Na topie

Ten elektryczny autobus Volvo jeździ sam

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Tematyka: Motoryzacja Pojazdy autonomiczne Producenci: Volvo

Kierowca nie jest wymagany. W Singapurze ruszyły testy autonomicznego autobusu elektrycznego, który „będzie odgrywał rolę w kształtowaniu publicznego transportu przyszłości”.

 • Ten elektryczny autobus Volvo jeździ sam
A A

Przyszłość, w której pojazdy komunikacji miejskiej poruszają się bez udziału kierowcy czy maszynisty, już się rozpoczęła. W Singapurze na drogi wyjechał pełnowymiarowy, autonomiczny autobus elektryczny dostarczony przez firmę Volvo

Producent testował już samokierujące się samochody w Chinach, autonomiczne ciężarówki w Norwegii i niewymagające kierowcy śmieciarki w Szwecji. Teraz w Singapurze, wraz z NTU (Nanyang Technological University) sprawdza, jak w eksperymencie poradzi sobie autobus, który jeździ sam.

Volvo 7900 – bo tak nazywa się ta maszyna – jest autonomicznym autobusem z napędem elektrycznym i 36 miejscami siedzącymi. Samodzielne poruszanie się po drogach umożliwia mu szereg czujników (w tym lidar, kamery 3D i GPS), który jest połączony z nawigacyjnym oprogramowaniem bazującym na sztucznej inteligencji.

Volvo bus

Organizatorzy testu twierdzą, że system cechuje się centymetrową dokładnością. Zapowiadają, że „ten całkowicie autonomiczny autobus elektryczny będzie odgrywał rolę w kształtowaniu publicznego transportu przyszłości, który jest bezpieczny, wydajny, niezawodny i wygodny dla wszystkich”. 

Początkowo autobus będzie testowany na terenie kampusu NTU (gdzie już zostały zainstalowane ładowarki, umożliwiające uzupełnienie energii w zaledwie 6 minut), ale z czasem – takie są przynajmniej nadzieje – będzie mógł wyjechać na drogi publiczne. 

Źródło: New Atlas, Digital Trends. Foto: Nanyang Technological University

Odsłon: 4057 Skomentuj newsa
Komentarze

7

Udostępnij
 1. michael85
  Oceń komentarz:

  -5    

  Opublikowano: 2019-03-07 18:23

  Volvo... w przyszłym roku już nikt normalny tego nie kupi. Po co ci auto za 300 tys jadące max 180 km/h? Stary Lanos może objechać taki wynalazek. Żałosne.

  Skomentuj

  1. rahl_r
   Oceń komentarz:

   8    

   Opublikowano: 2019-03-07 18:48

   Proste, bo Volvo to auta dla rozsądnych ludzi nie dla debili. Tylko debil potrzebuje prędkości większej niż 180km/h w seryjnym niesportowym aucie.

   P.S.Lanos go objedzie jak będzie miał 10km prostki na rozpędzanie i do tego z górki.

   Skomentuj Historia edycji

 2. Daj chipsa
  Oceń komentarz:

  -4    

  Opublikowano: 2019-03-07 18:38

  Kraje odpowiedzialne nie powinny tego kupować jeśli nie chcą aby ludzie tracili pracę. Wystarczy pójść do marketu z kasami samoobsługowymi, schodzi się dłużej niż w tradycyjnej. Ja wolę gdy za kółkiem siedzi człowiek wspomagany przez systemy niż nimi zastępowany.

  Skomentuj

 3. zeniu
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2019-03-07 22:40

  Niedawno Tesla znowu obcięła głowę kierowcy. Ot jakość sztucznej inteligencji i czujników sterujących tymi samochodami.

  Skomentuj

  1. Lister
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-03-07 23:53

   Ciekawe co lepsze - czy sześć obciętych głów rocznie przez niedopracowane algorytmy, czy sześć tysięcy trupów zabitych przez ludzi? Hmm...
   W sumie stawiam na to drugie - Ziemia i tak jest przeludniona :>

   Skomentuj

   1. zeniu
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-03-08 00:23

    Sprawdź najpierw ile Tesli jeździ po drogach w porównaniu do reszty samochodów, a dopiero potem porównuj wypadkowość.

    Skomentuj

    1. Lister
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2019-03-09 00:03

     Patrząc na obecną statystykę dwóch ściętych głów na już siedem lata istnienia Tesli, to mój mnożnik wypadkowości, gdyby jeździło 100% autonomów, wydaje mi się mniej więcej dobrze dobrany na najbliższe lata, kiedy to jednak cały czas usprawniają algorytmy...

     Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!