Na topie

SMS Premium - koniec z nadużyciami [AKT.]

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Mobile Ciekawostki Tematyka: SMS

Aktualizacja: Oficjalnie wprowadzone zostały zmiany w prawie, które pozwalają chronić użytkowników nieświadomych zagrożeń związanych z SMS Premium.

SMS Premium - koniec z nadużyciami [AKT.]

A A

Aktualizacja, 13 grudnia 2018: Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował w środę, że w życie weszły wreszcie zapowiadane od wielu miesięcy zmiany, dzięki którym usługi SMS Premium mają stać się znacznie mniejszym problemem, szczególnie dla mniej świadomych zagrożeń użytkowników. 

Zgodnie z wcześniejszymi planami, konsumenci mają być teraz lepiej chronieni przed oszustwami, polegającymi na wyłudzaniu pieniędzy przez tzw. SMS Premium, czyli wiadomości tekstowe, których wysłanie kosztuje nieraz kilkadziesiąt złotych. 

Sposobem na walkę z wyłudzaczami będzie limit określający maksymalną kwotę przeznaczoną na usługi SMS Premium w miesiącu (domyślnie: 35 zł). Podmioty oferujące tego typu usługi wpisują również numery do rejestru prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, co ma ułatwiać ich kontrolę. 

Więcej informacji o nowych przepisach można znaleźć w poniższym newsie…

 

News, 5 stycznia 2018: „Zostałeś wylosowany i wygrałeś nowiusieńki samochód, wyślij AUTO na ten numer, a nagroda będzie twoja”. Niestety są osoby, które dają się naciągać na wiadomości tego typu, czego efektem są rachunki na olbrzymie kwoty. Takim nadużyciom powodowanym przez usługi SMS Premium (które nie ograniczają się tylko do fałszywych konkursów) Ministerstwo Cyfryzacji mówi „nie”.

To „nie” jest konkretnie określeniem maksymalnego limitu dla usług SMS Premium na poziomie 35 złotych. Jeżeli użytkownik dobije do tej kwoty, aktywowana zostanie blokada, a operator prześle informację na ten temat. Wówczas będzie możliwe utrzymanie blokady albo też jej zniesienie (jeśli ktoś uzna, że nie ma potrzeby, by była ona włączona).

Jak wspomnieliśmy, domyślnie limit będzie wynosił 35 złotych, ale każdy będzie mógł u swojego operatora go zmienić – wśród dostępnych opcji znajdować będą się 200 zł, 100 zł oraz 0 zł (czyli całkowita blokada usług SMS Premium). 

Projekt, który przygotowało dowodzone przez Annę Streżyńską Ministerstwo Cyfryzacji, został już przyjęty przez Radę Ministrów i w ciągu najbliższych tygodni nowe przepisy powinny zacząć obowiązywać. Inne zapisy dotyczą konieczności podawania zawsze aktualnych danych przez usługodawców Premium oraz ulepszenie systemu powiadomień o zagrożeniach (które teraz będą wysyłane na podstawie lokalizacji).

Więcej informacji na temat projektu znajdziecie na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji. Foto: StockSnap/Pixabay (CC0)

Odsłon: 8185 Skomentuj newsa
Komentarze

25

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

 1. Pioyer
  Oceń komentarz:

  9    

  Opublikowano: 2018-01-05 12:21

  no wkoncu

  Skomentuj Historia edycji

  1. Xaros
   Oceń komentarz:

   9    

   Opublikowano: 2018-01-05 16:51

   Możliwość blokowania od dawna jest u każdego operatora tylko nikomu się nie chce. Ustawa po prostu robi coś co każdy może od lat ale jest zbyt leniwy lub niedoinformowany aby to włączyć.

   Skomentuj

   1. Snack3rS7PL
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2018-01-05 18:39

    Pewnie powstało to z myślą o starszych osobach : )

    Skomentuj

    1. BariGT
     Oceń komentarz:

     9    

     Opublikowano: 2018-01-06 09:00

     Blokada premium powinna byc DOMYSLNA - dopiero jesli ktos ma ochote na "konkursy' mógłby ja sobie odblokowac.

     Skomentuj

   2. nymus156
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-01-06 23:42

    To prawda, że jest. Ale obecnie można aktywować SMSy premium, poprzez wpisanie nr tel. na jakieś stronie "premium" i odpowiedzenie na SMSa. Wtedy ten niezawodny system jest omijany i zostają naliczone opłaty... (chore, ale tak jest)

    Skomentuj

   3. BrumBrumBrum
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-12-31 11:02

    nie każdy ma taką świadomość że u operatora można zablokować. ja blokuję od początku pojawienia się tej możliwości. jednak było to bardzo uciążliwe, bo trzeba było kiedyś iść do operatora i żądać blokady. przy tym nie wiedziałeś czy blokada jest, czy jej nie ma.

    problemem jest też to, że wyłudzacz sms premium nie musiał być zarejestrowany w PL czy w UE, to mógł być ktokolwiek, sam łysy numer.
    co ciekawe, każdy SMS który przechodzi przez operatora ma informacje, czy jest on ekstra płatny. w momencie gdy operator nie ma właściwych danych na temat wysyłającego, to na operatorze powinien spoczywać ciężar wszystkich kosztów, i to by bardzo szybko rozwiązało problem jak taki play, plus, orange czy tmobile (wymieniłem tylko największych) by musiał bulić kasę za te dziadowskie smsy, bo ostatnio po prostu przerzucali koszty na nieświadomych klientów.

    gdyby nie mogli od tak przerzucać kosztów, to temat by był szybko ucięty. operator w swoim własnym interesie by zadbał o uczciwość w sprawie sms premium.

    tego rozwiązania brakuje mi w ustawie.

    Skomentuj

  2. tarzinio
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-12-14 10:42

   Domyślnie powinno być ustawione na 0

   Skomentuj

 2. Pardek
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-01-05 12:42

  Wątpliwe by na to poszli. Z tych SMSów operatorzy i budżet państwa mają gigantyczne pieniądze.

  Skomentuj

 3. kokosnh
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2018-01-05 13:00

  jeszcze niech zrobią coś takiego z numerami "premium", to będzie już super.

  Skomentuj

 4. Mighn
  Oceń komentarz:

  -4    

  Opublikowano: 2018-01-05 14:13

  Tylko co państwo interesuje fakt, czy obywatel potrafi pomyśleć czy jest durniem i daje się oszukiwać? Niech się ministerstwa może zajmą tym, jak ich na codzień rolują korporacje i drenują z kasy a nie tym, że jakiś "Ziutek" nie potrafi ogarnąć kiedy go prymitywnie rolują na kasę.

  Następny krok to może czytanie wszystkich sms-ów i maili przez policję, w poszukiwaniu, czy aby w treści nie ma próby wy łudzenia kasy? a może rozmowy telefoniczne tylko pod opieką wyznaczonego oficera - bo a nuż ktoś obywatelowi chce wcisnąć jakiś towar którego obywatel kupić nie chce...

  Skomentuj Historia edycji

  1. Pardek
   Oceń komentarz:

   -6    

   Opublikowano: 2018-01-05 14:22

   Zgadzam się. Totalnie debilna i zbędna ustawa.

   Skomentuj

  2. Snack3rS7PL
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-01-05 18:39

   Starsi ludzie nie są durniami przecież...to tak żebyś troszkę pomyślał czasem więcej...

   Skomentuj

  3. Cleaner_1980
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2018-01-05 23:36

   To, że ktoś wie, że takie smsy są oszustwem nie znaczy, że nie jest durniem i vice versa.

   "Nie jest miarą zdrowia być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa" - J. Krishnamurti

   Ta ustawa ma chronić ludzi, którzy pamiętają czasy gdy "słowo było droższe od pieniędzy".

   Starsi ludzie nie mają powodu zakładać, że ktoś mówi nieprawdę. Nie nauczyli się dzisiejszego parszywego języka manipulacji i oszustwa, gdzie każda reklama jest zwykłym kłamstwem.

   Przyzwyczailiśmy się do patologii, gdy ładna Pani w reklamie mówi, że po jej maści znikają wszystkie dolegliwości to wiemy, żeby nie traktować poważnie. Dziwią nas postawy, które dają temu wiarę.

   Ja z dzieciństwa pamiętam jeszcze resztki prawdomówności, gdzie szczególnie w małych społecznościach ludzie nie kłamali nie mówiąc o oszustwie. Zwyczajnie społecznie się to nie opłacało bo wspólnota by taką osobę wykluczyła.

   I musimy jako społeczeństwo wrócić do penalizacji kłamstwa inaczej nie będzie żadnej współpracy, tym samym społeczeństwa.

   Skomentuj

   1. Mighn
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-01-06 13:02

    Tak więc w imię tego, że ktoś tam potencjalnie może być nieprzystosowany do życia w obecnych realiach dawajmy sobie odbierać po kawałeczku wszelkie swobody, bo 10 razy zabiorą coś, czego nie odczujemy i pozornie jest dobre a za 11 razem nie mrugniemy okiem jak zabiorą nam coś ważnego - droga młodzieży nie tędy droga, państwo i urzędnik nie są po to, żeby wyręczać obywatela od myślenia, i wiek, pochodzenie czy tępota ogólna nie ma tu nic do rzeczy.
    Jednocześnie bardzo smutne jest to, że udało się im wmówić społeczeństwu, że "opieka" ze strony państwa jest czymś dobrym i naturalnym - więc rośnie nowe pokolenie zombie przekonanych, że ich przyjaciel urzędnik ochroni ich przed złodziejem, wyzyskiwaczem, klęską żywiołową czy epidemią grypy....

    Skomentuj

    1. Cleaner_1980
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2018-01-06 19:16

     Tak jak i Ty nie jestem zwolennikiem odbierania wolności.
     Irytują mnie jej przejawy

     Jednak bardziej szkodliwe jest dla mnie zabieranie ludziom możliwości kupienia tradycyjnej żarówki, mocnego odkurzacza, cenzurowanie wypowiedzi, nagrywanie i przechowywanie każdej rozmowy telefonicznej przez 5 lat czy rozmieszczanie kamer na każdym rogu.
     Omawiana ustawa jest kwestia powiedzenia "nie" całemu systemowi czerpiącemu zyski na kłamstwie. Przecież operatorzy czerpią zyski z takich usług. Chociaż oferują blokady od dawna, to nie jest w ich interesie informować klientach o takiej możliwości. Wiele osób zwyczajnie nie zdaje sobie sprawy, że pojedynczy SMS może generować comiesięczne koszty kilkudziesięciu lub nawet więcej złotych (przecież przy podpisywaniu umowy zostali poinformowani, że pakiet 1000 SMS jest darmowy).

     Przyznaj się tak uczciwie czy czytasz od deski do deski każdą podpisywaną umowę wraz ze wszystkimi załącznikami oraz regulaminami dostępnymi na stronie z prawem ich aktualizacji.

     Nawet jeżeli jesteś w ułamku promila osób tak robiących to jaki masz wybór przy podpisywaniu dajmy na to umowy kredytowej.

     Dlatego taka regulacja jest (wątłą, ale jednak jakąś) formą społecznej penalizacji kłamstwa

     Skomentuj

   2. patol1984
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-12-13 11:40

    Narzekasz z smsami, a co z podatkami, mają nas za debili, że sobie nie odłożymy na starość? Zabierają co miesiąc 1/3 wypłaty na emeryturę i ubezpieczenie zdrowotne, do emerytury nie dożyjesz, co najwyżej odbierzesz kilka wypłat przed zgonem, a do szpitala umrzesz w kolejce :D

    Skomentuj

  4. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-12-31 11:06

   Mighn: Zakładam że nie znasz języka koreańskiego. Czy z tego powodu mogę uznać że jesteś durniem?

   to samo z telekomami i premium. starsi ludzie nie muszą się na tym znać, oni w końcu kupują możliwość dzwonienia a nie jakichś premiumów.

   ja na tekst "wygrał pan ...." piiiiiii....... zakończyłem połączenie :D ale nie każdy tak robi.

   Skomentuj

 5. Avantu
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-01-05 14:44

  W Playu jest taka opcja, chyba nawet domyślnie ustawiona na 35zł.

  Skomentuj

 6. gormar
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2018-01-05 15:10

  Jeżeli będzie można zmieniać te limity poprzez zwykły SMS to nie będzie to żadne zabezpieczenie. W Play można dokonać zmiany jedynie przez stronę WWW.

  Skomentuj

  1. Snack3rS7PL
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-01-05 18:41

   Dlaczego wówczas miałoby to nie być zabezpieczeniem?

   Skomentuj

 7. miedzianek
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-01-05 23:22

  Zamiast zająć się 'wyłudzaczami'...Wprowadźmy coś, co już istnieje, a nazywa się 'blokada sms premium' :D

  Skomentuj

 8. baca130
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-01-07 19:38

  Ja od lat mam wyłączone SMS Premium.

  Skomentuj

 9. zVisior
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-12-13 13:04

  SMS premium powinno być domyślnie wyłączone dla każdego nowego numeru. Jak ktoś chce to niech sam świadomie to sobie włączy.

  Skomentuj

 10. M.K.1984
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-12-14 08:48

  Blokada to podstawa do abonamentu.

  Skomentuj

 11. pawluto
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-12-15 12:13

  „Zostałeś wylosowany i wygrałeś nowiusieńki samochód, wyślij AUTO na ten numer, a nagroda będzie twoja”...
  To w Polsce jest takie prawo i nie ma prawnika który wygrałby sprawę z taką firmą wysyłającą takie sms ???
  Przecież w USA czegoś takiego nie ma bo tam prawnik w tydzień taką firmę puściłby z torbami ...

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!