Na topie

Seagate zapowiada dysk HDD o pojemności 16 TB

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
HDD

Kategoria: Komputery Podzespoły Dyski HDD Producenci: Seagate

Szef firmy w sprawozdaniu finansowym pochwalił się dobrym odbiorem modelu o pojemności 12 TB, więc przygotowuje jeszcze pojemniejszy nośnik.

  • Seagate zapowiada dysk HDD o pojemności 16 TB
A A

Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz pojemniejszych dysków twardych. Najpojemniejsze modele w seryjnej produkcji mają pojemność 12 TB, niebawem mają pojawić się modele 14 TB, a ostatnio firma Seagate zapowiedziała podbicie tej stawki do 16 TB.

Dokładna specyfikacja nośnika nie została ujawniona, ale większa pojemność to najprawdopodobniej zasługa zwiększenia liczby talerzy oraz wypełnienia wnętrza dysku helem. Można również podejrzewać, że nowa konstrukcja będzie korzystać z technologii SMR (Shingled Magnetic Recording), która przekłada się na większą pojemność, ale z drugiej strony znacznie ogranicza szybkość zapisu danych.

Zapowiadana konstrukcja znajdzie zastosowanie głównie w profesjonalnych zastosowaniach, gdzie liczy się jak największe upakowanie danych i jak najmniejszy pobór energii elektrycznej. Na premierę modelu o pojemności 16 TB przyjdzie nam poczekać 1,5 roku.

Źródło: ComputerBase

Odsłon: 4624 Skomentuj newsa
Komentarze

18

Udostępnij
  1. mgkiler
    Oceń komentarz:

    15    

    Opublikowano: 2017-01-27 09:43

    Tylko, że dalej 5 lat temu dysk 2 Tera kosztował 350zł i dziś kosztuje... 350zł....

    Nie chce myśleć ile kosztować będzie 16 tera.

    Coś stanął rozwój.

    Skomentuj

    1. Q'bot
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-01-27 09:51

      Też mnie to boli... ale wszyscy ochoczo kupują i płacą? Płacą.. więc nic się na rynku nie zmienia ;|

      Skomentuj

      1. BrumBrumBrum
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-02-13 15:54

        zmienia się zmienia, popyt na HDD bardzo spada, i wcale go nie rekompensuje popyt na SSD, głównym hamulcowym są ceny. samo Seagate też ogranicza produkcję i zamyka fabryki.

        Skomentuj

    2. rqtdev
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-01-27 10:16

      Trzeba się pogodzić z zatrzymaniem rozwoju, też nad tym ubolewam, ostatnie kilkadziesiąt lat było niesamowite ale doszliśmy do ściany, tak jak kiedyś branża motoryzacyjna. Samochody dla Kowalskiego jeżdżą z taką samą prędkością od lat, co najwyżej są wygodniejsze i inaczej wyglądają, a mimo to biznes dalej się kręci, wychodzą nowe modele.

      Zewnętrzne twarde dyski 2,5" 1TB czy 2TB mają format zbliżony do dawnej kasety magnetofonowej, tyle że w porównaniu do kasety przechowują 1 milion razy więcej danych (1MB vs 1.000.000MB). Po prostu trzeba się przestawić na kolekcjonowanie twardych dysków tak, jak kiedyś kolekcjonowało się kasety magnetofonowe.

      Skomentuj

  2. djrtk
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-01-27 10:08

    Ktoś powinien im sie dobrać do tyłków za te pojemności. Przecież jak wsadzę ten dysk do kompa to zobaczę jakieś 14TB...

    Skomentuj

    1. jeomax.co.uk
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-01-27 10:26

      Nieprawda. Zobaczysz "pełne" 16 TB, ale okolo 14.55 TiB. Taki to efekt japiszonowego marketingu i przenoszenia znaczenia miar metrycznych do odwiecznego binarium.

      Skomentuj

      1. TheEquinoxe
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-01-29 20:57

        Chyba o to mu chodziło...

        Skomentuj

  3. jeomax.co.uk
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-01-27 10:22

    Zwrot "dysk HDD" tak samo pikny, jak "MIPSow na sekunde".

    Skomentuj

    1. Himoto
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-01-27 13:42

      autor powinien za to dostać karnego jeżyka bo albo będzie całość pisał po PL albo używał skrótów a nie miesza gdzie w HDD ma już oznaczenie że jest to dysk.

      BTW mogliby w końcu zabrać się za pokręcony marketing i wymóc na firmach wytwarzających nośniki zapisu podawania informacji w zapisie binarnym czyli GiB TiB itd. a nie wieczne myślenie ile to będzie 3-6TB na TiB :) ile znowu marketing mnie w konia robi. Bo niestety ale zauważyłem dziwny trend np. pendrive 16GB kup 10 sztuk różnych producentów i się okaże że "rzeczywistej pojemności" w nich jest od 13,9GB do 15GB, więc to nawet nie pokrywa się z przelicznikiem binarnym, tylko jaką kość zrobią taką ładują ważne by mieściła się do pojemności 16GIB :) Jakiś czas temu znajomy przyniósł pendrive noname [bo nie miał na sobie oznaczenia marki] z napisem 64GB podłącza go i jakie było moje zdziwienie gdy się okazało że mimo iż ten pen był wolny to jego pojemność wynosiła 63GiB z groszami.

      Skomentuj

  4. arnakus
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-01-27 15:05

    "...ale z drugiej strony znacznie ogranicza szybkość zapisu danych." - coraz bardziej zaznacza się podział: talerze jako magazyny a SSD do pracy.

    Skomentuj

  5. pAwEx
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-01-27 20:22

    Jak bylem maly dysk 16 Gb byl czyms cudownym, tarez moj syn mowi to samo o 16Tb

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-01-27 21:33

      jak kupowałem peceta to był dysk 20MB, a najmniejszy jaki miałem to było 8MB.
      Jak wszedłem do sklepu i mowilem sprzedawcy ze potrzebuje duzy dysk a ten wyskoczył "nie ma problemu, mamy każdy", to po usłyszeniu 30GB spuścił głowę i powiedział "ee. niee no takich to niee."
      Wtedy standardem było 6-8GB

      Teraz mamy granice 1-2TB które w dzisiejszych czasach sa po prostu wystarczające dla przeciętnego kowalskiego i tyle.

      Skomentuj

      1. Łysy64
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-01-29 16:11

        Miałem podobnie - Za to jak przytargałem do domu 60 GB to był szał na osiadło że udało mi się taki zdobyć.
        Co do 1-2 TB to już jest jak kiedyś, gdy były 100 GB a ty miałeś 30 GB, ja już nie raz zawaliłem te dyski. Nie powiem 16 TB to by było coś na dzisiejsze czasy - wyobrażacie sobie formatować te dyski :)) I fakty ciekaw ile takie cudo kosztuje.

        Skomentuj

  6. BluePandoraBox
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-01-27 21:42

    o nowych 12 i 14 TB HDD WD nic nie napisaliście a o słabym Sygate który w większości produkuje śmieci już tak hmm...

    Skomentuj

  7. jozek23
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-01-28 13:40

    Mam WD Caviara 420 MB który działa do dzisiaj .

    Skomentuj

  8. ElFi_
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-01-28 19:41

    Uzasadnione jest pytanie o trwałość tych dysków. Z mojego doświadczenia wynika, że konsumenckie (czyli te tanie) dyski Seagate 2TB wytrzymują średnio 30k godzin (wybitne egzemplarze do 50k, ale słabsze poniżej 20k). 3TB wytrzymują około 15-20k godzin. Miałem dwa i oba nie wytrzymały czasu gwarancji, mechanika zaczęła siadać podobnie w obu dyskach w okolicy 15k godzin. Ile wytrzymają takie 12-16TB? O ile będzie lepsza w nich mechanika i jaka będzie ich cena? Łatwo szastać TB-ami, trudniej wykonać...

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-01-29 19:59

      czekaj czekaj, to na ilu t osobie tych dyskach wyrobiles taką opinie ? 100 ? 200 ?
      bo jak czytam że miałeś dwa to nawet za opinie tego nie mogę uznac.

      Skomentuj

      1. ElFi_
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-01-30 04:02

        3TB używałem dwa(potem już tylko Toshiba), ale 2TB używałem 14 sztuk w identycznych warunkach (7 wciąż używam, 3 padły, reszta poszła na archiwum z powodu wystąpienia jakiejś drobnej usterki). Może nie jest to dużo ale zawsze lepsza taka opinia niż osoby posiadającej 1 dysk:)