Internet

33 proc. internautów używa tego samego hasła do wszystkiego

przeczytasz w 1 min.

Z najnowszych badań Sophosa wynika, że jedna trzecia internautów korzysta zawsze z tego samego hasła.

Sophos, firma specjalizująca się w bezpieczeństwie, donosi że tylko 19 proc. użytkowników nigdy nie używa tego samego hasła i wyznaje zasadę "jedno hasło dla jednego serwisu". Co ciekawe, 3 lata temu Sophos przeprowadziła podobne badania - wówczas okazało się, że 41 proc. internautów zawsze korzysta z tego samego hasła, natomiast 8 proc. zdawało sobie sprawę z tego, jak ważne jest tworzenie trudnych do złamania haseł.

- To niepokojące, że po 3 latach tylko mała część użytkowników uświadomiła sobie, że dużo ryzykują, gdy używają prostych haseł i logują się za pomocą tego samego hasła do wszystkich serwisów, które odwiedzają - mówi jeden ze specjalistów Sophosa. - Serwisy społecznościowe stają się coraz popularniejsze, dochodzi też mnóstwo usług online wymagających rejestracji. Jeśli ktoś zdobędzie nasze hasło do Facebooka, może później próbować wykorzystać je także w sklepie Amazon czy w bankowości elektronicznej - to tylko kwestia czasu - dodaje Graham Cluley z Sophosa.

Zobacz jakie są ulubione hasła internautów

Cluley wyjaśnia ponadto, że to zrozumiałe, iż używamy tylko jednego hasła, w dodatku prostego - jest łatwe do zapamiętania. Radzi jednak, by stosować się do pewnych reguł. Na przykład, dobrym wyborem jest wybrać jakieś zdanie i utworzyć hasło składające się z pierwszych liter wyrazów, które w nim występują. A gdy występują takie wyrazy jak "for", można użyć cyfry "4", itd. Porady te adresowane są do Amerykanów, ale wszystko sprowadza się do tego, by dokładnie przemyśleć tworzenie danego hasła i użyć wyobraźni. To przecież nic trudnego.

Czy wy także używacie jednego hasła do wszystkich serwisów i usług online? Znacie jakieś przydatne porady, które pomagają tworzyć trudne do złamania a jednocześnie łatwe do zapamiętania hasła? Czekamy na wasze opinie!

Źródło: Inf. własna

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  danieloslaw1
  0
  Heee mają racje!!
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   heheh, ja zmieniam pass co 3 miesiace, haslo mam mieszane, litery,cyfry,znaki specjalne, i mam 3 hasla ktorych uzywam - inne sa do bankowosci, inne do serwisow spolecznosciowych, i pozostale - w ktorej grupie sie mieszcze :D
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    w grupie paranoikow
    • avatar
     BarteS
     0
     Niby głupie, ale czemu się dziwić? Każdy portal społecznościowy, forum, poczta, itp. wymaga założenia konta i hasła - ja osobiście korzystam przynajmniej raz w miesiącu z ok. 20 serwisów wymagających logowania. Do każdego wymyślić trudne i długie hasło, np. %2mQ?z90:eB+xY3$1FL# i potem to wszystko zapamiętać? Trzeba być naprawdę niezłym geniuszem, ja sobie pomagam managerem haseł, inaczej nigdy bym tego nie zapamiętał.
     A tak w ogóle, trzeba czekać na upowszechnienie się czytników biometrycznych (np. odcisków). Jak każdy laptop, każda klawiatura będzie wyposażona w coś takiego i będą odpowiednie systemy pozwalające na uwierzytelnienie w ten sposób we wszelakich serwisach to problem zniknie. A przyzwyczajeń dużej części ludzi się nie zmieni.
     PS. To hasło podane powyżej jest tylko przykładem i nigdy z niego nie korzystałem, jak by ktoś chciał sprawdzić, he, he...
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Nom te hasła które pamiętam różnią się tylko cyframi a resztę mam zapamiętane w KeePassie:)
      • avatar
       Qbaz77
       0
       Przykładem na dobre hasło którego nikt nie odgadnie, a w dodatku będzie zapisane na kartce przypiętej do monitora, to dowolnie długi i dowolnie skomplikowany ciąg znaków (który zawsze przepiszemy) plus dopisanie jednego, tylko nam wiadomego znaku, w konkretnym miejscu np. 3 od końca. Proste ale skuteczne :)
       • avatar
        Maro71
        0
        używam mieszanego hasła literowo cyfrowego dla wzmocnienia dodaje znak ASCII, przyciśnięty lewy alt i numer na klawiaturze numerycznej ilość znaków ASCII jest kilkukrotnie większa niż liter w alfabecie ciężej złamać takie hasło,spróbujcie sami
        np alt 248 wygląda tak °
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         No tak, żeby wymyślić inne hasła do różnych serwisów to powodzenia w ich zapamiętaniu. Najpierw miałem jedno banalne i jedno bardzije skomplikowane, teraz powoli zmieniam na to drugie a na mailu mam trzecie- tak od ponad 3 lat ;P
         A swoją drogą wydziwianie z hasłem do maila doprowadziło mnie do jego zapomnienia, nie umiałem odpowiedzieć na pytanie- wpisałem idiotyczną odpowiedź i po wielu próbach założyłem nowe konto mail, tym razem spisując hasło w domu na kartce. [tylko nie wykradajcie] ;)

         Nie zawsze można użyć bardzo długiego hasła. 16 znakowe to chyba optymalne, czasem musiałem trochę skracać. Na 16 znakach licząc duże i małe litery, cyfry itd to można zrobić spoooooro kombinacji.