Sprzęt do gier

ZeniMax oskarża Johna Carmacka o kradzież

opublikowano przez w dniu 2014-05-03

Ekipa Oculus VR może mieć spore kłopoty.

John Carmack

Ekipa Oculus VR spotykała się do tej pory z jak najbardziej pozytywnymi komentarzami. Najnowsze doniesienia mogą nieco ten idealny obraz rozmazać, chociaż są one na tyle zaskakujące, że na tę chwilę nie każdy daje im wiarę.

ZeniMax, a więc gigant mający pod swoimi skrzydłami między innymi id Software oskarża Johna Carmacka o kradzież technologii, które są teraz wykorzystywane w pracach nad okularami Oculus Rift.

Pod koniec zeszłego roku John Carmack ostatecznie opuścił szeregi id Software i postanowił w pełni skoncentrować się nad Oculus Rift. Zdaniem ZeniMax, zarówno on jak i jego obecni współpracownicy korzystają z rozwiązań, do których prawa posiada jedynie były pracodawca Carmacka.

"Tylko dzięki wysiłkom pana Carmacka, przy użyciu technologii opracowanej w ciągu wielu lat, ale będących własnością ZeniMax, pan Luckey był w stanie przekształcić pomysł godny garażu w rzeczywistość."

Sprawa po raz pierwszy wypłynęła podobno już w lutym, ale nie udało jej się załatwić "po cichu" i dlatego też obecnie ZeniMax podjął pierwsze poważne kroki, kontaktując się już m.in. z prawnikami Oculus VR i Facebooka.

Oficjalne stanowisko zarówno Oculus VR, jak i samego Carmacka jest takie samo - zarzuty ZeniMax zostały wyssane z palca. Wydaje się jednak, iż sprawa jest bardzo rozwojowa i wkrótce możemy usłyszeć o niej ponownie.

Źródło: vg247

marketplace

Komentarze

17
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Jeszcze trochę będzie tak, że człowiek chcąc odejść z firmy w której przepracował 10 lat zdobywając wiedze i doświadczenie, będzie musiał poddać się procesowi wymazywania 10 lat życia, bo nie będzie mu wolno tego wszystkiego wiedzieć, bo to będzie należeć do firmy. Chore to wszystko z patentami na czele.
  Zaloguj się
  15
 • avatar
  Może tak było, a może po prostu jak zawsze koncern bije się o forsę bo zauważył, że jest duży hype na Rifta.
  Zaloguj się
  12
 • avatar
  coś im "uciekło" i chcą zarobić za darmo kupę kasy


  ależ im pewnie teraz żal tyłek ściska
  Zaloguj się
  10
 • avatar
  Z tego co mi przemkneło jakiś czas temu, to id Software nie interesowało się goglami dlatego John Carmack opuścił, a może John poczół interes życia i zabrał ze sobą to nad czym pracował?
 • avatar
  ZeniMax wyczuł łatwiejszą gotówkę niż w TESO :P
 • avatar
  Film nazywał się PAYCHECK.

  Mnie się wydaje ze jest tak jak Ecrygigs pisze. Niestety czasem firmy sobie zastrzegają prawa do wszystkiego co wymyślisz pracując dla niej. A może właśnie też Carmack opuścił firmę widząc co się z nią dzieje. Nie ma miejsca dla pasjonatów a jest tylko miejsce dla pseudo-managerów którzy nie maja wizji i odcinaliby tylko kupony od już raz stworzonych rzeczy.

  To jest zastanawiające jak w świecie wykreowano liderów managerów ludzi, którzy o niczym nie maja pojęcia ale dano im podejmować decyzje. Oni nie znając się na niczym mogą tylko przepychać rozwiązania bazujące na czymś co już było i komuś przyniosło pieniądze a sami niczego nie są już w stanie wymyślić.

  Wracając do tematu może Carmack stwierdził że lepiej więc rozwijać coś co nie tylko przyniesie kasę, ale też stanie się krokiem milowym w dziedzinie IT. W końcu Carmack był właśnie prekursorem w tej branży i chwała mu za to że dalej chce wprowadzać innowacje a nie odcinać kupony. Czasem siedzenie czasem na jednym stanowisku jest tkwieniem w miejscu. Mam nadzieje że w koncu ten OR stanie się rewolucją na miarę pierwszych dzieł id Software pod wodzą Carmacka, która zawita pod strzechy.
  Zaloguj się
 • avatar
  Carmack to w dodatku naprawdę zdolny gość.
  Z pewnością radzi sobie doskonale pisząc wszystko od zera więc nie ma tutaj mowy o kradzieży jakichś rozwiązań mających miarodajny kształt.
 • avatar
  Odpowiedź Oculusa http://www.reddit.com/r/oculus/comments/24rqsm/oculus_responds_to_zenimaxs_claim/