Na topie

Która przeglądarka jest najbezpieczniejsza? Do firmy lub użytku prywatnego

Autor:
Kamil Folga

więcej artykułów ze strefy:
Przeglądarki WWW

Co powinna posiadać bezpieczna przeglądarka? Wymieniamy główne cechy i oceniamy najpopularniejsze przeglądarki.

 • Która przeglądarka jest najbezpieczniejsza? Do firmy lub użytku prywatnego | zdjęcie 1
Ocena redakcji

4.9

super

 

A A

W firmie przeglądarka służy nie tylko do odwiedzania stron internetowych, ale również komunikacji z bankiem czy urzędami. Korzystanie z przeglądarki nieaktualnej lub posiadającej błędy, może sprawić nam wiele kłopotów.

Warto zapamiętać jedną regułę. Odwiedzając niebezpieczne strony lub klikając w niezaufane linki, nawet najbezpieczniejsza przeglądarka nie zapewni ochrony. Każdy z producentów przeglądarek dba o bezpieczeństwo tworzonego produktu, ale większa część odpowiedzialności za bezpieczeństwo, leży po stronie użytkownika i jego zachowań.

Co powinna posiadać bezpieczna przeglądarka?

Internet nie jest spokojnym miejscem. Na wielu stronach znajdziemy szkodliwe oprogramowanie. Dużym problemem jest podszywanie się (phishing) pod znane usługi lub strony. Witryna do złudzenia przypominająca stronę banku, z którego korzystamy na co dzień, może służyć do przejęcia danych i kradzieży środków. 

Dobra przeglądarka powinna umacniać nasze poczucie bezpieczeństwa. Istnieje kilka mechanizmów, które poprawią bezpieczeństwo użytkowników:

 • Powinna informować o odkrytym szkodliwym oprogramowaniu (malware) lub próbach wyłudzenia informacji (phishing) na odwiedzanej stronie.
   
 • Powinna zapewnić prywatność przeglądania (private), umożliwiając wyczyszczenie pamięci historii odwiedzanych stron oraz ciasteczek (cookies).
   
 • Powinna istnieć opcja chroniąca przed śledzeniem działań online.
   
 • Przeglądarka powinna posiadać możliwość pracy w trybie piaskownicy (sandbox), która zapobiegnie automatycznej instalacji oprogramowania na systemie operacyjnym, bezpośrednio ze strony internetowej.


Jak działa technologia sandboxing w przeglądarce internetowej, na przykładzie Google Chrome:

Oceniamy przeglądarki

Google Chrome

Solidna przeglądarka z dobrą historią bezpieczeństwa. Google płaci za błędy znalezione w przeglądarce, a aktualizacje po incydentach są niemal natychmiastowe. Chrome wspiera piaskownicę (sandbox), czyli izoluje środowisko systemu operacyjnego od Internetu. Aktualizacje Chrome są dostarczane co 15 dni. Bezpieczeństwo przeglądarki może zostać obniżone przez rozszerzenia, które użytkownik pobiera z Chrome Web Store.

Niestety korzystając z Chrome należy pogodzić się z ograniczoną prywatnością - Google przetwarza hstorię przeglądarki, miejsca, zakupy, preferencje muzyczne i wiele innych w celu m.in. serwowania celowanych reklam. Można jednak ustawić parametry prywatności. 

Microsoft Edge

Powstał jako następca Internet Explorer. Zaletą Edge w zakresie bezpieczeństwa jest pozbycie się ActiveX oraz Browser Helper Object. Edge używa piaskownicy do izolacji Internetu od systemu operacyjnego. W zakresie prywatności dostępny jest tryb "in-private browsing". Aktualizacje pojawiają się średnio 2-3 razy w miesiącu.

Microsoft Internet Explorer w wersjach poniżej 10 nie powinien być używany. Wersja 11 posiada aktualizacje (pojawiają się średnio co 30 dni lub więcej), ale nie rekomendujemy jej użycia. Niestety nadal istnieją aplikacje, które wymagają ActiveX, więc IE może okazać się nadal niezbędny.

Mozilla Firefox

Nie oferuje piaskownicy (sandbox jest dostępny dla niektórych wtyczek, przykładowo Flash ). Zaletą Firefox jest prywatność - zbierana jest tylko minimalna ilość danych. Firefox nawiedziło kilka poważnych problemów z bezpieczeństwem, często będących efektem otwartego kodu. Każdy może przejrzeć kod i znaleźć błąd w Firefox, ale również sprawdzić jak traktowane są wrażliwe dane. 

Opera

Bazuje na silniku Chromium, wykorzystywanym również przez Google Chrome. Opera oferuje piaskownicę, a także wszystkie funkcje bezpieczeństwa zawarte w Chromium. Opera nie wspiera rozszerzeń Chrome, co stanowi plus na korzyść bezpieczeństwa. Aktualizacje ukazują się co 48 dni. Opera posiada wbudowany VPN, który zapewnia anonimowość oraz bezpieczeństwo przeglądania stron.

Apple Safari

W przeszłości była przeglądarką dość dziurawą, ale szybko łataną (średnio aktualizacja ukazuje się co 54 dni). To dobry wybór jeżeli szukamy przeglądarki bezpiecznej, ale warto pamiętać, że to przeglądarka zamknięta, więc trudno ocenić jak wpływa na prywatność. 

Przeglądarki stają w szranki

Co roku najważniejsze przeglądarki zostają poddane próbom bezpieczeństwa, podczas dwudniowych zawodów Pwn2Own. Konkurs Pwn2Own jest organizowany od 2007 roku na konferencji bezpieczeństwa CanSecWest. W 2016 roku efektem Pwn2Own było znalezienie 21 podatności w przeglądarkach. Tak wyglądał ranking znalezionych błędów w 2016 roku:

 1. Google Chrome - 1 błąd
 2. Microsoft Edge - 2 błędy
 3. Apple Safari - 3 błędy
 4. Adobe Flash - 4 błędy
 5. Apple OS X - 5 błędów
 6. Microsoft Windows - 6 błędów

W zestawieniu uwzględnione zostały systemy operacyjne, ponieważ atakujący wykorzystali ich właściwości do ataku na przeglądarkę. 

W 2017 ponownie odbył się konkurs Pwn2Own, który za cel ataków wziął systemy operacyjne i przeglądarki.

THE PWN2OWN CONTEST - Web Browser and Plugins Category
Nagrody w konkursie PWN2OWN w kategorii Przeglądarki i Pluginy.

Po stronie przeglądarek z sukcesem przełamano zabezpieczenia Microsoft Edge, Firefox, Safari. Zabezpieczenia Edge i Safari przełamano wielokrotnie.
Jedyny atak na Chrome nie powiódł się, podobnie jak drugi atak na Firefox.
W końcowym wyniku jedynie przeglądarka Chrome okazała się nie do złamania.
Przeglądarki bazujące na silniku Chromium - przkładowo Opera - nie były analizowane w tym roku.

Najlepszym testerem jest czas...

Najlepszym testerem przeglądarek jest czas. W każdym oprogramowaniu pojawiają się błędy. Ważne jest jednak w jaki sposób firmy reagują na błędy. Rozwiązań pochodzące od dużych producentów przeglądarek (Google, Microsoft, Apple, Mozilla), zapewniają odpowiednią obsługę incydentów. Istnieją mniej popularne przeglądarki (Epic Privacy Browser, Comodo Dragon, Brave, Dooble), które uważane są za bezpieczne. Warto jednak sprawdzić z jakimi błędami borykały się i sprawdzić czas naprawy danej podatności. Mniej popularne rozwiązania zazwyczaj oferują dłuższy czas reakcji na określone błędy.

Bazując na danych Pwn2Own oraz projektu Browserscope (projekt oceniający przeglądarki, m.in. pod kątem bezpieczeństwa), za najbezpieczniejszą przeglądarkę można uznać Google Chrome. Firefox zawierał dużo błędów, ale charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem zapewnienia prywatności.
Opera to przeglądarka łącząca wysokie standardy bezpieczeństwa i prywatności. Microsoft Edge ma krótką historię, ale na podstawie zebranych danych można ocenić ją pozytywnie. Przeciwieństwem jest Internet Explorer, którego obecnie nie można rekomendować w zakresie bezpieczeństwa.  

W cyklu bezpieczeństwo polecamy:

Odsłon: 33151 Skomentuj artykuł
Komentarze

17

Udostępnij
 1. karai
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2017-07-19 11:03

  Opera. ma blokowanie reklam, VPN, WebRTC, Flash po kliknięciu. używam opery od wersji 10 , czyli jakieś 15 lub może więcej lat.

  Skomentuj

  1. sambaverde
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-07-19 12:33

   ...no i nie zamula jak ten kaszaniarski FireFox, którego największym atutem jest lisek w logo :P

   http://llcdn.listelist.com/listeliststatic/2013/08/firefox-tarayici-browser-cosplay-photo.png

   Skomentuj

   1. shoken
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-07-19 12:38

    Żeby Firefox zamulał to trzeba mieć chyba komputer sprzed dekady.No naprawdę wiele rzeczy można napisać o firefoxie jak choćby większa ilość dziur w porównaniu do innych ale nie to że ''muli" chyba że jak korzysta ktoś na komputerze typu RaspberryPi to wtedy może mulić.

    Skomentuj

    1. Wojciech Kiełt
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2017-07-19 12:51

     W tym temacie akurat zgodzę się z 'sambaverde'. Używam FF od kilku lat, była moją "ulubioną", ale ostatnio działa coraz bardziej ociężale.
     Dla porównania zacząłem używać Operę i Chromium. Szybkość i responsywność jest o wiele lepsza, szczególnie widać to w dokumentach Google.

     Skomentuj

     1. shoken
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-07-19 12:59

      Jest takie wrażenie że przeglądarki na chromium są szybsze ale czy to jest faktycznie czy tylko sie tak wydaje.Ja teraz pisze z komputera z AMD x2 265 i 8 GB ram ddr3 i nie zauważam żadnego "mulenia" tylko sie trochę dłużej włącza ok 2sek.Ale to jest słaby i stary komputer a po za tym trochę dłuższym włączaniem to nie zauważam mulenia a mam na otwierane kilka-kilkanaście zakładek.To jak może mulić na jakichś komputerach gdzie jest dużo lepszy procek i wszystko.

      Skomentuj

     2. Himoto
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-07-19 16:58

      Chrome jest szybszy od FF ale tylko w wizualnym aspekcie działania [nie blokuję kursora, szybciej ładuję strony itp], wszystko zawdzięcza temu że chrome ma mniejszy narzut na wyświetlanie fontów [lecz większy na niektóre typy multimediów].

      Ogólnie najlepszy FF to była wersja 3.2-3.5 :) działała miodzio :)
      Chrome najlepsze czasy miał około wersji 20 teraz z wersji na wersję mimo rosnącego bezpieczeństwa, staję się coraz bardziej ociężała w pewnych aspektach.

      Jednak najwolniejszą z nich jest o dziwo Opera :)

      OBoloG poniżej opisał że "Firefoź niesamowicie pożera RAM" ale nie jest to prawda, FF vs Chrome ten sam zestaw zakładek i zajętość pamięci RAM = FF- około 2156MB vs Chrome - około 2420MB [różnica potrafi być spora przy dużej ilości zakładek], z tym że w FF ten sam zestaw ładował się o około 10s dłużej ale przy niższej zajętości łącza internetowego.
      W chrome zajętość pamięć RAM często jest wyższa niż w innych przeglądarkach, lecz wydaje się niższa bo chrome rozbija to na wiele procesów :) np. teraz mam otwartych 12 różnych zakładek, a w menadżerze systemowym mam 12 chrome.exe [zajętość Pamięci ram w nich to 2x ok.7MB, 3x ok.65MB, 5x ok 120MB i 2x około 285MB ram]. Kiedyś przy otwartych 150 kartach w chrome w menadżerze miałem około 79 procesów.

      Skomentuj

     3. jeomax.co.uk
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-07-20 01:38

      A ja wole firefoksa, ktory jest najszybszy (dla mnie). Codziennie robie przeglad linkow i z racji ograniczen Ebaya musze korzystac z dwoch przegladarek i dwoch roznych kont do obserwacji aukcji. Prosta, mechaniczna robota - jak cep, ze tak powiem: kopiuj i wklej (w/z paska adresu), oraz wpisywanie komentarza (pewnie JS) - mam to we krwi, bo od dawna to robie. Tyle, co Edge nawala, to mnie krew zalewa. Opery nie sprawdzalem, bo zarezerwowana jest dla zony ;-) dla odroznienia tych samych stron, ale dla roznych userow. Zdazylem tylko zauwazyc, ze czasem sie wiesza paskudnie przy jej filmach. Chrome moze sprawdze, jak przestanie mnie wkurzac z tym nie-wiadomo-gdzie-zapisuje-sciagane-pliki ;-)

      Skomentuj

     4. Himoto
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-07-21 16:01

      w chrome ustaw auto zapytanie gdzie chcesz zapisać ściągany plik, a nie jak 90% nowych użytkowników pakujesz wszystko do oryginalnego folderu docelowego :) opcja w zaawansowanych "Pytaj przed pobraniem, gdzie zapisać każdy plik". :)

      Skomentuj

    2. st4lk3r
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2017-07-20 16:49

     Firefox muli na FX-8350 @4,5 GHz i 8 G GB DDR3...
     Muli zawsze, a przy flashowych nakładkach głupieje kompletnie...

     Skomentuj

 2. shoken
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2017-07-19 12:35

  Najlepsze to by były jakieś przeglądarki płatne a nie ma ani jednej.Bo jak coś jest za darmo to wtedy są zbierane informacje z aktywności w celu wyświetlania reklam.A jak jest płatne to się płaci i wtedy dane nie muszą być zbierane w celu reklamowania.

  Skomentuj

  1. Wojciech Kiełt
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2017-07-19 12:56

   Niekoniecznie. Niektóre przeglądarki, jak Chromium, tworzy społeczność, po to właśnie, żeby 'mieć' własną przeglądarkę.
   A dane nie zbierają przeglądarki, tylko głównie Google Analytics lub narzędzia do UX. Każdy twórca chce wiedzieć jak dużo użytkowników korzysta z jego produktu, na jakich platformach, w jakich rozdzielczościach etc, niekoniecznie po to żeby go śledzić, ale dopracowywać swój produkt.

   Skomentuj Historia edycji

 3. OBoloG
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-07-19 13:39

  Na windows w pracy używam Edge gdyż jest najszybsza i najmniej zżera zasobów. W domu na Ubuntu i na lapku głównie Chromium lub Firefox jak coś w Chromium nie działa. Firefoź niesamowicie pożera RAM i jedyne co w nim lubię to pluginy, które nie są blokowane tak jak w chromium gdzie nie ściągniesz nic z youtuba bo ci przeglądarka wtyczkę zablokuje.

  Skomentuj

 4. karai
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-07-19 15:42

  Opera działa świetnie na moim prawie 15 letnim komputerze. Nie zmienię jej na inną.

  To co dodali , watsapp, messenger - zostało wymuszone przez popularnośc tych aplikacji co na szczęście nie obciąża komputera - gdyż nie korzystam z tego.

  Skomentuj

 5. Alron
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-07-19 22:43

  Jeszcze tak w ramach sprostowania - Opera bazowo nie wspiera rozszerzeń Chrome'a, ale istnieje rozszerzenie do Opery które pozwala zainstalować wszystkie rozszerzenia do Chrome'a i z nich korzystać.

  Skomentuj

 6. Marucins
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-07-20 08:05

  Oczywiście że Chromium + uMatrix i uBlock.
  Jest wszystko co potrzeba bez pasożytniczych dodatków od Google.

  Skomentuj Historia edycji

 7. bluxblix
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-07-20 16:59

  Niedawno po latach najpierw na mozilli później na chromie przesiadłem sie na opere i jestem zachwycony, szybciutka, poręczna, ma wszystko, co potrzeba w ustawieniach.

  Skomentuj

 8. MastaLama
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-07-25 02:49

  Na bezpieczeństwo przeglądarki i tak największy wpływ ma użytkownik z niej korzystający :D

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!