Na topie

35 lat rozwoju branży GPU - pasjonująca wystawa w siedzibie Microsoftu

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Karty graficzne

Shawn Hargreaves zgromadził ponad 400 kart graficznych, które obrazują 35 lat rozwoju branży GPU. Wśród eksponatów można znaleźć takie perełki, jak: pierwsze Voodoo, Intel i740 czy GeForce 256.

35 lat rozwoju branży GPU - pasjonująca wystawa w siedzibie Microsoftu

A A

Nowe karty Nvidia Turing i AMD Vega to jedne z najważniejszych i najgorętszych tematów branży technologicznej. Czasami jednak dobrze powspominać starsze konstrukcje, które rewolucjonizowały rynek komputerów kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat temu. Właśnie z myślą o takich wspomnieniach powstała wystawa Wall of GPU History w siedzibie Microsoftu.

Wystawę stworzył Shawn Hargreaves, który niegdyś był odpowiedzialny za tworzenie sterownika Direct3D w bibliotekach Microsoft DirectX – było to specyficzne zajęcie, wymagające sprawdzenia kompatybilności oprogramowania na wielu kartach graficznych. Gdy prace nad D3D zostały zakończone, karty schowano do pudeł.

Wall of GPU History

Hargreaves wpadł jednak na pomysł, aby zrobić z tych kart użytek i przygotować wystawę obrazującą historię rozwoju kart graficznych – na ścianach jednego z korytarzy umieszczono 402 karty graficzne, obrazujących 35 lat rozwoju branży GPU. Zobaczcie sami jak to wygląda:

Wall of GPU History

Wall of GPU History

Wall of GPU History

Wall of GPU History

Wall of GPU History

Wall of GPU History

Wall of GPU History

Wall of GPU History

Wall of GPU History

Wall of GPU History

Wall of GPU History

Wall of GPU History

Wall of GPU History

Wall of GPU History

Wall of GPU History

Wall of GPU History

Wall of GPU History

Wall of GPU History

Wall of GPU History

Wall of GPU History

A jakie Wy macie wspomnienia ze starymi kartami graficznymi? Kojarzycie modele 3dfx Voodoo, S3 Savage czy PowerVR Kyro?

Źródło: Microsoft Blogs

Odsłon: 4648 Skomentuj newsa
Komentarze

23

Udostępnij
  1. Fronton
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2019-01-14 11:17

    S3 Virge z 2 MB pamięci to były czasy :-)

    Skomentuj

    1. ammarmar
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2019-01-14 17:20

      Burżuj! Mnie wtedy było stać jedynie na S3 Trio :P

      Skomentuj

    2. shamoth
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-01-15 11:54

      Co tak biednie ;)
      Za szczeniaka dwoiłem się i troiłem żeby rozbudować S3 Virge 2MB do 4MB.
      Nigdy nie zapomnę tego efektu WOW kiedy w Flight Unlimited na owiewce zaczęły wędrować krople deszczu ;D
      A potem VooDoo i VooDoo II 12MB i kolejny opad szczeny po odpaleniu Q1 :P

      Skomentuj

  2. Eternal1
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2019-01-14 11:19

    3DLabs - Permedia2 (1997), ostatnia karta jaka doczekała się wersji Zorro dla oryginalnych Amig 1200/4000. Wariant ten kosztował prawie 3x (!) tyle co wersja PCI. Jak można się domyślić, była niesłychaną rzadkością.

    Obecne Amigi to już inna bajka, korzystają z OS-u na bazie Linuxa oraz Radków do R9 280X włącznie - na otwartym sterowniku.

    Skomentuj

  3. jarekzon
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-01-14 11:36

    Kojarzę wszystkie, nawet wcześniejsze czasy, każda z tych kart, to było COŚ !, nie to co dzisiaj, karty nie robią na nikim wrażenia. W pierwszym moim kompie, był S3 Virge z 4MB pamięci (2MB dokupione). Później dokupiłem 3Dfx Voodoo i to był odjazd. Mile popatrzeć też, na ostatnie zdjęcie. Jedna z chyba najsłynniejszych kart w historii, Radeon 9000.

    Skomentuj

    1. JEzUS
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-01-15 17:47

      9800 pro

      Skomentuj

  4. rafals17
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-01-14 11:46

    widzę tam białego kruka TriTech Pyramid3d, który nigdy nie wyszedł w oficjalnej sprzedaży

    Skomentuj

  5. jaredj
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-01-14 11:56

    Moja pierwsza karta 3D to była Riva 128, nie było mnie stać na TNT. Potem długo, długo nic i Radeon 1900X chyba. A nie, wcześniej był jakiś radek, którego softwarowo można było podbić o klasę wyżej, 1600??? Stare czasy.

    Skomentuj

    1. JEzUS
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-01-15 17:51

      9800 SE na 9800 pro instalowałeś sterowniki omega i odblokowywałeś 4 ROPy

      Skomentuj

  6. kitamo
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-01-14 12:19

    Hmm Trident 512 goscił u mnie w PC gamingowym :D
    A najstarsza jaką odpalałem to był Hercules mono.

    Skomentuj

  7. axelbest
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-01-14 12:40

    Moje karty:
    1997 - Tseng Labs ET6000 - 2mb pamięci z możliwością wsadzenia dodatkowych 2mb pamięci (specjalna kość);
    1999 - Savage4 pro - 16mb pamięci (wydajność chyba zbliżona do voodoo2, ale była masa problemów ze sterownikami)
    2002 - GeForce 2 MX 400 32mb
    2004 - GeForce 4 MX 440 64mb
    2005 - Geforce FX5200 (128mb pamięci, ale wydajność była dramatyczna, może z 10% lepsza niż mx440)
    2008 - Geforce 6800 ultra 256mb ram
    2012 - Geforce 560 GT TI 1gb ram
    2018 - Geforce 1070 TI 8gb ram

    Skomentuj Historia edycji

    1. davidoff
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-01-14 13:48

      Ja zaczynałem od C64 w 1991r. Pegasus dalej Amiga 500, Amiga 1200, PSX pamiętny rok 1997, PS2 i w 2008r. zakupiłem PC
      2008 Gigabyte 8800GT Zalman 512MB
      2010 Evga GTX 460 SuperClocked 1024MB
      2012 MSI GTX 660Ti POWER EDITION 2048MB
      2014 Zotac GTX 970 AMP Extreme Edition 4GB
      2016 MSI GeForce GTX 1070 GAMING X 8GB
      2017 XBOX ONE X

      Oczywiście w latach 97-2008 stałem po stronie jasnej a w 2008 przeszedłem na ciemną stronę bo po PS3 już nic nie było, to ostatnia prawdziwa konsola. Obecne to nic innego jak zmodyfikowany w boxie PC.

      PS kolega miał 486 w pracowniach informatycznych mieliśmy też to się grało w DOOMA :) pamiętam też jak kolega kupił chyba RIVA TNT 2 ale to i tak bladło do mojego PSX i Tekkena 3 :D to była moc gdzie PCciarze zazdrościli i mieli wytrzeszcz, dziś niestety to tylko historia PC jest daleko do przodu od każdej obecnej konsoli.

      Skomentuj Historia edycji

      1. awesome1337
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2019-01-14 15:05

        >Obecne to nic innego jak zmodyfikowany w boxie PC.

        jaka to robi tobie róznice ?

        Skomentuj

    2. kombajn
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-01-14 18:38

      VIC-II w Commodore 64
      Cirrus Logic z 1MB vram
      Ati 3D RAGE II 4MB vram
      Ati 3D RAGE II 4MB vram + 3DFx Vodoo 1
      Nvidia Riva TNT2 M64
      Nvidia Geforce MX400
      Nvidia Geforce Ti 4200
      Nvidia Geforce 6800LE
      ATI/AMD Radeon HD2600 PRO
      AMD Radeon HD4670
      AMD Radeon HD5750
      Nvidia Geforce 840M
      Nvidia Geforce GTX 570
      Nvidia Geforce GTX 770
      AMD Vega 11
      AMD Radeon R9 285

      Skomentuj

  8. randallandhopkirk
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-01-14 15:16

    Rozumiem taki np. Wildcat 4000 albo Spea V7 …………... ale czy Voodoo, Intel i740 lub GeForce 256 to na prawdę takie perełki ??? Przecież jeszcze w wielu starych kompach można bez problemu znaleźć takie karty.

    BTW pierwszą moją kartą była MDA na TTL'ach :-D

    Skomentuj Historia edycji

    1. kombajn
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2019-01-14 18:43

      Zgadza sie. Przykładowo na pewno jednym z największych białych kruków na tych zdjęciach jest xbox dev kit czyli karta której w przeciwieństwie do takiego Geforca 256 powstało może kilkanaście może w porywach kilkadziesiąt sztuk w sumie, a ile się zachowało? Możliwe że to jedyny egzemplarz na świecie.

      Skomentuj

  9. randallandhopkirk
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-01-14 15:26

    Nawiasem mówiąc pierwsza akceleracja grafiki (pierwsza wersja direct x) była dostępna już w systemie Windows 3.1, należało doinstalować rozszerzenie systemowe o nazwie Win G.

    Skomentuj

  10. baca130
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-01-14 16:16

    "Gdy prace nad D3D zakończono, karty schowano pudeł."

    Skomentuj

  11. Szymon331
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-01-14 20:32

    Nvidia ge Force z 32mb vRAM
    Radeon X300
    nVidia 6800GS
    nVidia 8800GT
    Radeon 5850
    nVidia GTX580
    nVidia GTX970

    Statystycznie czas na Radeona ale strasznie podoba mi się GTRX1070 ;)

    Skomentuj

    1. r_e_s_e_t
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-01-16 13:53

      1070 Ti daje rady i zegary z boost'em można podkręcać do 2100MHz. Jedynie szyna VRAM trochę potrafi zamulić w 4k.

      Skomentuj

  12. Blackshadow
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-01-15 01:09

    Riva 128 (albo TNT?)
    nVidia 6800GT
    nVidia 9600GT
    Xbox 360
    Radeon R9 270
    Radeon RX 570

    Skomentuj

  13. Dzonson
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-01-16 09:40

    1. Geforce 256 SDR;
    2. Geforce 4 Ti 4200-8x;
    3. Geforce 6800 GT;
    4. Geforce 7950 GT;
    5. Geforce 9800 GTX;
    6. Geforce 285 GTX;
    7. Geforce 670 GTX;
    8. Geforce GTX 1080 (obecnie).

    Najlepsze jest to, że wszystkie te karty, co do jednej pamięta się bardzo dobrze i bardzo wyraźnie - tyle przyniosły frajdy w trakcie tych około 20 lat :)

    Skomentuj

    1. kombajn
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-01-23 13:27

      Ani jednego Radeona? Fanboy... ;)