Internet

YouTube wprowadza płatne komentarze

opublikowano przez Wojciech Kulik w dniu 2017-01-16

Po co płacić za komentarz? Żeby youtuber mógł go zauważyć. Poznajcie funkcję Super Chat w serwisie YouTube.

Jeśli kiedykolwiek oglądaliście transmisję na żywo na YouTube i próbowaliście wziąć udział w dyskusji, to pewnie wiecie, że jest to praktycznie niemożliwe. Komentarze pojawiają się tak szybko, że nasz wpis w kilka chwil ginie w gąszczu pozostałych. Właściciele serwisu twierdzą jednak, że znaleźli sposób na to, jak temu zaradzić.

Super Chat – tak nazywa się nowa funkcja wprowadzona testowo w wybranych państwach (wśród których nie ma Polski) i która sprawia, że nasz komentarz zostanie najpewniej zauważony przez autora transmisji (i innych użytkowników). Jak to możliwe? Odpowiedź można by streścić w prostych słowach: płacisz i masz.

YouTube Super Chat

Funkcja Super Chat pozwala na „przypięcie” komentarza tak, by był widoczny pomimo pojawiania się kolejnych. Takie „przypięcie” swoje jednak kosztuje – im więcej zapłacimy, tym dłuższy może być komentarz i tym dłużej będzie on wyświetlany u góry. Cennik w Stanach Zjednoczonych dla przykładu prezentuje się następująco:

YouTube Super Chat cennik

Po co powstał Super Chat? – „Aby fani mogli dotrzeć do swoich ulubionych youtuberów w czasie rzeczywistym i vice versa” – tłumaczy Barbara Macdonald, product manager serwisu. Oczywiście jest to też kolejny sposób na zarobkowanie przez twórców. To, czy skuteczny, okaże się niebawem. A wy bylibyście skłonni zapłacić za to, by youtuber dostrzegł wasz komentarz?

Źródło: YouTube Blog, The Verge

marketplace

Komentarze

40
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Oddajmy głos bogatym :P Biedni niech siedzą cicho
    Zaloguj się
    30
  • avatar
    "YouTube wprowadza płatne komentarze" W TRANSMISJACH NA ŻYWO, ty tania redakcjo, jaki problem dopisać to w tytule?! Bijemy wyświetlenia, hm? Kiedy się do cholery nauczycie?
    Zaloguj się
  • avatar
    Hajs za super komentarze oczywiście dla tylko YouTuba pójdzie

    W polsce średni CPM za 1,000 wyświetleń to 50 groszy, się można wzbogacić robiąc ciekawe filmiki, nawet kamery porządnej nie kupisz xD
  • avatar
    Po co powstał Super Chat? – „Aby fani mogli dotrzeć do swoich ulubionych youtuberów w czasie rzeczywistym i vice versa”

    A ja glupi myslem ze dla pieniedzy.
  • avatar
    Brałem kilka razy udział w streamach na żywo i jakoś mnie to nie porwało. Nie twierdzę, że to jest złe, pewnie są ludzie, których to kręci i niech oglądają na zdrowie.
    Tym niemniej płacenie za to żeby w gąszczu komentarzy to właśnie mój był zauważalny (i pewnie jutuberzy będą jakoś zachęcani/nakłaniani do bardziejszej reakcji na te komentarze) to kolejne wymyślenie czegoś co może pozwoli dodatkowo zarobić.
    Osobiście nie zapłaciłbym w życiu za coś takiego.

    @Finear Jeśli jutuber chce wiedzieć co ludzie sądzą o jego filmie to może przecież czytać zwykłe komentarze. Fakt, że ktoś dodatkowo zapłaci nie spowoduje, że taka opinia będzie bardziej wartościowa.
    Zaloguj się
  • avatar
    Dobre info dla youtuberow może zacznę się tam pokazywać?
  • avatar
    0 znaków i 0 sekund to hicior :)
  • avatar
    Pozwólcie tylko, że przypomnę:

    https://twitter.com/twitch/status/609429653271384065?lang=en

    YouTube i streaming Kappa
  • avatar
    Czyli jak ktos sobie wykupi za 500 $$ "blokade" na jego komentarzach na KILKA GODZIN to będą jaja. Jeżeli np. nie bedzie moderatora na kanale, to taki bogaty dzieciaczek moze napisać co chce i będzie to przez GODZINY przypięte. Wspaniale...
  • avatar
    Jak by się nie dało przez nadawce ustawić 1 komentarz na 10-20 minut albo nawet na 1-2 na cały stream, a nie robić burde, tak jak jest to gdzie indziej na bardziej profesjonalnych kanałach do tego.
    Wtedy człowiek by się zastanowił 10x zanim cokolwiek by napisał, w stylu: pierwszy, lubisz masło, czy siema eniu.

    A dodatkowo ustawić zatwierdzanie komentujących i dawanie im możliwości dodania większej ilości odpowiedzi.
  • avatar
    Ciekawe czy będą "streamerki", które będą pokazywać cycki za komentarze płatne xD
  • avatar
    Moim zdaniem to naprawdę genialny pomysł. Niejeden się znajdzie co z chęcią zapłaci.
  • avatar
    Debilizm. Jakby kogoś obchodził czyiś komentarz
    Zaloguj się
  • avatar
    To ma sens. Chat YT to wylęgarnia degeneratów, trolli i mowy nienawiści. Oczywiście nikt nie zabroni im też płacić za trollowanie i pisanie bzdur, ale choć twórca dostanie z tego kasę.

    Z mojego punktu widzenia zdecydowanie za. Przestałem marnować czas na zadawanie pytań i oczekiwanie na odpowiedzi w istnej powodzi wiadomości. Tak choć mam szansę na bycie zauważonym. Gorzej będzie jak się znajdzie w zalewie osób bulących 500$, ale cóż niektórych rzeczy nie da się przeskoczyć.
    Zaloguj się
  • avatar
    Przypiąć komentarz na 5 godzin za 2047zł... świetna okazja !
  • avatar
    To chyba mi powinni płacić iż wyrażam o czymś opinię, a nie ja im ???

    Ale fakt spryciarze są ;P
  • avatar
    tylko kretyni ogladaja te streamy.....
    Zaloguj się
    -1
  • avatar
    KIEDY W POLSCE BĘDZIE MOŻLIWOŚĆ WYŁĄCZENIA REKLAM AAAAAAAAAAAAAAAAAAA oO !!!!!!!!!!!!!!!!!
    Zaloguj się
    -18
  • avatar
    -
  • avatar
    NIE KOMENTARZE, a wypowiedzi na CZACIE... To różnica.
  • avatar
    Za mała cenę można zrobić sobie reklamę na popularnym streamie

    Na przykład za jedynie 500$ można zrobić reklamę
    "Sprzedam opla "
  • avatar
    Ja pierdole chyba ich pojebało.
  • avatar
    co tu się odpierdala tylko trochę mnie nie było a świat oszalał