczenie by dzieci sobie same przeczytaly.

     Skomentuj

     1. SpeedyBang
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2013-11-12 21:27

      Restrykcje to pewne ograniczenia i nie są one nakładane na rodziców w tym przypadku. Oczywiście małe dziecko nie przeczyta że gra jest 3+ ale nie o tym mowa, ono nie będzie musiało się legitymować. Moim zdaniem wystarcza plakietka z napisem sugerującym że gra dla osób 18+ i rodzic powinien sam zdecydować czy dać dziecku na to pieniądze czy nie. Nie widzę potrzeby pakowania tutaj jakichkolwiek zakazów. Nie traktujmy ludzi jak totalne dno intelektualne. Wracając do twojego poprzedniego postu - właśnie dlatego coraz częściej "potrzebna" jest pomoc psychologa bo państwo próbuje regulować to za co powinien odpowiedzialny być rodzic.

      Skomentuj

     2. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2013-11-13 17:34

      Zeby bylo jasne - ja nie jestem za restrykcyjnym przestrzeganiem tego typu zakazow, ale juz takowe mamy. Sprobuj do kina wejsc majac 13 lat na film od 18lat. Podobnie jest ze sprzedaza pornografi.

      Skomentuj

 38. kot-kreskowy
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2013-11-12 01:58

  Phi kupowanie!, przecież gówniarstwo najczęściej ściąga gry z torrentów a potem jedzie na crackach. Problemem są starzy którzy mają wyje** że ich dzieciaki są uzależnione od grania, tracąc tym samym ważny okres w życiu. OCZYWIŚCIE gry są ok jeśli się nie przesadza.

  Skomentuj

 39. Next_Gen_1987
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2013-11-12 03:22

  To samo proponuję zrobić z filmami, ''gazetami'', niektórymi lekami itd...

  Skomentuj

 40. szymek1987
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2013-11-12 11:20

  Proponuję przykładanie dowodu osobistego do telewizora jak na Polsacie leci Rambo, Terminator czy inna Szklana Pułapka.

  Pomysł RPO nic nie da skoro dzieci są bombardowane przemocą cały dzień każdej strony.

  Skomentuj

 41. SpioH
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-11-12 12:26

  Nie rozumiem o co kaman przecież już tak jest, a przynajmniej w Empiku gdzie pamiętnie byłem zmuszony do przyprowadzenia znajomego z dowodem bo ekspedientka nie chciała mi sprzedać GTA IV nie pamiętam czy dowodu zapomniałem czy jeszcze nie wyrobiłem, mniejsza w każdym razie przez dość szczeniacki wygląd gry bez dowodu mi nie wydano pomimo gotówki na kontuarze. Więc po co się zajmować czymś co już jest stosowane?

  Skomentuj

 42. SuperDragons
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-11-12 14:42

  pffff pojdzie ktos do sklepu typu w jak w galeriach jakas "budka" z grami lub to tej "budki" i se kupi bez sens tylko kase straca

  Skomentuj

 43. Dawid0ss_z
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2013-11-12 15:31

  Według mnie bardzo dobry pomysł. Dzieciaki dziś trochę nie ogarniają pewnych rzeczy i zaczynają czerpać wzorce również z gier.

  Ostatnio byłem świadkiem jak dwóch wyrostków (12-13 lat) wzięło GTA 5 z półki w Empiku i żwawym krokiem zaatakowali do kasy. Dopytałem się szybko czy myślą, że im tę grę sprzedadzą ? Spłoszeni nie odpowiedzieli.

  Natomiast na kasie najwyraźniej ich nawet nie zapytano o wiek, bo grę kupili i wyszli zadowoleni ze sklepu.

  p.s. Nie należę do typu osób, które podchodzą do kasy i zwracają na takie rzeczy uwagę sprzedawcom. W każdym razie jakaś kampania na pewno nie zaszkodzi. No i trzeba dodać, że rodzice też muszą mieć w tym swój udział. Skąd niby taki dzieciak ma ponad dwie stówki na grę ? Przecież nie pożyczył z banku.

  Pzdr

  Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2013-11-12 19:11

   No coz kasjer nie ma prawa w sumie odmowic i legitymowac - Gry z PG18 mozna sprzedawac dowoli bo to nie jest zakaz, tylko informacja o przedziale wiekowym dla ktorego produkt jest skierowany.
   U mnie staramy sie zwracac na to uwage, ale o dowod nie pytamy wyrostkwo ktorzy maja po 16-17 lat.
   Jak widze ze dziecko 8-10 lat probuje gre drapnac z polki i isc do kasy, to sie mowi po prostu "hola hola , to sa gry dla doroslych niestety". Ewentualnie zwraca sie uwage rodzicom ktorzy z pociechami przychodza.
   Nic na sile.

   Skomentuj

  2. SuperDragons
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2013-11-12 21:02

   zauwaz iz to jest tylko zalecany wiek :P a nie obowiazkowy wiec to bedzie bez sensu rzad chce znowu zarobic tyle... a jak zauwaza iz komputery sa drogie dosc to zrobia podatki od wartosci kompa :p nie zdziwie sie

   Skomentuj

 44. cubess
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2013-11-12 16:36

  debilnego pomyslu nie slyszałem, buahahaaaaa ta Pani Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz hehehe nie ma pojecia o czym mow,i a co z wersja cyfrowa? debile nic wiecej oby tak dalej!

  Skomentuj

   1. SpeedyBang
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2013-11-12 21:34

    Społeczność niestety jest jaka jest ale identyfikacja wieku osób przez internet to jedna wielka bzdura. Jedna osoba jest bardziej dojrzała druga mniej i wkładanie wszystkich do jednego wora to nieporozumienie. Po drugie kochany tatuś jeśli ma jakiekolwiek pojęcie na temat internetu / gier / komputera to słodkie oczka i nie odmówi zrobienia konta w grze :) (wiadomo nie każdy rodzic) a z kolejnym pokoleniem będzie to coraz częstsze.

    Skomentuj

     1. SuperDragons
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2013-11-13 21:58

      :P jak nie beda grac to np. uslysza opowiesci od starszych kolegow o BF i pojda do wojska z tabletem wlacza battleloga i beda probowac zrespic sie na B :P

      Skomentuj

 45. w asd
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-11-12 22:58

  i tak niedługo już sobie nie pogramy, nie będzie nas stać na kompy.

  Skomentuj

  1. Radek242
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2013-11-12 23:13

   chyba bardziej na prąd xD, bo kompa złożyć to nie problem (jak z samochodami) :P

   Skomentuj

   1. maluch1
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2013-11-13 20:11

    Ha ha co prawda to prawda za ten prąd to za drogi trochę jest najbiedniejszy karaj w europie a prąd najdroższy niech dłużej czekają z budową elektrowni atomowej!

    Skomentuj

 46. jasiek1969
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-11-12 23:14

  Może posypać się na mnie hejt, ale ja uważam, że to jest bezsensowne. Dzieciarnia i tak będzie grała w gry z oznaczeniami Pegi +16 lub +18. Problem tkwi gdzie indziej, tylko nie wiem gdzie :)

  Skomentuj

 47. szymek1987
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-11-13 18:51

  Materiał TVP jakby ktoś nie widział: http://www.youtube.com/watch?v=ea-BFMp2kKo

  A tutaj ulepszona wersja ;) : http://vimeo.com/79286645

  Skomentuj

 48. maluch1
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-11-13 20:09

  To ciekawe jak rozwiążą kupowanie gier w internecie? Już wiem będziemy wysyłąć kopie dowodu. Ja pierddol* czy oni nie mają ważniejszych rzeczy do roboty pornole puszczją w telewizji i z tym problemów nie ma a że ktoś sobię chcę popykać dla relaksu to nie może szukanie dziury w całym. A może nie mogą przezyć że na grach zarabia się tyle kasy?

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!