Ciekawostki

Jutro transmisja na żywo z kosmosu w 4K - jak ją obejrzeć?

opublikowano przez w dniu 2017-04-25

W środę wieczorem odbędzie się pierwsza w historii transmisja na żywo z kosmosu w rozdzielczości 4K. A konkretnie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W grudniu 2016 roku do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) dotarł ładunek w postaci kamery RED Epic Dragon. Załoga już jutro zrobi z niej użytek, przeprowadzając po raz pierwszy w historii transmisję na żywo z kosmosu w rozdzielczości 4K.

Środa, 26 kwietnia, godzina 19.30 naszego czasu – zapamiętajcie (lub zapiszcie sobie) tę datę, bo wtedy właśnie rozpocznie się transmisja na żywo z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oddalonej od naszej planety o ponad 400 kilometrów. 

Transmisja ta będzie okazją do przekonania się, że pomimo takiej odległości możliwe jest przesyłanie wideo w bardzo wysokiej jakości. Dodatkowo będzie można usłyszeć Peggy Whitson (astronautkę NASA) oraz Sama Blackmana (dyrektora generalnego AWS Elemental – firmy, bez której do tego wydarzenia nie mogłoby dojść).

Whitson i Blackman opowiedzą o ISS i o tym, co będzie widać podczas transmisji. Oprócz tego porozmawiają na temat zaawansowanych technologii przetwarzania obrazu oraz o tym, jaki będzie ich wpływ zarówno na naukę, jak i kinematografię.

Oczywiście, aby cieszyć się najwyższą jakością transmisji należy oglądać ją na wysokiej jakości monitorze lub telewizorze 4K, najlepiej takim, który uzyskał certyfikat UHD Premium. 

Oglądaj transmisję z kosmosu w 4K
(26 kwietnia, godz. 19.30)

Źródło: Samsung, NASA, AWS. Foto: NASA

marketplace

Komentarze

17
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Przydało by się napisać jakie będą wymagania sprzętowe.
  Z załączonego zwiastuna można wyczytać, że wideo będzie skompresowane HEVC, ale czy w profilu Main10 (10-bit).

  Które przeglądarki potrafią przekazać taki strumień do sprzętowego dekodowania? H.264 i VP9 to obsługują wszystkie, gdy włączymy w opcjach. A co z H.265?
 • avatar
  Do jutra trzeba kupić TV albo monitor w 4K by nie przegapić tego wydarzenia ;)
 • avatar
  O pokażą wreszcie płaską ziemię!
  Zaloguj się
 • avatar
  Nie dla psa kiełbasa - moja neostrada tego nie uciągnie hahahah :D
 • avatar
  Fajnie będę oglądał(a)
 • avatar
  Jest możliwość obejrzenia pezpośrednio przez TV nie używająć przeglądarki?
 • avatar
  Strzał w stopę dla NASA. W 4K miliony ludzi w końcu dostrzegą chmary statków obcych, co to codziennie latają nam nad nad głowami jak stada bocianów:)
  Zaloguj się
  -5
 • avatar
  "Oczywiście, aby cieszyć się najwyższą jakością transmisji należy oglądać ją na wysokiej jakości monitorze lub telewizorze 4K, najlepiej takim, który uzyskał certyfikat UHD Premium."

  Oczywiście, należy, najlepiej. Propaganda marketingu pełną gębą. Sens jest taki: "Puszczą coś z kosmosu a to jest kolejny dobry powód aby wypromować kolejną rozdzielczość i opierdzielić kilka telewizorów z nowej serii, której damy dopisek Premium aby jak najwięcej wydoić od tych co to łykną"

  Propaganda dobra. Łagodniejsza od hitlerowskiej. A jak ludziom się ileśdziesiąt razy powtórzy to rzeczywiście łykną i kupią i nie będą sobie bez 4K UHD Premium wyobrażąli oglądania czegokolwiek...
  Zaloguj się
  -7