Na topie

Telewizja 8K wystartowała w Japonii

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
RTV

Kategoria: RTV Ciekawostki Tematyka: 8K Na Topie

NHK – japoński nadawca publiczny – oficjalnie uruchomił pierwszy kanał telewizyjny w rozdzielczości 8K. Tak oto otwiera się nowy rozdział.

  • Telewizja 8K wystartowała w Japonii
A A

Telewizja w Polsce ma się dobrze, ale jej widzowie raczej nie są szczególnie rozpieszczani. Podczas gdy u nas standardem staje się wreszcie HD, a niektórzy nadawcy eksperymentują z 4K, w Japonii uruchamiają pierwszy kanał 8K.

A właściwie już to się stało. Wraz z początkiem grudnia 2018 roku NHK (a więc tamtejszy publiczny nadawca) oficjalnie uruchomił kanał BS8K, który może być odbierany za pomocą anteny satelitarnej. 

Telewizja w rozdzielczości 8K (czyli 7680 x 4320 pikseli) to coś wyjątkowego. Oznacza to bowiem ponad 33 miliony punktów na ekranie, a więc jest to 4 razy większa szczegółowość obrazu w porównaniu do 4K i 16 razy większa niż Full HD. 

8KTV porównanie
Większa liczba pikseli to nie tylko zwiększona ostrość, ale też szansa na lepsze kolory i wyższy kontrast (fot. Samsung).

Problemem może być jednak odbiór, jako że telewizory 8K to wciąż absolutna nowość na rynku. Do sprzedaży sprzęt tej klasy wprowadził dotąd jedynie Samsung, którego 65-calowy QLED Q900R kosztuje 20 tysięcy złotych. Inni producenci (jak LG, Sony czy TCL) wprawdzie także zaprezentowali takie modele, ale nie wiadomo jeszcze kiedy trafią one do sklepów. 

Wracając do kanału, nadawanie każdego dnia rozpoczyna się o godzinie 10.00 i trwa do około 22.00. Co można wówczas obejrzeć? Ano między innymi zrekonstruowany film 2001: Odyseja kosmiczna, rozmaite filmy przyrodnicze czy też transmisje z najważniejszych wydarzeń. 

NHK ma nadzieję, że 8K szybko się przyjmie. Nadawca swoje publiczne testy rozpoczął już teraz, aby mieć pewność, że wszystko będzie działać jak należy w 2020 roku, kiedy to właśnie w Japonii odbywać będą się Igrzyska Olimpijskie.

Cóż, w Polsce na to wszystko najpewniej jeszcze trochę poczekamy… 

Źródło: NHK, The Verge, Samsung, inf. własna

Odsłon: 4418 Skomentuj newsa
Komentarze

27

Udostępnij

RTV w marketplace

  1. devilson131313
    Oceń komentarz:

    10    

    Opublikowano: 2018-12-04 10:16

    Taaaa... U nas jest problem z telewizją w 1080p, a co dopiero z 4k i wyżej. Praktycznie wszystkie stacje w PL nadają sygnał 1080i lub 720p.

    Skomentuj Historia edycji

    1. Kris1
      Oceń komentarz:

      8    

      Opublikowano: 2018-12-04 10:28

      Jakość obrazu to jedno! Druga sprawa to co puszczają w Polskiej telewizji (wieczne powtórki) a abonamet trzeba płacić.

      Skomentuj

    2. kokosnh
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-12-04 12:34

      u mnie lepiej wygląda TVP1 z zwykłej anteny, niż w TV przez światłowód !!!
      To jest masakra jaką oni potrafią stratną kompresję puścić na kanały.

      Skomentuj

      1. Adrianwo
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-12-04 13:45

        To niech przechodzą na HEVC, 1080p 50fps i bitrate 5 Mbps. Już wypada efektywniej i ładniej od AVC.

        Skomentuj

    3. Michał 06
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-05 23:33

      A mnie dziwi to że ludzie oglądają jeszcze ten ściek tvp i inne :)

      Skomentuj

  2. Kris1
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-12-04 10:20

    Nic tylko czekać aż pojawi się w Polsce ;)

    Skomentuj

    1. misza27
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-05 16:17

      to sobie poczekasz jak dopiero 4k ledwo raczkuje w Polsce

      Skomentuj

  3. Kris1
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-12-04 10:20

    .

    Skomentuj Historia edycji

    1. Kris1
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2018-12-04 10:22

      Ah ta zaawansowana edycja komentarzy na benchmarku...

      Skomentuj

  4. Ari93
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2018-12-04 10:37

    "Większa liczba pikseli to nie tylko zwiększona ostrość, ale też szansa na lepsze kolory i wyższy kontrast"
    Wyjaśni mi ktoś co ma piernik do wiatraka? To tak jak powiedzieć że ciężarówka o większej ilości kół ma szansę na lepszej jakości lakier. Marketing dla ciemnej masy over 9999, jakoś trzeba w końcu wciskać nowe telewizory 8k....

    Skomentuj

    1. KORGAN
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-12-04 11:00

      To jest ta sama sytuacja co z HDR. Potrzeba min. 350nitów żeby zobaczyć różnice (niewielką) a min. 500 żeby było znacznie milej dla oka. Najtańszy tv z min. 500nitów to ok. 3500zł. Tymczasem tv z HDR możesz już kupić za mniej niż 1500zł. Większość ludzi nie ma pojęcia o tym i dlatego wciskają kit. TV poniżej 2500zł mają ledwo 300nitów.

      Skomentuj Historia edycji

    2. gormar
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-12-04 16:22

      Ta wypowiedź wynika ze zbyt dużego skrótu myślowego. Dla transmisji w rozdzielczości UHD (4/8K) przewidziano nowy profil kolorów BT.2020 w którym każda składowa jest reprezentowana przez 10 bitową wartość.

      Skomentuj

  5. KORGAN
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-12-04 10:52

    Oni w ogóle zobaczą te 8k?

    Skomentuj

  6. Sander Cohen
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-12-04 10:52

    "Klan" @ 8k... To musi byc cos niezwykłego...

    Skomentuj

  7. Dragonik
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-12-04 11:04

    A tam klan trudne sprawy, rolnik szuka żony, dlaczego ja i inne

    Skomentuj

  8. tarzinio
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2018-12-04 11:24

    Niech najpierw zajmą się wypalaniem pixeli.

    Skomentuj

  9. KORGAN
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-12-04 12:07

    Wincej K! Muszem somsiadowi sie pochwalic!

    Skomentuj

    1. Adrianwo
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2018-12-04 13:46

      Ale ty masz ortografię......

      Skomentuj

      1. KORGAN
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-12-04 17:32

        Serio nie zauważyłeś beki z januszów?

        Skomentuj

  10. Adrianwo
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-12-04 13:46

    Wraz ze startem BS8K wystartowały również BS4K i alternatywny dla BS4K system CS4K.

    Skomentuj

  11. bankaigoku
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2018-12-04 14:10

    Warto przy tym temacie wspomnieć, że Japończycy skrupulatnie realizują wcześniej założony plan. Otóż dwa lata temu, zostało ustalone porozumienie pomiędzy największymi firmami w Azji, że Igrzyska Olimpijskie w 2020 roku w Tokyo będą transmitowane w rozdzielczości 8K. Jest to jeden z punktów, który ma kolejny raz zaskoczyć i pokazać, że owy kraj jest centrum technologicznym świata, a zarazem potrafi z tym łączyć tysiącletnią kulturę.
    Także jeśli kogoś dziwi nagła ekspansja telewizorów 8K, to jest to głównie spowodowane tym wydarzeniem. Do czasu rozpoczęcia I.O., zapewne zostanie podjęta próba zalania rynku średnio/wysokim segmentem, tak aby cena oscylowała w granicach dzisiejszych OLED-ów (W Polsce, 9-12 tysięcy złotych).

    Skomentuj

    1. gormar
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-12-04 16:25

      Dla 10+ metrowych telebeamów 8K to konieczność. :)

      Skomentuj

    2. indianad
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-06 11:40

      A nie jest centrum technologicznym świata? Oczywiście, że JEST :)

      Skomentuj

  12. Marucins
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-12-04 14:34

    WOW ale bajera... a jak daleko siedzicie od telewizora?
    Ci co mają FHD albo 4K dostrzegają różnicę?

    Tak z ciekawości pytam bo poza matrycą jeśli tehcnicznie obecne 4K rozwala na łopatki te 8K to po kiego czorta napalać się aż tak?

    Skomentuj

  13. franiux
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-12-04 14:44

    8K tak, ale w TV ponad 80 cali. Chyba że ktoś będzie siedział z lupą i z odległości 10cm będzie analizował każdy pixel.

    Skomentuj

    1. yamata
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-12-05 00:44

      Jaki qwa, Nostradamus! Dalej będziesz czekał na 32-64K czy może wreszcie zmienisz swojego CRT na "przejściową technologię", miast wciskać brednie?

      Przejściową technologią między SD a FHD było HD Ready. To rzeczywiście był niewypał. FHD od lat jest standardem. Przyjętym i udanym. 4K już takiego szału nie robi i można ją poniekąd nazwać przejściową, w stosunku do "docelowej" 8K.
      Ale tylko dlatego, że 8K to podobno "standard" dla ludzkich oczu...

      Oczywiście kupując wypasionego 29-32" CRT, widziałeś oczyma wyobraźni 100" ekrany. Jasne... Czemu nie piszezsz SF? Jakoś tak się głupio składa, że lata pracowałem w branży i choć trend wzrostu przekątnej był widoczny, to nikomu się we łbie nie mieścił (poza SF właśnie) telewizor 65" dostępny dla przeciętnego Kowalskiego, w technologii która jeszcze nie powstała. Owszem, projektor, retroprojektor, telewizor laserowy. Ale nie klasyczny! Zanim pojawiły się takie ekrany, nowatorskie "plazmy" zdążyły zniknąć z rynku...

      Ale ty przewidziałeś! Wow! Zapewne przewidujesz też datę włąsnej śmierci, numery wygranej w totka i robisz furorę wśród znajomych, od 20 z górą lat przepowiadając im przyszłość telewizji... ;)

      Tymczasem w Polsce nie ma ani jednego satelitarnego kanału 4K, są tylko przepychane łaczem internetowym z dużą kompresją. I nie dziwota, bo nasi biedni nadawcy nawet nie posiadają jednego satelity, co najwyżej wynajmują kilka transponderów na Hot Birdzie... ;)

      Skomentuj

  14. zou77
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-12-10 17:03

    Jakie 8k. U nas ledwo 1080p w telewizji widać. Po co kupować telewizory 4k a co dopiero 8k czy 16k..
    Szkoda pieniędzy.