Na topie

Uber się zmienia, prezes Kalanick rezygnuje ze stanowiska [AKT.]

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Technologie i Firma Tematyka: Lifestyle i biznes Uber

Informacja oficjalna: Travis Kalanick nie jest już dyrektorem generalnym Ubera. Decyzja ta otwierać ma „nowy rozdział historii firmy”.

Uber się zmienia, prezes Kalanick rezygnuje ze stanowiska [AKT.]

A A

Aktualizacja [24.06.2017]: Inwestorzy wyrazili się jasno: Travis Kalanick ma zwolnić posadę dyrektora generalnego firmy Uber i ten – w trosce o jej dobro, jak zapewnia – zdecydował się na taki właśnie krok. Nie można jednak twierdzić, że dokonała się tym samym wola przedsiębiorstwa. Okazuje się, że Kalanick wcale nie cieszył się taką złą sławą wśród pracowników, jak mogłoby się wydawać.

Jak informuje Financial Times, ponad tysiąc pracowników Ubera podpisało petycję o przywrócenie Kalanicka. W zależności od tego, ile tak naprawdę było tego „ponad”, może to stanowić od kilku do kilkunastu proc. całej załogi. Ta „wierna” część zespołu nie żąda, by znów został on dyrektorem generalnym, ale by przynajmniej odgrywał istotną rolę w firmie, której jest przecież współzałożycielem.

Na razie przyszłość Kalanicka w firmie nie jest jasna, ale wcześniej mówiło się, że pozostanie on w radzie nadzorczej. Ponad tysiąc pracowników chce jednak dla swojego byłego szefa czegoś więcej. Uber nie skomentował sprawy na prośbę Financial Times, więc nie wiemy jak traktuje on całą tę sytuację i czy zamierza brać w ogóle pod uwagę tę petycję. 

„Dziękuję za inspirowanie nie tylko własnych pracowników, ale całej generacji przedsiębiorców” – mówi Margaret-Ann Seger, Product Manager International Growth. Podobnie wypowiada się była rekruterka, Barbara Wesseling Lefering: „Travis do jeden z największych wizjonerów i najbardziej inspirujących ludzi, jakich spotkałam”.

„Wątpię w to, że uda się znaleźć kogoś z wizją i oddaniem tak dużym, jakie miał Travis” – to już Frederique Dame, były Product Engineer. Zarówno byli, jak i obecni pracownicy nie szczędzą ciepłych słów, ale wydaje się, że klamka już zapadła. Człowiek, który wzbudza takie kontrowersje, nawet jeśli jest doskonałym pracodawcą (choć Susan Fowler pewnie by się nie zgodziła), to może stanowić zagrożenie dla rozwoju firmy, a w szczególności relacji inwestorskich.

News [22.06.2017]: To już oficjalne. Travis Kalanick przestał być dyrektorem generalnym Ubera. Co dalej z tą najpopularniejszą na świecie usługą przewozów nietaksówkarskich?

Kalanick ostatnio miał sporo problemów, w tym kilka na własne życzenie. Pojawiały się kontrowersje związane związane z nim samym (a właściwie jego opiniami na tematy wszelakie), jak i z firmą, która ma problemy finansowe i prawne w niektórych krajach

Prawdziwe kłopoty pojawiły się jednak w lutym, gdy Susan Fowler pracująca w firmie jako inżynier, podzieliła się publicznie informacjami o „strasznym roku w Uberze”, braku reakcji działu HR na doniesienia o molestowaniu seksualnym i toksycznej kulturze pracy. Późniejszy audyt doprowadził do spisania 215 zarzutów wobec firmy.

Człowiek, który w 2009 roku był współtwórcą Ubera oficjalnie zrezygnował ze stanowiska dyrektora generalnego, choć nie do końca był to jego pomysł, a raczej żądanie inwestorów. Niemniej jednak decyzja należała do niego i była podobno podyktowana „miłością [Kalanicka] do Ubera”.

„W tym trudnym dla mnie momencie zaakceptowałem apel inwestorów, żebym ustąpił ze swojego stanowiska, by Uber mógł wrócić do budowania, a nie rozpraszać się kolejną batalią” – napisał Kalanick w oświadczeniu dla New York Timesa.

Biuro prasowe Ubera nazywa zmianę na najwyższym stanowisku wejściem w „nowy rozdział historii firmy”. Bez wątpienia najbliższe tygodnie będą kluczowe i pokażą, w jakim kierunku będzie chciało się teraz rozwijać  przedsiębiorstwo, które zatrudnia 14 000 pracowników i współpracuje z ponad milionem kierowców.

Uber ma mieć możliwość rozwinięcia skrzydeł i podążania w dobrym kierunku dzięki pozbyciu się Kalanicka, który zaczynał stawać się ciężarem dla firmy, widniejąc w mediach jako nieprzyjemny szef, dążący do celu po trupach. Wiele wskazuje na to, że z taką opinią nie zgadza się zarząd Ubera, ale decyzja musiała zostać podjęta.

Sam Kalanick pozostanie w radzie nadzorczej.

Źródło: Business Insider, The New York Times, Engadget, CNN Tech. Aktualizacja: Financial Times, Recode, Business Insider

Odsłon: 3837 Skomentuj newsa
Komentarze

5

Udostępnij
  1. Kenjiro
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2017-06-22 11:33

   Ale po co zmieniać prawo?
   Każdy sąd powie, żeby przewozić osoby "biznesowo", to trzeba być albo zatrudnionym w firmie przewozowej, albo w ramach swojej działalności gospodarczej, która również musi spełniać wymogi prawa przewozowego.
   Bez konieczności spełniania wymogów prawa przewozowego można wozić prywatnie i za darmo.

   To tak w skrócie, bo w rzeczywistości łańcuszek przyczynowo-skutkowy jest dłuższy, ale opiera się o dwa punkty - zatrudnienie w firmie/działalność gospodarcza i prawo przewozowe. One już istnieją, wystarczy egzekwować.

   Skomentuj

   1. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-06-22 12:04

    PS. W Uberze nie podobają mi się:
    - obchodzenie przepisów krajowych poprzez "pośrednictwo" i brak spełniania wymogów, które zwykły Polak musi spełnić,
    - wyzysk "swoich" kierowców poprzez modyfikacje zasad rozliczeń w trakcie trwania umowy,
    - wyciekanie przychodu i zysków z kraju usługi do jakichś republik bananowych.

    Zapewne znajdą się jeszcze inne, ale każde z powyższych nosi znamiona lewej konkurencji.

    Skomentuj

 1. TruePerson
  Oceń komentarz:

  9    

  Opublikowano: 2017-06-22 12:05

  Z jednej strony rozumiem, że Uber ze względu na taksówkarzy jest bardzo kontrowersyjny, ale często musiałem wracać taksówką, a kwota, którą płacę za Ubera jest nieporównywalnie niższa i dużo bardziej dla mnie opłacalna. Sytuacja, gdy stały dwie taksówki przed pewnym klubem i oboje chcieli skasować mnie za 70zł za kilka kilometrów (rozumiem, że było późno) jest chora, a uberem dotarłem na miejsce znaaaacznie taniej. Jestem ciekawy rozwoju firmy po rezygnacji Kalanicka. Kiedyś płaciło się taksówkarzom za wiedzę na temat miasta, a w obecnej sytuacji, gdy ta wiedza jest ogólnodostępna (nawigacja), a ceny nadal wysokie to po prostu wybieram ubera.

  Skomentuj

 2. Pardek
  Oceń komentarz:

  -15    

  Opublikowano: 2017-06-24 09:15

  Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

  No i gdzie mądrale, które trąbiły jak najęte, że rząd zdelegalizuje Ubera? xD

  Skomentuj

  1. Pardek
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-06-24 22:14

   Aa tak. Najlepiej zminusować. Ciekawe gdzie te przygłupy, których prawa konstytucyjne są wiecznie łamane a nawet nie umieją powiedzieć jakie.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!