Na topie

Windows 10 - oto co przyniesie Fall Creators Update

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Komputery Systemy operacyjne Ciekawostki Tematyka: Na Topie Windows 10 Producenci: Microsoft

Podsumowujemy wszystkie nowe funkcje i zapowiedziane przez Microsoft zmiany, które użytkownicy Windows 10 otrzymają wraz z Fall Creators Update.

 • Windows 10 - oto co przyniesie Fall Creators Update
A A

Najprawdopodobniej pod koniec września użytkownicy komputerów z systemem Windows 10 będą mogli zainstalować najnowszą dużą aktualizację o nazwie Fall Creators Update (czyli kompilację Windows 10 1709). Ma ona wprowadzić mnóstwo praktycznych nowości, które poprawią wygodę użytkowania różnych elementów „Okienek”, albo też po prostu je upiększą.

W ubiegłym tygodniu Brandon LeBlanc z firmy Microsoft opublikował dokument, w którym zawarte są wszystkie zmiany i nowości w systemie operacyjnym, mające wejść w życie wraz z aktualizacją Fall Creators Update. Jeśli chcecie, możecie przejrzeć go samodzielnie (przy czym z góry ostrzegamy, że ma on 51 nieźle wypełnionych stron) – „Brandon’s Guide to the Windows 10 Fall Creators Update”.

Albo… możecie też zapoznać się z naszym streszczeniem.

Nowe funkcje: „pliki na żądanie” i „ludzie”

Pierwsza nowość to „pliki na żądanie” – o tej funkcji już wspominaliśmy, dlatego przypomnijmy jedynie, że chodzi o usprawnienie pracy z plikami przechowywanymi w chmurze, w ten sposób, że wyświetlane są one jak pliki lokalne, ale nie zajmują miejsca na dysku.

Windows 10 Fall pliki na żądanie

Druga z nowych funkcji, czyli „ludzie” (czy też „My People”), miała pojawić się już w ostatniej aktualizacji, ale pracownicy Microsoftu nie zdołali tego dokonać. Pomysł nie został jednak porzucony i już jesienią na pasku zadań pojawią się ikony reprezentujące naszych znajomych, a po ich kliknięciu możliwe będzie proste nawiązanie rozmowy czy też udostępnienie im plików.

Windows 10 Fall ludzie

Project NEON, czyli Fluent Design oraz inne „upiększenia”

Aktualizacja Fall Creators Update wprowadzi też Fluent Design (wcześniej: Project NEON), czyli odświeżony styl graficzny interfejsu użytkownika. Microsoft postawi na minimalizm i zwiększoną czytelność, poprawi skalowanie okien i zapewni płynniejsze przechodzenie w „tryb tabletu”. 

Microsoft zapowiada też poprawki w „Centrum akcji” – graficzne i praktyczne. Tyczy się to również powiadomień wyświetlanych w prawym dolnym rogu. 

Windows 10 Fall powiadomienia

Kolejne nowości związane (mniej lub bardziej z interfejsem) to: reset hasła z poziomu ekranu blokady, opcja udostępniania plików w eksploratorze z poziomu menu kontekstowego (pod PPM) i kopiowania linków w ramach okna udostępniania oraz możliwość indywidualnego sterowania głośnością w każdej uniwersalnej aplikacji (UWP).

Windows 10 Fall głośność

Nowości w Microsoft Edge

Domyślna przeglądarka systemu Windows 10 – Microsoft Edge (z której niewiele osób chce korzystać) – również doczeka się nowości. Pojawi się między innymi możliwość przypięcia stron internetowych do paska zadań:

Windows 10 Fall Edge przypięcia

Kolejne nowości to: zawsze dostępny „X” na kartach, usprawnione przenoszenie danych między przeglądarkami, widok drzewka przy dodawaniu strony do ulubionych, edycja adresu URL w zakładkach oraz  tryb pełnoekranowy pod F11 lub ikonką obok powiększenia strony.

Windows 10 Fall Edge ekran

Microsoft Edge otrzyma też zaktualizowany czytnik PDF z funkcją uzupełniania formularzy (i automatycznego zapisu/druku), opcją zmiany trybu wyświetlania oraz pełną obsługą funkcji Windows Ink.

Windows 10 Fall Edge PDF

Ulepszone narzędzia systemowe

Co jeszcze pojawi się w Windows 10 Fall Creators Update? Ano między innymi zaktualizowany menedżer zadań. Będzie więcej informacji wyświetlanych dla GPU (takich jak wersja DirectX), będzie grupowanie procesów i będzie Power Throttling, czyli (dla posiadaczy układów Intela od Skylake wzwyż) funkcja ograniczenia ilości zasobów przekazywanych na rzecz procesów działających w tle.

Windows 10 Fall power

Użytkownicy Windows 10 będą mogli również ustalać limity wykorzystania przepustowości łącza przez usługę aktualizacji systemu oraz zainstalowanych aplikacji. 

Windows 10 Fall aktualizacje

Wprowadzanie tekstu intuicyjne jak nigdy wcześniej

Klawiatura ekranowa (Touch Keyboard) w Windows 10 ma po aktualizacji skuteczniej przewidywać, co chcemy napisać – podpowie kolejne słowa oraz emotikony. Pojawi się również opcja szybkiego przełączania między klawiaturą pełnowymiarową, a obsługiwaną jedną ręką. Ta ostatnia ma niczym nie różnić się od tej smartfonowej.

Windows 10 Fall klawiatura

Dostęp do ustawień wprowadzania tekstu ma być ułatwiony, a użytkownicy anglojęzyczni docenić mają również szerokie opcje dyktowania. Aktualizacji doczeka się też panel pisania odręcznego – obsłuży więcej gestów, zrozumie emoji i pozwoli w prosty sposób edytować fragment tekstu.

Windows 10 Fall tekst

Pozostałe nowości w Windows 10 Fall Creators Update

Fall Creators Update to także kilka nowości dla miłośników gier. Pasek gry (uruchamiany przez Win+G) pozwoli włączać i wyłączać Tryb Gry dla aktualnie uruchomionego tytułu i robić screeny z gier z obrazem HDR. Do tego dojść ma płynniejsze wideo w transmisjach przez program Mixer. Rozszerzone mają być również ustawienia audio.

Windows 10 Fall gry

Microsoft kontynuuje również upraszczanie Hyper-V. Wraz z Fall Creators Update pojawią się między innymi: funkcja automatycznych checkpointów, opcja udostępniania maszyn wirtualnych oraz „galeria maszyn wirtualnych”.

Windows 10 Fall VM

Z kolei rogram antywirusowy Windows Defender pozwoli skuteczniej chronić foldery przed złośliwym oprogramowaniem (funkcję, która monitoruje zmiany w folderach dokonywane przez aplikacje, Controlled folder access, będzie można włączyć lub wyłączyć).

Windows 10 Fall Defender foldery

Wreszcie, pojawi się też program Story Remix do tworzenia własnych materiałów wideo ze zdjęć i klipów (oraz z funkcją prostego udostępniania tych filmów znajomym).

Do tego dojdą jeszcze usprawnienia dla osób niepełnosprawnych, kilka mniejszych opcji w Ustawieniach i wiele, wiele więcej. 

Źródło: Microsoft

Odsłon: 6284 Skomentuj newsa
Komentarze

16

Udostępnij
 1. michael85
  Oceń komentarz:

  -6    

  Opublikowano: 2017-07-24 11:15

  Po prostu jak żyję z takim g**nem nie miałem do czynienia. Zaktualizowałem kilkadziesiąt komputerów do Win 10 w firmie po to żeby ograniczyć w przyszłości wydatki związane z zakupem nowego oprogramowania. To był błąd życia. Ciągłe aktualizacje, użytkownicy narzekają że nie mogą pracować, brak stabilności. Dziś aplikacje firm trzecich działają, a jutro jest aktualizacja Wingrozy i pojawiają się problemy. Koszmar nikomu nie polecam tego g***a. Może tylko jak jesteś graczem i potrzebujesz DX12 w innym przypadku porażka bo nawet jak nie grasz pod DX12 to lepiej mieć Windows 7!

  Skomentuj

  1. raffal81
   Oceń komentarz:

   9    

   Opublikowano: 2017-07-24 11:20

   To zrób sobie downgrade na tych komputerach i problem zniknie ;]

   Na szczęście na moich komputerach czy to w Pracy czy w Domu problemów żadnych nie uraczyłem :)

   Skomentuj Historia edycji

   1. Raider0001
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-07-24 21:04

    Ja tam problemów uraczyłem kilkanaście od problemów z zamykaniem systemu i rozruchem przez "szybkie uruchamianie" (ustawiane domyślnie) po resetowanie się tej opcji i masy innych po każdej jednej aktualizacji. Na szczęście powolutku znikają podstawowe problemy, pojawiają się w te miejsca nowe. Ogółem tylko gram na moim PC i uważam że to najmniej stabilny Windows NT jaki kiedykolwiek powstał począwszy od Windows 2000. Nawet w pracy były problemy np przesyłanie pulpitu zdalnego - artefakty.

    Skomentuj Historia edycji

  2. HardCorak
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-07-24 13:22

   usługi > windows update > wyłączona i po problemie

   Skomentuj

   1. Adiqq
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2017-07-24 14:26

    Tak, a później cała firma leży przez brak poprawek bezpieczeństwa, tak jak ostatnio z SMB.
    Nie wiem jak wy to robicie, że macie tyle problemów z aktualizacjami win 10, ostatnio sporadycznie korzystam z windowsów na rzecz linuxa, ale bez przesady, czasami się zaktualizuje, ale tak to działa bez problemów, to już więcej problemów sprawia win 7 na firmowym laptopie.

    Skomentuj

    1. SebastianFM
     Oceń komentarz:

     -1    

     Opublikowano: 2017-07-24 14:49

     Ja też mam wyłączoną usługę Windows Update. Microsoft nie będzie za mnie decydował, z jakiej wersji systemu mam korzystać. Raz na jakiś czas pobieram aktualizację zbiorczą i ją instaluję. A jak komputer jest za NAT to ataki z zewnątrz typu WannaCry mi nie grożą.
     Gdyby rzeczywiście tylko poprawki bezpieczeństwa instalowały się automatycznie a nie wszystkie aktualizacje to nikt by ich nie wyłączał.

     Skomentuj Historia edycji

  3. SirMichael
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-07-25 08:53

   zależy co robisz i na jakim sprzęcie bo jak twoja firma zajmuje się zawracaniem ludziom tyłka poprzez wydzwanianie i macie archiwalne programy nie aktualizowane od stu lat na muzealnych komputerach to rzeczywiście może się wszystko krzaczyć, ale jak masz w miarę świeży sprzęt i legalne współczesne zaktualizowane oprogramowanie to nie słyszałem, żeby ludzie mieli jakieś większe problemy. No win10 miał kilka wpadek, ale są one dobrze wszystkim znane.

   Skomentuj

 2. klosz007
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2017-07-24 12:05

  Fall Creators - to nie brzmi zbyt szczęśliwie dla kogoś używającego British (a nie American) English - coś jak upadek twórców :-)

  Skomentuj

   1. Raider0001
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-07-24 21:09

    Przetłumaczę wam na Polski co znaczy Fall Creators: Jesień Średniowiecza

    Skomentuj

  1. Detrioux
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-07-24 13:32

   Fall -> Jesień w American English.

   Skomentuj

   1. klosz007
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-07-26 12:48

    Dla amerykanina znaczenie Fall Creators Update jest jednoznaczne i go nie kwestionuję. Jednak jesień po "brytyjsku angielsku" to autumn a nie fall. Fall dla Anglika nie brzmi jak jesień tylko jak upadek.

    Skomentuj Historia edycji

 3. jarekzon
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-07-24 14:24

  Po każdej aktualizacji, liczba problemów z Win10 na moim kompie rośnie, zamiast się zmniejszać.

  Skomentuj

  1. klosz007
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-07-26 12:47

   Dla amerykanina znaczenie Fall Creators Update jest jednoznaczne i go nie kwestionuję. Jednak jesień po "brytyjsku angielsku" to autumn a nie fall. Fall dla Anglika nie brzmi jak jesień tylko jak upadek.

   Skomentuj

 4. janiezsoli
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2017-07-24 15:03

  Właśnie wróciłem po miesiącu z win 10 na win 7
  i czuję się jakbym wrócił z dalekiej wycieczki do domu.

  Skomentuj

 5. legoras
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-07-24 15:25

  Co przyniesie fall creator? Więcej telemetrii i bugów.

  Skomentuj

 6. randallandhopkirk
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-07-24 19:51

  Generalnie Windows 10 jest obecnie w porządku, nie sprawia jakichś problemów .............. ale ciekawe czy naprawią wreszcie popsuty w Creators Update system dźwiękowy, który praktycznie eliminuje z użytkowania pod MME i WDM karty na USB, lub też blokuje całkowicie system dźwiękowy po podłączeniu takowych.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!