Na topie

Wyścigi dronów to sport - a oto mistrz

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Gadżety Drony

Nowe technologie pozwalają tworzyć nowe dyscypliny sportowe i jedną z nich są wyścigi dronów. Aktualnym mistrzem świata jest 15-letni Australijczyk.

 • Wyścigi dronów to sport - a oto mistrz
A A

Wiedzieliście, że istnieje coś takiego jak World Drone Racing Championships? Są to mistrzostwa świata w wyścigach dronów organizowane przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI). Tegoroczna edycja jest już za nami.

W czterodniowych zawodach wzięło udział 128 zawodników z 34 krajów. Bogatszy o 24 tysiące dolarów z chińskiego Shenzhen odjechał 15-letni Australijczyk, Rudi Browning. – „Marzyłem o tym, a teraz stało się to faktem. Nie mógłbym być teraz szczęśliwszy” – skomentował zwycięzca.

FAI WDRC Browning

Przewaga chłopaków w tym sporcie jest olbrzymia i nie jest to raczej żadne zaskoczenie. Niemniej jednak w mistrzostwach uczestniczyło też 13 dziewczyn. Najlepsza z nich okazała się 11-latka z Tajlandii, Wanraya Wannapong. 

Jak wyglądają takie wyścigi? 

W pewnym sensie jak gra komputerowa – „piloci” zakładają bowiem gogle, by obserwować akcję z perspektywy pierwszoosobowej. Z kontrolerami w dłoniach sterują dronami, które rozpędzają się do olbrzymich prędkości, przekraczających 100 km/h.

FAI WDRC drony

Zawodnicy muszą się wykazać precyzją i zachować pełne skupienie, by pędzący dron zmieścił się w ciasnych zakrętach i nie uderzył w żadną przeszkodę, których pełno jest na trasie (mającej w Shenzhen 650 metrów długości i oświetlanej LED-owo). Wymaga to intensywnych, codziennych treningów.

Oczywiście podczas wyścigów zawodnicy nie mogą liczyć na technologie wykrywania i omijania przeszkód, a więc rozwiązania, które coraz częściej znajdują się w konsumenckich dronach. Zobaczcie jak konkretnie wyglądały te zmagania:

Źródło: Digital Trends, BBC. Foto: FAI / Marcus King (1), (2), (3)

Odsłon: 3731 Skomentuj newsa
Komentarze

4

Udostępnij
 1. Lyyar
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-11-06 15:29

  Cała ta idea wyścigów dronowych dość szybko upada. DUBAI 1 miejsce 800.000 funtów, teraz 1 miejsce ile ? $8000 ?

  Skomentuj

  1. baca130
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-11-06 15:53

   To jest dopiero początek, ale zapewne od teraz zawsze będą jakieś konkurencje związane z dronami tak jak inne różnego rodzajów zawody są organizowane. Oczywiście nikt nie oczekuje prześcignięcia formuły 1.

   Skomentuj

 2. drg8316
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-11-07 13:10

  Nagroda $8000. Rozbity dron albo dwa $30000. Jakoś mnie to nie bawi ;)

  Skomentuj

  1. cyberant
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-11-07 15:35

   30000$ ??? chyba ci się mózg zlasował. tego typu drony to koszt max 1500zł. zabawki do wyścigóe można mieć i za 600zł, ale jak chce sie coś lepszego to trzeba pare złociszy więcej wywalić. No i "rozbicie" drona nie równają się z całkowitą strata. Przeważnie pęka "karoseria" i śmigła. Można to naprawić za grosze.

   za 30tys$ to kosztuje profesjonalny 8-12 wirnikowy dron do video z podwieszoną lustrznką albo porządną kamerą...

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!