Na topie

5G w Europie - to staje się faktem

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Mobile Ciekawostki Internet Tematyka: 5G Na Topie

Finlandia i Estonia sprawiają, że europejskie 5G staje się faktem, a – jak podkreśla przedstawiciel operatora Elisa – „takie superszybkie połączenie to szansa na zdecydowanie bardziej efektywną wymianę informacji i powstanie zupełnie nowych aplikacji”.

  • 5G w Europie - to staje się faktem
A A

Nie brakuje osób, które wciąż zastanawiają się, co to jest 5G, a tymczasem standard ten zaczyna rzeczywiście wchodzić w życie. W Finlandii i Estonii uruchomiona została pierwsza komercyjna sieć mobilna piątej generacji, a ministrowie z tych państw uczcili to wydarzenie, odbywając wideorozmowę.

Pierwsza komercyjna sieć 5G wykorzystuje pasmo 3,5 GHz i łączy południe Finlandii z północą Estonii. Została ona uruchomiona przez fińskiego operatora o nazwie Elisa (tego samego, który przejął firmę Radiolinja, która prawie trzy dekady temu pozwoliła na wykonanie pierwszego połączenia w standardzie GSM). 

Aby uczcić to wydarzenie, fińska minister transportu i łączności Anne Berner odbyła wideorozmowę z estońską minister gospodarki Kadri Simson. – „Estonia już dzisiaj bierze udział we wprowadzaniu automatycznych środków transportu, a sieć 5G jest konieczna do organizacji ruchu drogowego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji” – skomentowała ta druga.

„Chcemy, by Estonia wraz z Finlandią stała się liderem rozwoju sieci 5G” – powiedział z kolei Sami Seppijanen z firmy Elisa. Współpracować z nią chce między innymi Huawei, ale można się domyślać, że partnerów będzie znacznie więcej. Pierwsza komercyjna sieć 5G ma również przyspieszyć, a już teraz jest w stanie zaoferować 2,2 Gb/s. 

„Takie superszybkie połączenie to szansa na zdecydowanie bardziej efektywną wymianę informacji i powstanie zupełnie nowych aplikacji” – dodał Seppijanen. Sieć 5G bowiem, choć nazwa sugerowałaby jedynie kolejny etap przyspieszania połączeń mobilnych, może pomóc w popularyzacji internetu rzeczy, inteligentnego miasta czy samochodów połączonych.

Oczywiście na faktyczne wprowadzenie sieci 5G musimy jeszcze trochę poczekać. Choćby dlatego, że w naszych kieszeniach nie spoczywają smartfony przystosowane do pracy w tym standardzie. Dobra wiadomość jest taka, że rok 2019 wydaje się coraz bardziej realnym terminem.

Źródło: Rzeczpospolita, Mobile World Live, VentureBeat, Elisa. Ilustracja: PrographerMan/Pixabay (CC0)

Odsłon: 5526 Skomentuj newsa
Komentarze

27

Udostępnij
  1. dolph
    Oceń komentarz:

    -8    

    Opublikowano: 2018-07-04 09:40

    Czyli będziemy się smażyć... https://goo.gl/UHuhmz

    Skomentuj

    1. Warmonger
      Oceń komentarz:

      10    

      Opublikowano: 2018-07-04 09:54

      Przeszkadza ci promieniowanie 3,5 GHz, ale słońce grzejące cały dzień w paśmie 600 GHz już nie?

      Skomentuj

  2. wojtek_pl
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-07-04 10:40

    Hahaha... A ja nadal ustawiam transmisję GSM bo mniej prądu zużywa. A jak potrzebuję pogrzebać w internecie to przełączam na LTE . Mogę przełączać na 5G jak będzie taka możliwość.

    Skomentuj

    1. figer
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-07-04 11:02

      A jak są liście łopianu w pobliżu, to używasz zamiast papieru toaletowego?

      Skomentuj

      1. Q'bot
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2018-07-04 12:30

        Hm... ja też mam zawsze w 2G, by dłużej akumulator ciągnął.. a czasami i tryb samolotowy ;)

        Skomentuj

    2. chotnik2
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2018-07-05 00:01

      Jeżeli masz dobry sygnał LTE, to przełączanie na 2G nic nie daje.

      Skomentuj

  3. marek
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-07-04 11:33

    Takie prędkości to rozumiem. Miesięczny limit na transfer będzie można zużyć już w kilka(naście) sekund!

    Skomentuj

    1. baca130
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-07-04 14:12

      Czy jak wiem, ja mam LTE z limitem 999 GB+60 poza siecią czy jakoś tak i zdołałem zużyć zaledwie ~190 GB w ubiegłym miesiącu. Nie ważne jaka prędkość jest tylko ile się ściąga.

      Skomentuj

      1. Cleaner_1980
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-07-04 15:53

        Lack of imagination

        Skomentuj

      2. Wenezo
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2018-07-04 20:01

        to ja 400 potrafie.

        Skomentuj

  4. jacy4
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2018-07-04 13:00

    3.5GHz? Już teraz lte na częstotliwościach 1800MHz+ ledwo daje sobie rade w pomieszczeniach, do 3.5GHz będzie trzeba mieć doczepiane anteny do telefonów żeby w ogóle jakiś sygnał był.

    Skomentuj

    1. owatanka
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-07-04 15:17

      5G dziala na zasadzie agregacji pasm czyli kilka anten na raz jest aktywnych i kazda dziala na innej czestotliwosci fal , kilka anten o malej przepustowosci zuzywa mniej energi niz jedna o duzej przepustowosci ale dane z wielu anten jednoczesnie sa szybciej przesylane bo sa w mniejszych pakietach dlatego tez bedzie nizszy ping to w takim uproszczeniu.

      Skomentuj

      1. chotnik2
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-07-05 00:04

        Co to za głupoty :D
        MIMO nie polega na tym, że różne pakiety idą to różnych anten.

        Skomentuj

  5. Tomasz Słowik
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-07-04 14:19

    Jest gdzieś może informacja, jaki był ping tego połączenia?

    Skomentuj

    1. owatanka
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-07-04 15:23

      Nie ale najpewniej mniej niz 10 ms

      https://www.youtube.com/watch?v=LhECDSuXRDs

      Tu masz dosc ciekawy filmik po angielsku rownez z metodami jak testowali technologie bardzo ciekawe polecam.

      Skomentuj

      1. Tomasz Słowik
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-07-05 10:25

        Dzięki za link. Niestety, filmik opowiada o teoretycznych mozliwościach tej technologii, a ja jestem ciekaw opóźnień w praktyce (o ile tę rozmowę można za takową nazwać).

        W przypadku LTE ping mam wyższy o jakieś 20 ms od połączen stacjonarnych i mam nadzieję, że w przypadku 5G faktycznie będzie jeszcze mniej.

        Skomentuj

      1. Tomasz Słowik
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-07-05 10:13

        Jest duża szansa, że ktoś czytał coś na ten temat i mógłby mi z głowy napisać w ciągu jakiś 4 sek. Znacznie szybciej, niż konieczność szukania w artykułach pokazanych przez Google.

        Skomentuj

  6. xmexme
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-07-04 14:40

    Nawet na LTE baterii w kieszeni na 1 dzień nie wystarcza od xx lat nie widać na horyzoncie nadziei żeby coś coś się poprawiało więc to 5G to raczej nie na smatfony.

    Skomentuj

    1. owatanka
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2018-07-04 15:23

      5g ma 90% nizsze zuzycie energi.

      Skomentuj

      1. chotnik2
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2018-07-04 23:56

        milion % od razu.
        Kto to wyliczył i jak? Jak postwanie choc 1 telefon to zobaczysz te 90%.

        Skomentuj

  7. kolo_luzak
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-07-04 14:40

    "... ministrowie z tych państw uczcili to wydarzenie, odbywając wideorozmowę"

    Wideo rozmowy to już mieliśmy w sieci 3G i to bez konieczności używania skype, whatsup, messenger itp. oczywiście nie każdy telefon to obsługiwał. Dziwi mnie więc sposób uczczenia uruchomienia sieci 5G w ten sposób. No chyba że to była rozmowa w 4K 120fps z jakimś konkretnym bitrate.

    Skomentuj Historia edycji

    1. gormar
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2018-07-04 20:50

      Ale weź ty z rozmowami wideo w 3G to nie żartuj. Nie bez powodu to się nie upowszechniło, a Skype królował. Nawet w mojej taryfie kosztowały tyle samo co rozmowa głosowa, ale jak spróbowałem z tego skorzystać to ledwo mogłem rozpoznać rozmówcę :(.

      Skomentuj

      1. kolo_luzak
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-07-04 22:29

        No fakt, szału nie było z jakością :)

        Skomentuj

    2. chotnik2
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-07-04 23:59

      Tak były w 3G wideo rozmowy, ale nie zyskały popularności głownie bo :
      - jakość 160p
      - ludzie nie używali tego, bo myśleli, że to kosztuje nie wiadomo ile albo, że to zjada pakiet internetowy. A 95% operatorów liczyło za to jak za zwykłą rozmowe.

      Skomentuj

  8. Wenezo
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-07-04 19:59

    Ale ta konferencja to w 4k 144hz i hdr10+ ?

    Skomentuj

  9. altronix
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-07-04 21:51

    A u mnie w Angli ciezko nawet o 4g :-(

    Skomentuj

  10. steelek
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-07-06 23:32

    A niech i nawet 6G wprowadzaja i to nawet w polsce, ale to że własnie przepadło mi 180GB skumulowanych w Orange Free na karte i że jak sie tak dobrze rozejrzeć to nie ma dobrych tanich ofert z duzym pakietem internetu moblinego i brakiem tak niepotrzebnych rzeczy jak np smsy darmowe (po co to komu jak wszyscy do okola uzywaja whatsapp i messengera). Internet 10Gbps z 5GB transferu na miesiac to se moga wiecie gdzie wsadzic. Wydaje mi sie ze polska to straszny ciemnogrod w tej kwestii.