Na topie

Windows 10 ma teraz wyższe wymagania - potrzebuje 2 razy więcej miejsca na dysku

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Komputery Systemy operacyjne Ciekawostki Tematyka: Na Topie Windows 10 Producenci: Microsoft

Masz dysk mniejszy niż 32 GB? Windows 10 nie jest już dla ciebie. Microsoft opublikował nowe, wyższe wymagania systemu.

  • Windows 10 ma teraz wyższe wymagania - potrzebuje 2 razy więcej miejsca na dysku
A A

Windows 10 to system, który ewoluuje i od pierwszej wersji sprzed ponad trzech lat sporo się w nim zmieniło. To wszystko doprowadziło do sytuacji, w której Microsoft został zmuszony do skorygowania minimalnych wymagań „Dziesiątki”. 

Od (zbliżającej się wielkimi krokami) wersji 1903 system Windows 10 wymagać będzie co najmniej 32 GB miejsca na dysku, niezależnie od wybranej wersji. Do tej pory użytkownicy musieli mieć minimum 16 lub 20 GB w przypadku wariantu odpowiednio 32- lub 64-bitowego.

Mówimy zatem o sporym wzroście, choć ostatecznie raczej nie spowoduje to wielkich problemów. Powody do zmartwień mają przede wszystkim ci użytkownicy, którzy na system mają przygotowane na przykład 16 GB pamięci eMMC. 

Skąd jednak w ogóle wynika ten wzrost? Oficjalnej informacji nie ma. Niektórzy mówią jednak, że jest to związane z wprowadzeniem nowego systemu zarządzania pamięcią masową i rezerwowaniem około 7 GB na przyszłe aktualizacje, inni – że Microsoft chce uchronić przed problemami użytkowników, którzy decydują się (a nie powinni) na instalację „Dziesiątki” na dyskach mniejszych niż 32 GB.

Niezależnie od powodów, tak prezentują się zaktualizowane…

Minimalne wymagania Windows 10:

  • Procesor: taktowany zegarem 1 GHz
  • Pamięć RAM: 1 GB (32-bit) lub 2 GB (64-bit)
  • Miejsce na dysku: 32 GB (32-/64-bit)
  • Karta graficzna: obsługująca DirectX 9.0
  • Wyświetlacz: o rozdzielczości 800 x 600 pikseli

Wypada zwrócić uwagę na fakt, że Windows 10 staje się w ten sposób najbardziej wymagającym (pod względem miejsca) popularnym systemem operacyjnym. Dla porównania: nowy macOS potrzebuje 12,5 GB, a większość dystrybucji linuksowych – około 10 GB. Jedynie Ubuntu jest blisko – wymaga 25 GB.

Źródło: TechRadar, OnMSFT, Microsoft

Odsłon: 13133 Skomentuj newsa
Komentarze

31

Udostępnij
  1. Kuciapa
    Oceń komentarz:

    10    

    Opublikowano: 2019-04-26 17:29

    Boże dlaczego ? co te gówno tam ma że tyle zajmuję ?

    Skomentuj

    1. Sharimsejn
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2019-04-27 03:05

      Wystarczy prześledzić wątki z sieci ile rzeczy ludzie wyłączają i USUWAJĄ by dojść do wniosku, że Microshit nic nie robi w zgodzie z podstawową zasadą, którą powinna kierować się każda marka, firma czy cokolwiek innego, czyli "Szanuj klienta swego jak siebie samego". Nie słuchają społeczności i uparcie "wiedzą" lepiej czego chce klient. Ohh ale bym chciał zobaczyć taką realną konkurencję, która zaczyna gnoić Microsoft. Chyba jedyne kraje, w których mogłyby się rozwinąć takie marki to Indie lub Chiny.

      Skomentuj Historia edycji

  2. sn00p
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-04-26 17:33

    Nie LTSB :)

    Skomentuj

  3. Irrlicht
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2019-04-26 18:26

    Drogi Panie Autorze. Weźże Pan jakąś instalkę Ubuntu i użyj. Tak po windowsowemu, metodą Enter-Enter.

    Ze strony Ubuntu, desktop requirements "Ensure you have at least 25GB of free storage space, or 5GB for a minimal installation". Te 5GB to jest bardzo oszczędnie, w praktyce ląduje się bliżej 10. Naprawdę nie jest łatwo rozdąć Linuksa do 25 GB, chyba że ktoś musi mieć wszystkie devele, kompilatory wszystkich niszowych języków, kilka IDE i jeszcze LaTeXa ze wszystkimi pakietami, o których nie wie, że istnieją :-) Inna rzecz, że jak ktoś napompuje Linuksa *z sensem* do 25 GB, to tam jest raczej trochę więcej funkcjonalności niż przeglądarkopodobne coś, Paint i WordPad :-)

    Skomentuj Historia edycji

    1. slo1q
      Oceń komentarz:

      -8    

      Opublikowano: 2019-04-26 18:43

      Ten uczuć, gdy przez 47 sekund nie powiedziałeś nikomu, że używasz Linuxa.

      Skomentuj

    2. nadro
      Oceń komentarz:

      10    

      Opublikowano: 2019-04-26 19:22

      Zgadza się. U mnie dla przykładu Ubuntu 19.04 x64 zajmuje 11.5GB, natomiast Windows 10 x64 "zaledwie" 31.5GB. Różnica jest zatem kolosalna.

      Skomentuj

  4. pawluto
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2019-04-26 19:57

    I pomyśleć że taki ZX SPectrum miał 48 kb pamięci a grało się na nim jak dziś na PS4 !
    No a Amiga miała 512 kb (plus rozszerzenie do 1 mb) a grało się na niej jeszcze lepiej niż na Spectrumie...
    A dziś sam system zajmuje 30 gb...Co tam napchali ?
    Photoshopa i pasjansa w 4K ??? :)))

    Skomentuj

    1. Sander Cohen
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2019-04-27 10:21

      Zeby jeszcze Photoshopa. Painta, Notatnik i Kalkulator w 4K

      Skomentuj

  5. podkrecony
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2019-04-26 20:11

    @Redakcja (Wojciech Kulik): A moze by tak cos wiecej w temacie napisac: czy wlasciciele netbokow w wersji 32GB (niewymiennej) z W10 (za ktory przeciez zaplacili) nie beda juz nekani obowiazkowa instalacja aktualizacji i jak zostanie rozegrana polityka aktualizacji bezpieczenstwa? Bo jesli tak (koniec duzych i problematycznych aktualek) to jest to bardzo dobra wiadomosc. :)

    Skomentuj

  6. kropak
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2019-04-26 20:41

    Ile byłoby potrzeba dyskietek 3,5" żeby to pomieścić? :D

    Skomentuj

    1. nevermind
      Oceń komentarz:

      8    

      Opublikowano: 2019-04-26 22:05

      Prawie 30 000 :)

      Skomentuj

      1. kropak
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2019-04-26 22:49

        No to nie zazdroszczę jakby przyszło stawiać go z dyskietek :D

        Skomentuj

        1. Mikro222
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2019-04-27 09:41

          co! co! ja nie dam rady? ja nie dam rady? potrzymaj mi piwo :)

          Skomentuj

        2. kitamo
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2019-04-28 23:52

          Stawiałem kiedys windowsa XP z dyskietek i to juz było męczące :D

          Skomentuj

  7. xfire25
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-04-26 20:52

    U mnie na Win 8.1 folder windows zajmuje 27 GB , temp wyczyszczone. Co tam może siedzieć?

    Skomentuj

    1. baca130
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-04-26 22:18

      Instalki programów? Pliki tymczasowe aktualizacji?

      Skomentuj

    2. kropak
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-04-26 22:52

      W katalogu Windows masz folder SoftwareDistribution, a w nim Download możesz z niego wszystko skasować. To pozostałości po aktualizacjach systemu.

      Skomentuj

      1. xfire25
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2019-04-27 11:39

        Temp czyszczę regularnie, W tym SoftwareDistribution było kilkaset bajtów jedynie. Folder WinSxS zajmuje 8 GB, za dużo programów instalowałem pewnie.

        Skomentuj

        1. kropak
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2019-04-27 16:47

          To poszukaj darmowy programik PrivaZer to zrobi czystkę ze śmieciami po instalacjach i śmieciach internetowych.

          Skomentuj

  8. saint115
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-04-26 22:56

    To pewnie miejsce na aktualizacje kalkulatora :P

    Skomentuj

  9. saint115
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-04-26 22:56

    :P

    Skomentuj Historia edycji

  10. saint115
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-04-26 22:57

    :P

    Skomentuj

  11. Sander Cohen
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-04-27 01:15

    Ok. Fajnie. Udzwigne. A co zajmuje to dodatkowe miejsce? Dodatkowe teksty Cortany? A moze konieczne kazdemu użytkownikowi w10 oprogramowanie do hololens? Nieee. A moze teraz w ramach aktualizacji dostaniemy tez wiecej triali jak np Office 365 etc?
    Nie jestem hejterem 10tki, miejsca na dysku mam duzo, ale chcialbym poznac uzasadnienie takiej radykalnej zmiany.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-04-28 00:41

      Nie chodzi o to ze on nagle wiecej zacznie zajmowac.
      CHodzi o wymagania dotyczace urządzen z wewnętrzną pamięcia eMMC gdzie pamięc jest ograniczona i problematyczne było zrobienie nawet aktualizaci czegokolwiek i ustanowienie odpowiedniej wielkosci swapa bo te urządzena na ogół mają mało RAM.

      Skomentuj

  12. mufasa
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2019-04-27 03:46

    płakać czy się śmiać?

    Skomentuj

  13. tokacz
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-04-27 09:00

    u mnie w10 pro zajmuje ok 5gb, a katalog windows tylko 3 gb. Rezerwację 7 gb można spokojnie w rejestrze wyłączyć.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-04-28 00:46

      U mnie 20,1 GB a moglbym wywalic kilka punktów przywracania i sporo instalek aktualizacji ;)

      Skomentuj

  14. Miszkurka2000
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-04-29 10:50

    COMPACT.EXE /CompactOS:always

    Dism.exe /Online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup /ResetBase

    Wpisane w shellu w trybie administratora (w bezpieczny sposób) uszczuplą o kilka GB rozmiar Windowsa.

    Można też wchodząc do konkretnych katalogów wpisać
    compact /c /s /a /i /f /exe:LZX *.*
    To już w maksymalny (także bezpieczny) sposób oszczędzi miejsce na dysku.

    Skomentuj

  15. wojtek_pl
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-04-29 10:55

    Znaczy na tablecie z Win 10 i pamięcią 32GB nie zainstaluję już nowej wersji? SUPER !

    Skomentuj

    1. człowiek-taboret
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-04-29 14:05

      Czytanie to bardzo trudna umiejętność, a czytanie ze zrozumieniem dla niektórych nie jest do opanowania wcale.

      Pozwól, że pomogę w interpretacji tych dziwnych znaków zwanych alfabetem. Co najmniej 32GB to oznacza, 32GB lub więcej. Znaczy ten twój tablet z 32GB pamięci łapie się w te widełki.

      Nie pozdrawiam.

      Skomentuj

  16. Zef1r
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-04-29 16:20

    Phi też mi nowość. Co najmniej od 2 lat tablety z nośnikami 32 GB emmc nie aktualizują się w ogóle z powodu braku miejsca. Nawet gdy nie mają nic innego na nośniku oprócz Windows i partycji odzyskiwania. Dlatego producenci od pewnego czasu wydają tanie tablety pod Windows 10 z co najmniej 64GB emmc.