Na topie

NAS w domu – dużo więcej niż tylko magazyn danych!

Autor:
artykuł sponsorowany

więcej artykułów ze strefy:
Serwery plików NAS

Kategoria: Serwery plików NAS Tematyka: artykuły sponsorowane Producenci: Qnap

NASy już dawno stały się czymś znacznie bardziej użytecznym i wszechstronnym niż tylko domowy dysk sieciowy.

 • NAS w domu – dużo więcej niż tylko magazyn danych! | zdjęcie 1
Ocena redakcji

4

dobry

 

A A

Dysk/serwer NAS (network-attached storage) dla wielu osób to wciąż tylko „sieciowy dysk” – ot, dodatkowy zasób sieciowy, który można sobie podmapować w systemie i wykorzystywać do przechowywania danych i udostępniania ich innym urządzeniom pracującym w tej samej sieci. Oczywiście, nowoczesne NAS-y oferują również tę funkcję… ale już dawno stały się czymś znacznie bardziej użytecznym i wszechstronnym. Doskonałym przykładem są tu urządzenia QNAP NAS, w przypadku których szczegółowe opisanie wszystkich funkcji zaowocowałoby stworzeniem grubej księgi… dlatego przedstawimy tylko te najważniejsze z punktu widzenia użytkowników domowych.

Domowe centrum multimediów

Urządzenia QNAP NAS wyposażone są m.in. w porty HDMI, nic więc nie stoi na przeszkodzie, by podłączyć je np. do telewizora lub projektora i wykorzystać w charakterze odtwarzacza plików multimedialnych – tym bardziej, że wyposażone są one m.in. w obsługę Kodi, czyli jednego z najbardziej cenionych przez użytkowników systemów do zarządzania i odtwarzania multimediów. Oczywiście, jako klasyczny zasób sieciowy obsługujący wszystkie popularne technologie przesyłania/udostępniania plików i multimediów, QNAP NAS świetnie sprawdzi się również jako centralny magazyn danych, do którego przez sieć podłączą się wszelkie inne urządzenia multimedialne – telewizory, tablety, smartfony, odtwarzacze multimedialne, systemy audio, multiroom itp.

Prywatna chmura

Korzystacie z publicznych usług chmurowych i zżymacie się na brak miejsca i inne ograniczenia? Mając w domu nowoczesnego NAS-a QNAP możecie zapomnieć o tych problemach, bowiem urządzenie to można traktować jak prywatną chmurę, dostępną z dowolnego miejsca na Ziemi (o ile, rzecz jasna, jest tam dostęp dla Internetu). Bez problemu możecie również udostępniać innym osobom odnośniki do konkretnych plików czy folderów (bez ryzyka, że uzyskają dostęp do innych zasobów), czy umożliwić im przesyłanie plików do Waszego NAS-a. Oczywiście, możliwe jest również wygodne synchronizowanie wskazanych plików/katalogów pomiędzy różnymi urządzeniami/platformami.

Domowe centrum archiwizacji i backupu

Każdy z nas ma dane, których utrata oznaczałaby prawdziwą katastrofę – bezcenne zdjęcia, dokumenty, multimedia itp. Przechowywanie ich na dysku komputera czy nawet zewnętrznym HDD to żadne rozwiązanie, każde takie urządzenie jest awaryjne, a praktyka pokazuje, że wcześniej czy później taka awaria nastąpi. Odpowiednio skonfigurowany NAS jest na takie awarie po prostu odporny – modele wyposażone w 2 lub więcej dysków można skonfigurować tak, by na wielu dyskach tworzone były lustrzane kopie danych, co nawet w przypadku poważnej awarii sprzętowej sprawia, że pliki zawsze można odtworzyć. Co więcej, QNAP oferuje szereg narzędzi do automatycznego backupowania i ochrony danych – wystarczy je raz skonfigurować, a później można spać spokojnie.

Całodobowe centrum pobierania

Pobieracie duże ilości danych? Serwer QNAP NAS to znakomite centrum szybkiego pobierania plików przy użyciu protokołów BT, Magnet, PT (Private Trackers), eMule, FTP i HTTP. Po skonfigurowaniu zadań pobierania można wyłączyć komputer, a serwer będzie kontynuował pobieranie dowolnej liczby plików. Aplikacja mobilna Qget ułatwia wyszukiwanie plików do pobrania z różnych źródeł, pobieranie zawartości do serwera TS-231P oraz zarządzanie zadaniami pobierania na urządzeniach mobilnych.

Profesjonalne centrum monitoringu

Urządzenia QNAP NAS dostarczane są z aplikacją Surveillance Station - profesjonalnym narzędziem do monitoringu wideo w czasie rzeczywistym. Nagrywania i odtwarzania wideo oraz audio z możliwością zmiany dużej ilości ustawień. Dzięki łatwemu w obsłudze interfejsowi oraz możliwości dodawania licencji na kanały kamer Surveillance Station stanowi profesjonalne centrum monitoringu do ochrony domu i majątku. Na urządzeniach z systemem iOS® lub Android™ można też zainstalować aplikację Vmobile do zarządzania monitoringiem z kamer w dowolnym miejscu i chwili, aby chronić środowisko biurowe. Po zainstalowaniu aplikacji mobilnej Vcam można zmienić urządzenie w kamerę sieciową i bezpośrednio nagrywać wideo na serwerze TS-231P.

Mamy dla Was konkurs!

Powyższa lista naprawdę mogłaby być znacznie, znacznie dłuższa – nie wspomnieliśmy choćby o tym, że QNAP NAS świetnie sprawdzi się jako platforma do centralnego zarządzania pocztą e-mail, tworzenia i synchronizowania notatek oraz kontaktów, system odtwarzania danych po awarii, platforma do wirtualizacji i tworzenia aplikacji dla Internetu Rzeczy (i wielu innych zastosowań), czy nawet… samodzielny komputer PC z Windowsem lub Linuxem. Dodajmy, ze zakres funkcji urządzenia można zwiększać właściwie bez ograniczeń – dzięki zastosowanemu w nim systemowi operacyjnemu QTS, który pozwala na instalowanie dodatkowych aplikacji z serwisu App Center.

Ta wielość zastosowań nowoczesnego serwera QNAP NAS sprawiła, że postanowiliśmy sprawdzić Waszą kreatywność. Aby wziąć udział w naszym konkursie i mieć szansę wygrania urządzenia QNAP TS-231P, musicie odpowiedzieć na pytanie

„Do czego wykorzystałbyś nowoczesny serwer QNAP NAS w domu i dlaczego to właśnie sprzęt marki QNAP idealnie pasuje do tego celu?”

Pamiętajcie, liczymy na Waszą pomysłowość i innowacyjność – premiowane będą te odpowiedzi, których autorzy zaskoczą nas zarówno oryginalnością swoich pomysłów, jak i ich realną użytecznością. Powodzenia!

Odsłon: 8722 Skomentuj artykuł
Komentarze

2

Udostępnij

Serwery plików NAS w marketplace

 1. piotr4ek
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-02-15 12:44

  Już wiem skąd w "TOP-10 NAS do domu lub biura" 6 z 10 to serwery QNAP. Tam tez wypadałoby dopisać że artykuł sponsorowany.
  Trochę to przykre, że wchodzisz na portal o nowinkach technologicznych, chcesz się dowiedzieć który gadżet jest najlepszy, a dowiadujesz się jedynie który producent najwięcej zapłacił za reklamę.

  Skomentuj Historia edycji

 2. janou
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-02-18 17:25

  Aż założyłem konto aby się wypowiedzieć. Nagłówek mówiący że nie pobieracie opłat za reklamy jest chyba wyssany z palca. Toć to płatna recenzja produktów qnap. Wiem bo sam posiadam jedną maszynkę. Survaille Station? Toć to najgorszy badziew jaki powstał. Walczyłem z programem kilka miesięcy żeby dostosować do swoich potrzeb, aż się zdenerwowałem i zakupiłem zewnętrzny rejestrator ip. Backup danych? ja jako średnio zaawansowana osoba nie jestem wgl zadowolony z rozwiązań firmy qnap. Komunikacja komputer- qnap do synchronizacji danych? Najgorszy badziew jaki powstał. Mógłbym tak bez końca. Zaawansowanymi serwerami to one nie są. Aplikacje w app center? Lista uboga, nie ma tam nic wartego uwagi. Jedyne za co cenię sobie urządzenie QNAP to wsparcie techniczne udzielane przez producenta. Wzorowe. Nie spoitkałem się jeszcze z taką firmą która tak interesuje się swoimi użytkownikami. Help desk w QTS jest wypasiony. PS. Jeżeli to nie płatny artykuł, to wymieńcie twórcę tego artykułu, bo pisze bzdury.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!