Na topie

Najlepsze nawigacje na Androida

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Nawigacja GPS

Dzisiaj zamiast noszenia ze sobą ogromnych map czy też kupowania osobnego urządzenia wystarczy smartfon i odpowiednia aplikacja do nawigacji satelitarnej.

A A

W dzisiejszych czasach posiadanie smartfona lub tabletu jest już niemalże standardem. Urządzenia mobilne z roku na rok stają się coraz bardziej wydajne i funkcjonale, dzięki czemu możliwe staje się wykonywanie coraz to nowszych czynności. Niegdyś najlepszym sposobem na dotarcie do miejsca, do którego drogi nie znaliśmy, było skorzystanie z papierowej mapy.

nawigacje android

Jeszcze niedawno furorę robiły dedykowane zewnętrzne nawigacje GPS. Dzisiaj zamiast noszenia ze sobą ogromnych map i żmudnego planowania trasy podróży, czy też kupowania osobnego urządzenia wystarczy przeciętny smartfon wyposażony w moduł GPS i odpowiednia aplikacja do nawigacji satelitarnej.

Obecnie najlepszą platformą umożliwiającą swobodne i komfortowe korzystanie z dobrodziejstw nawigacji satelitarnych czy to samochodowych, czy też pieszych, wydaje się mobilny system operacyjny Google Android. Jednym z najważniejszych czynników jest z całą pewnością popularność, otóż Android niedawno osiągnął barierę 75% udziału w rynku urządzeń mobilnych. Przemawia za nim, także otwartość systemu oraz duży wybór dostępnego oprogramowania nawigacyjnego. Dlatego postanowiliśmy przygotować przegląd aplikacji do nawigacji właśnie na Androida.

Do tego celu wytypowaliśmy kilka najpopularniejszych, najbardziej cenionych i najczęściej pobieranych przez użytkowników aplikacji, którym przyjrzeliśmy się z bliska.

 

 1. Mapy Google

  google maps

  pobierz

  Ważne dane:
  Producent:
  Google Inc.
  Cena:
  darmowa
  Wersja programu:
  zależna od urządzenia
  Wielkość pliku:
  zależna od urządzenia
  System operacyjny:
  Android 1,6+
  Wersja językowa:
  polska i inne

  Pierwszą z aplikacji, które wzięliśmy na tapetę, jest jedna z podstawowych i standardowo dostępnych, czyli Google Maps. Aplikacja jest darmowa i została zintegrowana z wieloma innymi usługami giganta z Mountain View np. Street View. Mapy Google może pobrać na swoje urządzenie z Androidem niemalże każdy, aplikacja niekiedy jest już domyślnie dostępna wraz z systemem operacyjnym.

  Sama aplikacja jest przez użytkowników niekiedy traktowana nieco po macoszemu i czasami zbyt mało doceniana. W głównej mierze dlatego, że do działania wymaga stale włączonej transmisji danych co w Polsce jest wciąż mało popularne i kojarzy się głównie z wysokimi opłatami. Mimo wszystko Google Maps doskonale odgrywa rolę podstawowej nawigacji dla Androida. Wśród funkcji, jakie oferuje aplikacja, należy wymienić szczegółowe mapy wraz z obszerną bazą budynków w 3D, instrukcje głosowe, podpowiedzi dojazdu samochodem, środkami transportu publicznego, pieszo lub rowerem.

  Dodatkowo w aplikacji znajdują się aktualne informacje o natężeniu ruchu z większości miast, istnieje możliwość przejrzenia planów dużych sklepów, wybranych lotnisk czy też hoteli. Ponadto pojawiła się możliwość wyszukiwania miejsc w najbliższej okolicy i ich ocenienia, a także możliwość odbycia wirtualnego spaceru w usłudze Street View.

  Za pomocą aplikacji możemy zaplanować trasę podróży, która zostanie wytyczona w dogodny dla nas sposób, a także sprawdzić lokalizację najbliżej położonych bankomatów, hoteli, restauracji i innych przydatnych punków.

  Podczas użytkowania nawigacja spełniała swoją podstawową funkcję, jednak nie obyło się bez drobnych błędów. Mapy w niektórych miejscach były niezbyt dokładne, a niekiedy przestarzałe i nie zawierały wszystkich tras, szczególnie tych lokalnych. Warto także dodać, że aplikacja bez trudu działa nawet na niezbyt nowoczesnym smartfonie, który najlepsze lata ma już dawno za sobą.

  Interfejs aplikacji jest intuicyjny, a sama obsługa nie sprawia problemów, chociaż zdarzają się niewielkie problemy z nawigacją krok po kroku, to jednak jest to jedna z godnych polecenia aplikacji. Należy jednak mieć na uwadze, że nawigacja nie oferuje funkcji offline, dlatego do użytkowania aplikacji oprócz odbioru sygnału GPS wymagane jest również połączenie z internetem. Jednak z całą stanowczością jest to aplikacja, którą warto mieć, nawet jeżeli korzystamy z innej nawigacji to Mapy Google, mogą okazać się idealnym jej uzupełnieniem, a dla osób, które nie wymagają od nawigacji zbyt wiele, mogą stanowić podstawowe narzędzie nawigacyjne dla Androida.


 2. Sygic: GPS Navigation

  sygic navigation

  pobierz

  Ważne dane:
  Producent:
  Sygic
  Cena:
  7 dni próby + płatna licencja (15,99 lub 39,99 euro)
  Wersja programu:
  13.1.1
  Wielkość pliku:
  11 MB
  System operacyjny:
  Android 2.0.1+
  Wersja językowa:
  polska i inne

  Aplikacja Sygic jest jedną z popularniejszych nawigacji dla Androida. Program, mimo iż wymaga wykupienia licencji, to pozwala na przeprowadzenie bezpłatnych siedmiodniowych testów. Warto jednak podkreślić, że nabywcy płacą tylko raz, nie ma potrzeby okresowego wykupywania dalszych subskrypcji czy aktualizacji, gdyż każdy nabywca licencji będzie je otrzymywał za darmo. Ta cecha daje prezentowanej aplikacji olbrzymią przewagę nad większością komercyjnych naiwigacji, których producenci każą sobie płacić za aktualizację map.

  Nawigacja Sygic: GPS Navigation zapewnia dostęp do dokładnych map nawigacyjnych TomTom i w odróżnieniu od Map Google przechowuje je w pamięci urządzenia, więc nie potrzebne jest stałe połączenie z Internetem – dzięki czemu aplikacja doskonale sprawdza się w roli nawigacji offline.

  Z funkcji, jakie zawiera nawigacja, należy wyszczególnić m.in. dostępność nawigacji turn-by-turn ze wskazówkami głosowymi wypowiadanymi przez dobrze dobranego lektora, który umożliwia także odczytywanie pełnych nazw ulic. Sama aplikacja umożliwia wybór jednej z trzech proponowanych alternatywnych tras, możliwość doboru punków orientacyjnych dla odwiedzonych miejsc, a także unikalny widok skrzyżowań umożliwiający lepszą orientację oraz funkcję Dynamic Lane Guidance ułatwiającą wybranie właściwego pasa ruchu.

  sygic navigation

  Dodatkowo aplikacja umożliwia informowanie o znajdujących się na drodze ograniczeniach prędkości i ostrzega przed fotoradarami. W aplikacji znajduje się także pokaźna grupa miast dostępnych w trybie widoku 3D oraz ogromna liczna użytecznych punków POI. Aplikacja umożliwia wyszukiwanie lokacji na podstawie adresu, kontaktu, punków POI, kodu pocztowego, współrzędnych GPS, czy też zdjęć ze współrzędnymi geograficznymi.

  Program umożliwia pobranie wielu dodatkowych, użytecznych miejsc POI z poziomu menu aplikacji bez dodatkowych opłat. Warto podkreślić, ęe sama aplikacja informuje o zbliżaniu się do niebezpiecznych, ostrych zakrętów, czy też sygnalizuje możliwość ominięcia płatnych odcinków dróg. Piesi z pewnością docenią możliwość aktywacji nawigowania w trybie pieszego.

  sygic nawigacja

  Na koniec warto podkreślić, że aplikacja korzysta ze sprzętowego przyśpieszenia, co powoduje, że może działać płynnie na różnych typach urządzeń. Nie jest jednak kompatybilna z każdym urządzeniem z Androidem, dlatego przed ewentualnym zakupem zaleca się sprawdzenie czy dane urządzenie znajduje się na liście obsługiwanych lub można przekonać się o tym na własnej skórze testując przez 7 dni wersję próbną. Po okresie próbnym można nabyć jedną z opcji licencyjnych np. z mapą polski za 15,99 euro lub całej Europy za 39,99 euro. 3. CoPilot Live

  pobierz

  Ważne dane:
  Producent:
  ALK Technologies
  Cena:
  170 zł
  Wersja programu:
  9.4.0.183
  Wielkość pliku:
  27 MB
  System operacyjny:
  Android 2.1+
  Wersja językowa:
  polska i inne

  Kolejną godną polecenia nawigacją jest CoPilot Live. Aplikacja została przygotowana głównie z myślą o kierowcach i jest kompatybilna z bardzo dużą liczbą urządzeń z Androidem. Ważną cechą jest możliwość korzystania z nawigacji w trybie offline, czyli bez konieczności utrzymywania stałego połączenia z internetem.

  CoPilot

  Aplikacja oferuje dostęp do najnowszych map opracowanych przez NAVTEQ, po których można poruszać się na podstawie kodu pocztowego, numerów, kontaktów czy nawet na podstawie danych geograficznych ze zdjęć. Nawigacja oferuje funkcję turn-by-turn wraz ze szczegółowymi wskazówkami głosowymi.

  Nawigacja oferuje kompleksowe instrukcje o kierunku jazdy, wyborze pasa ruchu czy poruszaniu się na konkretnych skrzyżowaniach. Twórcy przygotowali możliwość wyboru jednej z trzech alternatywnych tras, możliwość ustawiania punków przelotowych, czy też miejsc postoju.

  copilot

  Aplikacja udostępnia ostrzeżenia o znajdujących się ograniczeniach prędkości czy radarowych kontrolach, umożliwia także wytyczenie najszybszej trasy na podstawie aktualnego ruchu drogowego. Warto dodać, że wykupując raz licencję, jej nabywca otrzymuje dożywotni dostęp do nawigacji, należy jednak dodać, że wówczas funkcja ActiveTrafic jest aktywna jedynie przez 12 miesięcy, po tym okresie, aby z niej skorzystać, należy odnowić licencje.

  copilot

  Nawigacja CoPilot Live sprawuje się bardzo dobrze, chociaż miejscami zdarzają się zamrożenia aplikacji. Mimo to można ją spokojnie polecić wszystkim osobom dużo podróżującym i potrzebującym dobrej mapy, jak i obszernej listy lokacji. Niestety niezbyt zachęcająca jest cena, która za wersję z mapami państw europejskich kosztuje aż 170 złotych. 4. TomTom

  tomotm

  pobierz

  Ważne dane:
  Producent:
  TomTom International BV
  Cena:
  183,99 zł
  Wersja programu:
  1.2
  Wielkość pliku:
  33 MB
  System operacyjny:
  Android 2.2+
  Wersja językowa:
  polska i inne

  Na naszej liście nie mogło zabraknąć również rozwiązania TomTom, któremu według danych producenta zaufało już ponad 70 milionów kierowców na całym świecie. Aplikacja TomTom jest kompletnym rozwiązaniem dla osób podróżujących, oferuje możliwość pracy w trybie offline, dzięki czemu nabywcy nie będą zmuszeni do ciągłego utrzymywania połączenia z internetem w trakcie pracy nawigacji.

  CoPilot

  Nabywając licencję na nawigację TomTom, nabywcy otrzymają dostęp do bezpłatnych i dożywotnich aktualizacji map, które w pełnych aktualizacjach ukazują się przynajmniej cztery razy w roku. Aplikacja oferuje dodatkowe funkcje jak IQ Routes – odpowiedzialną za najszybsze lub najdokładniejsze planowanie trasy z uwzględnieniem realnego czasu przejazdu. Ponadto znalazły się tu również funkcje HD Traffic, fotoradary, TomTom Places, mówione nazwy ulic czy też asystent pasa ruchu.

  tomtom

  Nawigacja TomTom dodatkowo dostarcza wielu zaawansowanych funkcji jak: możliwość zmiany orientacji na poziom/pion, ustawienia widoku 2D lub 3D z perspektywy kierowcy, automatyczny tryb dzienny i nocny, instrukcje głosowe, automatyczne wyciszenie muzyki, czy też błyskawiczne wyznaczanie nowej trasy.

  tomtom

  Aplikacja sprawuje się bardzo dobrze, mimo wszystko otrzymuje ona skrajne oceny, od najlepszych aż po najsłabsze. Dzieje się tak, ponieważ twórcy nie ustrzegli się drobnych wpadek jak: problematyczna nawigacja w trakcie orientacji pionowej, niekiedy podaje błędne informacje o maksymalnej dozwolonej prędkości jazdy, a innym razem po prostu potrafi się nagle wyłączyć. Są to jednak błędy, które dostrzegają także inni użytkownicy tej nawigacji, więc najprawdopodobniej wydając na nawigację TomTom wraz z mapami Europy 183,99 zł należy liczyć się z możliwością ich wystąpienia. W ogólnym rozrachunku aplikacja spisuje się bardzo dobrze, obsługa jest intuicyjna, a czytelność map zadowalająca.


 5. AutoMapa

  automapa

  pobierz

  Ważne dane:
  Producent:
  Aqurat sp. z o.o.
  Cena:
  3,99 zł – promocja / licencje 9,99, 36,99 lub 89,99 złotych
  Wersja programu:
  1.4.2
  Wielkość pliku:
  6,5 MB
  System operacyjny:
  Android 2.2+
  Wersja językowa:
  polska i inne

  Następna w kolejce jest aplikacja AutoMapa, którą z całą pewnością zna spora grupa użytkowników w Polsce. Nawigacja oprócz Androida jest dostępna również dla kilku innych platform – co z pewnością jest zaletą dla osób przyzwyczajonych do funckjonalności tej własnie aplikacji. AutoMapa jest aplikacją płatną, którą w sklepie Google Play można obecnie w promocji zakupić za 3,99 złotych. Ceny AutoMapa wraz z mapą Polski kształtują się odpowiednio 9,99 zł za 7 dni użytkowania, 36,99 zł za 90 dni lub 89,99 zł za roczną licencję.

  automapa

  AutoMapa zawiera wszystko to, co niezbędne w dobrej nawigacji. Znajdziemy w niej dokładne plany nawigacyjne miast i mniejszych miejscowości, dodatkowe funkcje jak AutoMapa Traffic – odpowiadająca za analizę natężenia ruchu, Asystent Pasa Ruchu – dostarczający precyzyjnych informacji o tym, który pas powinien zająć kierowca, czy też możliwość wyświetlania budynków w 3D.

  Aplikacja zawiera dobrze dobrany głos lektora, w którego wcielił się Krzysztof Hołowczyc. Niewątpliwą zaletą są bardzo dobrze odwzorowane mapy i bogata baza punków POI, a także SmartRoutes – prognozy ruchu drogowego.

  automapa

  Program wykorzystuje najnowsze mapy NAVTEQ i zawiera także informacje o ograniczeniach prędkości, znajdujących się przy drodze fotoradarach, lokację przejazdów kolejowych, czy też ostrzeżenia o 500 najniebezpieczniejszych miejscach w kraju.

  Ważną cechą nawigacji jest integracja dokładnych danych topograficznych, dzięki czemu, po aktywacji dodatkowych funkcji jak punkty POI, sygnalizacje świetlne, budynki w 3D i połączeniu z przejrzystym interfejsem – komfort jazdy znacząco wzrasta.

  automapa

  Warto podkreślić, że nawigacja umożliwia pracę w trybie offline, jednak jeżeli połączymy się z Internetem, to będziemy otrzymywać co 2 minuty aktualne dane o aktualizacjach i utrudnieniach ruchu w funkcji LiveDrive!

  Niestety wersja AutoMapy na Androida nie cieszy się zbyt dobrą renomą. Wielu użytkowników zarzuca jej twórcom zwyczajne niedbalstwo w odniesieniu do tej wersji. Trudno się jednak z tym nie zgodzić, gdyż sama aplikacja sprawia niekiedy problemy. Podczas jazdy wyznaczoną trasą, aplikacja dosyć często potrafi zgubić zasięg sygnału GPS, po zjechaniu z wyznaczonej trasy, nie zawsze wyznacza nową, a niekiedy po zboczeniu z trasy aplikacja po prostu się wyłącza lub zawiesza.  

  automapa

  Wersji na Androida brakuje także kilku przydatnych funkcji znanych m.in. z AutoMapy dla Windows Mobile, mimo wszystko pamiętajmy, że wersja dla Androida jest jeszcze stosunkowo młoda i z czasem twórcy powinni usunąć większość problemów. Na chwilę obecną produkt mnie jednak nie zachwycił.


 6. NaviExpert

  automapa

  pobierz

  Ważne dane:
  Producent:
  NaviExpert Sp. z o.o.
  Cena:
  7 dni próby + licencje 14,99 lub 99,00 zł
  Wersja programu:
  8.2
  Wielkość pliku:
  8,9 MB
  System operacyjny:
  Android 2.1+
  Wersja językowa:
  polska i inne

  Następną aplikacją jest NaviExpert, płatna aplikacja, którą jednak możemy bezpłatnie testować przez pierwsze 7 dni. Po tym okresie jest możliwość wykupienia miesięcznej subskrypcji za 14,90 zł lub rocznej za 99,00 zł. Jak zapewniają twórcy, nawet nie mają aktywnej subskrypcji nawigacja zachowuje wiele przydatnych funkcji.

  naviexpert

  Sama aplikacja w skuteczny sposób przekazuje informacje o ruchu drogowym, które pochodzą bezpośrednio z danych zebranych od innych kierowców. Aplikacja w przypadku wykrycia korków lub utrudnień w ruchu wyświetla stosowny monit i wytycza alternatywną trasę objazdu.

  naviexpert

  Program oferuje także aktywną funkcję CB Radio, dzięki czemu możliwe staje się zgłaszanie i odbieranie informacji od innych uczestników ruchu. Co ważne nawigacja zawiera dokładne, aktualizowane codziennie mapy, uwzględniające liczne remonty, czy też nowe inwestycje drogowe. Przydatną funkcją jest także porównywarka cen paliw, dzięki, której po wskazaniu interesującego nas rodzaju paliwa, program wskaże, na której stacji zatankujemy najtaniej.

  naviexpert

  Program zawiera także, ogromną liczbę użytecznych punków POI oraz kilka dodatkowych przydatnych funkcji. Niestety funkcja wytyczania trasy jest dostępna jedynie w trybie online, a więc bez połączenia z Internetem w tym przypadku się nie obędzie.

  naviexpert

  Wartym odnotowania jest jednak fakt, że sama aplikacja przy nawigowaniu nie pobiera zbyt dużo danych z Sieci, więc o wysokie rachunki raczej nie powinniśmy się martwić. Mimo wszystko w aplikacji możemy znaleźć wiele błędów i drobnych niedoróbek, od częstych „zacięć mapy” po liczne błędy w nawigacji, często także błędnie określa aktualną pozycję GPS. 7. Navigon

  automapa

  pobierz

  Ważne dane:
  Producent:
  Garmin Würzburg GmbH
  Cena:
  189,95 zł
  Wersja programu:
  4.8.0
  Wielkość pliku:
  20 MB
  System operacyjny:
  Android 2.2+
  Wersja językowa:
  angielska, niemiecka i inne.

  Aplikacja Navigon jest przedstawicielem płatnych nawigacji, za którą w wersji mapami Europy trzeba zapłacić 189, 95 złotych. Rekompensować to jednak może możliwość działania nawigacji w trybie offline, czyli bez konieczności połączenia z Internetem.

  navigon

  W aplikacji znajduje się zintegrowana funkcja Google Street View, Lane Assistant, Google Local Search, informacje o fotoradarach, asystent prędkości, precyzyjne komunikaty głosowe, dokładne współrzędne celu podróży, możliwość wyświetlania mapy w trybie 2D i 3D.

  navigon

  Dodatkową funkcjonalnością jest możliwość przekształcenia aplikacji w nawigację dla pieszych. Aplikacja umożliwia wyświetlanie panoramicznych zdjęć w 3D, a także przesyłać informacje o aktualnym ruchu na drodze. Ponadto znajdziemy w niej liczną bazę punków POI.

  navigon

  Aplikacja ma jednak jedną bardzo poważną wadę – mimo oferowania map dla wielu różnych krajów, jej twórcy skupiają się głównie na naszych zachodnich sąsiadach. Używając nawigacji w Polsce, bardzo często otrzymujemy nieaktualne informacje drogowe, a czasami także widzimy niekompletne i niezaktualizowane mapy. Sama aplikacja wygląda bardzo przejrzyście, jest czytelna i intuicyjna, jednak brakuje jej chociażby polskiego lektora. Z czasem jednak, jeżeli twórcy dopracują nawigację, może ona stać się solidną konkurencją dla pozostałych. Jeżeli jednak planujecie wyjazd za zachodnią granicę, nawigacja idealnie spełni swoją rolę. 8. MapaMap Polska

  mapamap

  pobierz

  Ważne dane:
  Producent:
  MapGo Sp. z.o.o
  Cena:
  79,00 zł lub 119, 00 zł za dodatkowy rok aktualizacji map
  Wersja programu:
  7.5.4
  Wielkość pliku:
  1,9 MB
  System operacyjny:
  Android 2.1+
  Wersja językowa:
  polska

  Ostatnią nawigacją, jaką uwzględniliśmy w przeglądzie nawigacji na Androida, jest aplikacja MapaMap Polska. Jest to kolejna płatna nawigacja oferująca darmowy siedmiodniowy okres próbny w trakcie trwania, którego można korzystać ze wszystkich funkcji programu.

  mapamap

  Aplikacja została nakierowana głównie na użytkowników z Polski, dzięki zastosowaniu bardzo dokładnych i szczegółowych map uwzględniających także dodatkowe elementy. MapaMap umożliwia tzw. nawigowanie od drzwi do drzwi, podając przy tym wszystkie niezbędne informacje. Program oprócz szczegółowych informacji drogowych uwzględni także dane o znajdujących się przy drodze fotoradarach, ważnych użytecznych punktach POI czy też przekroczeniu dozwolonej prędkości.

  mapamap

  Podczas podróży aplikacja poinformuje o zakorkowanych odcinkach dróg i zaproponuje najwygodniejszą metodę ich ominięcia. Informacje o korkach nawigacja prezentuje w przejrzystej formie graficznej. Dodatkowo nie zabrakło na bieżąco zbieranych danych o miejscowych utrudnieniach ruchu na skutek remontów, czy też wypadków.

  Producent aplikacji w MapaMap zastosował dokładne dane firmy IMAGIS S.A, która znana jest ze staranności opracowywanych map. Dzięki czemu w ramach aplikacji użytkownicy otrzymają szczegółową mapę Polski uwzględniająca m.in. wiele dokładnie odwzorowanych miast i mniejszych miejscowości, liczne ograniczenia prędkości, szlaki turystyczne, fotoradary, ścieżki rowerowe, strefy płatnego parkowania oraz obszerną bazę punktów POI.

  mapamap

  Warto podkreślić, że w odróżnieniu od wielu popularnych nawigacji MapaMap umożliwia nawigowanie oprócz trybu samochodowego również w trybie pieszej wędrówki oraz jazdy rowerem. Niezwykle przydatne są dane topograficzne Polski, które skutecznie ułatwiają planowanie szczególnie pieszych lub rowerowych podróży. Należy dodać, że nawigacja oferuje możliwość pracy w trybie online – po podłączeniu urządzenia do Internetu – oraz funkcję offline w przypadku braku dostępu do Sieci.

  Podczas użytkowania aplikacji nie dostrzegłem większych problemów. Interfejs jest przejrzysty i intuicyjny, natomiast trasy są dosyć czytelne, zarówno w dzień, jak i w nocy. Otrzymujemy również dużo opcji definiowania własnej trasy i dostosowania jej do własnych potrzeb. Sama aplikacja działa sprawnie nawet na słabszych urządzeniach, co jest jej niewątpliwym plusem. Dodatkowo niezdecydowani mogą przed zakupem testować przez 7 dni darmową wersję trial.

  mapamap

  Przy pierwszym uruchomieniu można odnieść wrażenie jakby występowały problemy z odnalezieniem sygnału GPS. Po samym, nieco wydłużonym okresie wyszukiwania GPS, aplikacja tylko raz zgubiła sygnał – podczas przejazdu trasą przecinającą las. Mimo wszystko jest to przyczyna zależna od sprzętu, a nie od oprogramowania. Jeżeli poszukujecie niedrogiej aplikacji na polskie drogi, a dodatkowo wolicie mieć kontrolę i możliwość zmiany trybu pracy online i offline z całą pewnością możecie zainteresować się wspomnianą aplikacją.
   

Podsumowanie

Ciekawymi nawigacjami są również iGo MyWay, która jednak jest dostępna dla klientów biznesowych oraz m.in. Yanosik czy też Targeo.mobi. Jeżeli żadna z aplikacji, którym przyglądaliśmy się powyżej, nie trafiła w wasz gust, możecie wypróbować trzy wspomniane tytuły. Warto także dodać, że w sklepie Google Play można znaleźć całą masę zarówno darmowych, jak i płatnych aplikacji do nawigacji dla Androida.

Pamiętajmy, aby przed przystąpieniem do zakupu nawigacji sprawdzić czy nasze urządzenie jest na liście obsługiwanych. Niekiedy istnieje możliwość darmowego testowania aplikacji przez pewien okres – jest to bardzo dobra okazja by rzetelne przetestować aplikację i sprawdzić czy spełni ona nasze potrzeby.

Wybierając nawigację, należy także zwrócić uwagę na tryb działania – online i offline. Jeżeli nie chcecie ponosić dodatkowych kosztów związanych z transferem danych, zaopatrzcie się w nawigację z trybem offline. Z drugiej strony wyłączając dostęp do sieci rezygnujemy z tego co często w aplikacjach do nawigacji live najbardziej atrakcyjne i użyteczne – aktualizowanych na bieżąco informacji o sytuacji i zdarzeniach na trasie. Takie dane portafią czesto być bardziej cenne od samej nawigacji, z którą wielu z nas radzi sobie na co dzień bez elektronicznego wspomagania.

Podsumowując, ciężko jest wskazać najlepszą na rynku aplikację do nawigacji. Jedna mimo, oferowania atrakcyjnego wyglądu i przejrzystego interfejsu nie oferuje dokładnych map, inna zaś odwrotnie. W kolejnej nie znajdziemy za to przydatnych dodatkowych funkcji.

Wybór aplikacji to indywidualna kwestia, często zależna od zasobności portfela lub tras, po których się poruszamy – im bardziej popularna tym, większa szansa na dokładniejsze dane z nawigacji. Należy też zwracać uwagę, na jakim urządzeniu chcemy uruchomić nawigacje – niektóre modele są nie obsługiwane, inne zaś raczą sobie skokowo, nie zapewniając należytej płynności na aplikacjach zawierających liczne bajery wizualne. Pamiętajmy również, że aplikacje działające w trybie offline muszą po pierwszym połączeniu pobrać do pamięci urządzenia lub na kartę pamięci mapy, które niekiedy zajmują kilka gigabajtów przestrzeni – warto to uwzględnić i zaopatrzyć się w pojemną kartę.

Z jakich aplikacji do nawigacji na Androida korzystają użytkownicy benchmarka? Czy któraś z wymienionych aplikacji zyskała wasze uznanie, a może jakaś wręcz przeciwnie?

Odsłon: 609092 Skomentuj artykuł
Komentarze

33

Udostępnij

Nawigacja GPS w marketplace

 1. liptons
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2013-05-29 09:45

  Ludzie głupieją czasem od nawigacji, nie mówie że to coś złego, ale czasem wolą ufać urządzeniu które też sie myli albo przy kilku zjazdach z autobahnu niedokładnie pokaże które, a człowiek świadomy nie myśli tylko skręca jak pokaże.

  Skomentuj

  1. malyedgar
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2013-05-29 11:13

   Co w tym złego, na pewno lepiej jechać na navi niż z mapą drukowaną lub na orientację ;)

   Skomentuj

   1. liptons
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2013-05-29 13:00

    Ale czasem wystarczy spojrzeć na znaki, a nie w monitor, sam głos tylko powie skręć w prawo a jak masz trzy zjazdy na raz w prawo? to sie patrzysz a znaki obok mijasz bez mrugnięcia

    Skomentuj

    1. ipkis
     Oceń komentarz:

     11    

     Opublikowano: 2013-05-29 22:26

     Bo oczywiście żyjemy w idealnie oznakowanym kraju. Czasami ze znaków nic nie wynika, czasami ich brak a czasem jesteśmy zmuszeni zmienić trasę. Używanie nawigacji nie zwalnia nas z używania mózgu, co czasem ludzie zapominają.

     Skomentuj

  2. Zwierzak
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2013-05-30 13:04

   Nawigacja jest tylko pomocnym narzędziem, pod warunkiem że nauczyliśmy się z niej korzystać. Trzeba pamiętać, że to tylko zwykły program obliczający kierunek swoim algorytmem i to my decydujemy czy mamy skręcić jak chce nawigacja w polną drogę czy jechać dalej asfaltem.Niestety nie wszyscy korzystający z nawigacji, potrafią z niej skorzystać.

   Skomentuj

 2. Gustawpl2
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-05-29 09:47

  Wszystkie poza google są płatne a transmisja danych jest niewielka ale jest inny problem zasięg! Jedzie się na mazury do ośrodka zakopanego w lesie i okazuje się że zasięg się skończył i nie ma jak doczytać kolejnego kawałka i koniec zabawy. Trzeba navigować po pozycji gwiazd na niebie (w nocy oczywiście :P). Google tak ale w mieście i sporadycznie, dla użytkowników na codzień automapa z traffic rozwiązuje problemy (chociaż też miewa błędy i prowadzi pod prąd :P) reszta mi nieznana.

  Skomentuj

  1. daszekfistaszek
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2013-05-30 20:39

   Mapy google możesz pobrać na telefon, tzn. wybrany obszar. Wtedy działają offline. W zeszłym roku jechałem awaryjnie na nawigacji Google z Austrii do PL. Transfer kosztował mnie 550zł. Dlatego uważam, że wszystkie mapy, które nie są offline są do banii i nie można im ufać, co nie znaczy, że są złe w sensie dokładności ;) Sam używam automapy na PL od początku jej powstania. Uważam, że to świetna nawigacja - mnie jeszcze nie zawiodła. Na androidzie sgs n2 chodzi bardzo dobrze, nic się nie zawiesza. Jedynie co bym poprawił to możliwość zmiany układu interfejsu - mnie np. interesuje głównie pikietaż, a nie mogę tego elementu niestety powiększyć.

   Skomentuj

 3. czara
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2013-05-29 10:21

  Google maps działa offline, można ściągnąć fragmęty / kwadraty map 100km na 100km. Można tak ściągnąć w kilkunastu fragmętach całą polskę. Transmisja danych jest potrzebna tylko do wyznaczenia trasy potem można się rozłączyć.

  Skomentuj

  1. malyedgar
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2013-05-29 11:11

   http://sjp.pwn.pl/szukaj/fragment

   Skomentuj

   1. czara
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2013-05-29 15:24

    Przepraszam Edek za błąd ortograficzny.

    Skomentuj

  2. embi04
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2013-05-29 13:39

   @czara: google maps - tak, dziala offline ale nawigacja to cos wiecej niz patrzenie na mapki. O ile wiem wciaz bez polaczenia z siecia nie wyznaczy ci trasy.

   Skomentuj

   1. czara
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2013-05-29 15:23

    Napisałem przecierz "Transmisja danych jest potrzebna tylko do wyznaczenia trasy potem można się rozłączyć."

    Skomentuj

    1. embi04
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2013-05-29 16:22

     racja, jakos przeoczylem. sorki
     Mimo wszystko jak dla mnie akurat to jest dyskwalifikacja (za granica polaczenie z internetem jest koszmarnie drogie). Jakiekolwiek zmiany planow, czy trasy, nie sa wykonalne

     Skomentuj

 4. mgtan
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-05-29 10:36

  czemu w zestawieniu nie ma Yanosika? dział dość dobrze w PL i ma bardzo wysoką skuteczność jesli chodzi o radary, kontorle ITD i Policji.

  Skomentuj

  1. malyedgar
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2013-05-29 11:12

   "Ciekawymi nawigacjami są również iGo MyWay, która jednak jest dostępna dla klientów biznesowych oraz m.in. _____Yanosik_____ czy też Targeo.mobi. Jeżeli żadna z aplikacji, którym przyglądaliśmy się powyżej, nie trafiła w wasz gust,"

   Czytajta cały tekst ;)

   Skomentuj

   1. mgtan
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2013-05-29 15:20

    no i co w związku z tym? że wspomnieli że istnieje? no przestań... chodzi o sprawdzenie i zderzenie z konkurencję, a nie wspomnienie w zdaniu ze istnieje. Równie polecam czytać ze zrozumieniem :)

    Skomentuj

 5. ophiuchus
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2013-05-29 10:57

  W Polsce i po mieście używam Google(a Yanosik działa w tle), za granicą korzystam z Sygica i też jestem zadowolony.

  Skomentuj

  1. leukocyt
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2013-05-29 12:16

   Mam dokładnie taki sam "system". Sprawdza się świetnie póki co :)

   Skomentuj

 6. czesio
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-05-29 11:48

  dlatego właśnie wciąż używam urządzeń od Nokia :) mapy za darmo, aktualizacje za darmo, działają rewelacyjnie offline!!!

  Skomentuj

 7. Dawidnh
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-05-29 12:23

  Myślę że pozycją godną również uwagi jest Map Factor Navigator,
  jest darmowy i w działa w trybie offline, jesli chcemy to możemy korzystać z opcji płatnych map TomTom...dla mnie rewelacja ;)

  Skomentuj

 8. Wojciech Kiełt
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-05-29 13:09

  Polecam Yanosik!
  Prosta, ma swoje minusy, ale jest bezpłatna, a informacje o fotoradarach patrolach bezcenne :)

  Skomentuj

 9. Piotr Potarzycki
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2013-05-29 13:23

  Z sondy wynika dominacja Automapy i w pełni się z tym zgadzam. Włącza się błyskawicznie, pracuje stabilnie, uwzględnia tymczasowe remonty, zmiany organizacji ruchu i korki. Bardzo dokładne mapy i bogata baza POI, również na plus. Czekamy tylko na funkcje dostępne w Automapie na WP.

  Skomentuj

  1. Piotr Potarzycki
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2013-05-29 20:21

   BTW, właśnie wyszła aktualizacja do wersji 1.5

   Skomentuj

 10. embi04
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2013-05-29 13:44

  W artykule brakuje mi tabelki z porownaniem wszystkich opisywanych (i wspominanych) aplikacji. dziala offline? mapy europy? wersja trial? aktualizacje? informacje o korkach? punkty posrednie? dokladnosc map? przejrzystosc (latwosc) interfejsu? ...

  Skomentuj

 11. Marlon123
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-05-29 17:10

  Naviexpert jest najlepszy bo ma najaktualniejsze dane, poza tym roczny kod można kupić na alledrogo za około 40 zł. Polecam

  Skomentuj

 12. Brokulis
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-05-29 22:31

  czy ktoś z mniejszych miejscowości chciałby się pochwalić która z podanych navi ma ujęte mniejsze drogi ?

  Skomentuj

 13. Preston2009
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-05-29 23:31

  Polecam OsmAnd. Można pobrać mapy (open street maps) na telefon. Korzysta z danych tylko przy wyszukiwaniu miejsca docelowego podczas nawigacji.

  Skomentuj

 14. kombajn
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-05-30 11:33

  Co za głupoty wypisujecie!!! CoPilot Live jest darmowy płacić trzeba dopiero gdy chcemy mieć instrukcje mówione(w czasie jazdy) lub więcej niż jeden kraj. Jeżeli ktoś potrzebuje tylko jeden kraj (np Polskę ) to zupełnie legalnie i w trybie offline można używać. Wiem co mówię bo sam korzystam.

  Skomentuj

  1. Damian Szymański
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2013-05-31 16:06

   Piszesz więc o innej, mniej użytecznej wersji CoPilot GPS.

   Skomentuj

 15. michael85
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2013-05-30 14:32

  Dla mnie najlepsze jest zdobyte w ramach szeroko pojętego internetu iGo Primo. Testowałem w PL i Europie i naprawdę iGO można zaufać. Ostatnio w PL używam jednak Yanosika. POnieważ bez CB i dobrej nawigacji z aktualnymi fotoradarami nie da sie jeździć. Cóż... POlska POlicyjna.

  Skomentuj

 16. anurex
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2013-05-31 09:16

  yanosik rządzi i tyle

  Skomentuj

 17. maestro16s
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-06-01 09:53

  Mapy google mogą działać offline.W tym celu trzeba poszukać opcji "udostępnij offline" u mnie można to zaznaczyć po naciśnięciu klawisza funkcyjnego

  Skomentuj

 18. Navmax Ltd.
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-07-15 11:45

  Następnym razem musimy dotrzeć do autora artykułu o nawigacjach na Androida przed jego publikacją żeby ujął nas w swoim zestawieniu a tym czasem polecamy bezpłatny test (dostępna w modelu Try&Buy w Samsung Apps i Google Play) nowej polskiej nawigacji off-line pod nic nie mówiąca nazwą ;) Navmax.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!