AMD Radeon R9 Nano - premierowy test
Karty graficzne

AMD Radeon R9 Nano - premierowy test

przeczytasz w 2 min.

W końcu w nasze ręce wpadła karta AMD Radeon R9 Nano. Oto testy wydajności najmniejszej konstrukcji z rodziny Fury.

Ocena benchmark.pl
  • 4/5
Plusy

- bezkonkurencyjna wydajność w swojej klasie; - kompaktowy rozmiar; - rozsądny pobór energii; - umiarkowanie cichy system chłodzenia

Minusy

- mino wszystko nieco zbyt droga do oferowanej wydajności; - przy tej cenie brakuje wzmacniającego backplate

[Aktualizacja] W związku z tym, że karta graficzna Radeon Nano dotarła do nas na ostatnią chwilę, recenzja nie jest jeszcze ukończona. Prezentujemy pierwsze wyniki w grach i jeszcze dziś będziemy je uzupełniać. Przepraszamy i dziękujemy za zrozumienie.

Już w czerwcu, w trakcie konferencji AMD, gdzie oficjalnie zaprezentowano nowe karty graficzne z rodziny Radeon Fury, Nano wzbudziło spore zainteresowanie. Nic dziwnego wszak konstrukcja mieszcząca się bez problemu w dłoni stanowiła spore zaskoczenie. O ile o większych braciach (Fury i Fury X) słyszeliśmy już wcześniej tak o Nano nawet w kuluarach mało kto wiedział. Czy mały mocarz podbił nasze serca? Przekonacie się czytając dalej naszą recenzję.

Na wstępie musimy jednak zaznaczyć, że dziś prezentujemy Wam test Radeona Nano jako zwykłej karty graficznej, według naszej standardowej procedury. A należy pamiętać, że ta konstrukcja nie jest kierowana do komputerów w klasycznej obudowie midi czy big tower, a głównie do Mini-PC (Mini-ITX). Test tego ostatniego wyposażonego w kartę AMD Radeon R9 Nano zaprezentujemy już wkrótce.

Prezentacje, prezentacjami, ale trzymając w dłoni najnowszą kartę graficzną AMD trudno nie być pod wrażeniem jej rozmiarów. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że znajduję się na niej pełny rdzeń Fiji. Trudno mieć również jakiekolwiek zastrzeżenia co do jakości wykonania. Czuć tutaj, że mamy do czynienia z konstrukcją klasy premium.

Małym zgrzytem jest natomiast brak usztywniającego backplate, te kilka milimetrów szerokości więcej z praktycznego punktu widzenia większej różnicy by już nie zrobiło. Nie jest to oczywiście żaden duży problem, ale przy sugerowanej cenie karty, ustalonej na poziomie 2995 zł naszym zdaniem takowy dodatek jest obowiązkowy.


Od góry: AMD Radeon R9 Nano, Zotac GeForce GTX 970 AMP Omega, Asus STRIX GeForce GTX 980 Ti

Specyfikacja techniczna

Jak już wcześniej wspomnieliśmy Nano zostało wyposażone w pełny rdzeń Fiji. Mamy więc na pokładzie 4096 procesorów strumieniowych, 256 jednostek teksturujących oraz 64 rasteryzujące.

Dodatkowo na karcie umieszczono 4 GB pamięci HBM. Zasadniczo jedyną różnicą względem Fury-X jest tutaj dynamiczne taktowanie rdzenia, które maksymalnie może wynieść 1000 MHz. Pod długotrwałym obciążeniem jest to jednak nieco niższa wartość. Dzięki temu udało się obniżyć współczynnik TDP do 175 W i zrezygnować z chłodzenia cieczą na rzecz tradycyjnego rozwiązania. Poniżej pełna specyfikacja.

KartaRadeon R9 Fury XRadeon R9 NanoGeForce 980 TiGeForce 980
Proces technologiczny28 nm28 nm28 nm28 nm
Liczba tranzystorów8,9 mld8,9 mld8 mld5,2 mld
Taktowanie1050 MHzDo 1000 MHz1000 MHz1126
Procesory strumieniowe4096409628162048
Jednostki rasteryzujące64649664
Jednostki teksturujące256256176128
Pamięć RAM4 GB HBM 4096-bit4 GB HBM 4096-bit6 GB GDDR5 384-bit4 GB GDDR5 256-bit
Przepustowość pamięci RAM512 GB/s512 GB/s336 GB/s224 GB/s
Cena3100 zł2995 zł3100 zł2400 zł

Mini-PC

Nano jak już wcześniej wspomnieliśmy jest kierowane na rynek Mini-PC. W założeniu AMD nie jest to kolejna karta graficzna do desktopów. Całość została tak zaprojektowana, aby oferowała wysoką wydajność przy jednoczesnym zachowaniu niewielkich rozmiarów i rozsądnego TDP. I trzeba przyznać, że to się udało.

Do tej pory w tym segmencie użytkownicy w zasadzie nie mieli wyboru, szczególnie jeśli mówimy o wydajniejszych rozwiązaniach. Jeśli wziąć pod uwagę rozmiar i wspomniany docelowy rynek dla Nano, to bezpośredni rywal jest tylko jeden – GTX 970 mini.

Karta bez problemu zmieści się do obudowy o pojemności nieprzekraczającej 10 litrów, a więc możliwości pod kątem złożenia malutkiego peceta i co równie ważne – wydajnego są tutaj naprawdę duże.

Choć materiały dostarczone od AMD mówiące o tym, że Nano nada się do grania za 4K uznajemy za nieco przesadzone, zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę najwyższe ustawienia wymagających gier (dla przykładu Wiedźmin 3 do rozgrywki w 4K, maksymalnych ustawieniach i 60 fps wymaga dwóch GTX 980 Ti), to nie zmienia faktu, że karta pozwoli na zabawę w wysokich ustawieniach detali graficznych w praktycznie wszystkich obecnie dostępnych grach.


Kluczowe zalety Radeona R9 Nano według AMD

Na kolejnych stronach przedstawiamy referencyjną kartę AMD Radeon R9 Nano oraz jej testy wydajności.