Laptopy

Nowe laptopy Acer bez portów Thunderbolt

przeczytasz w 1 min.

Firma Acer ogłosiła, że w nowych laptopach nie będzie stosować portu Thunderbolt zastępując go USB 3.0.

Acer Aspire S5 laptop z portem Thunderbolt

Firma Acer ogłosiła właśnie, że rezygnuje ze stosowania technologii Thunderbolt na rzecz USB 3.0. Oznacza to, że nowe laptopy produkowane przez tego producenta nie będą wyposażone w to superszybkie łącze opracowane przez Intela.

Jeszcze w 2012 roku wydawało się, że przed portem Thunderbolt rysuje się świetlana przyszłość. W naszym labie mieliśmy nawet okazję testować laptopa Acer Aspire S5 wyposażonego w taki port. Rzeczywistość zweryfikowała jednak te prognozy. Głównym tego powodem jest rosnąca popularność standardu USB 3.0, który także oferuje wysoką przepustowość danych, a jest przy tym znacznie tańszym rozwiązaniem.

Jego dodatkowymi zaletami są także możliwość ładowania zewnętrznych urządzeń (np. telefonów), czy duża baza urządzeń obsługujących tę technologię, tj. zewnętrzne dyski twarde, klawiatury, myszki, czy pady.

kabel Thunderbolt widok

Intel nie składa jednak broni, przypominając, że takie firmy jak Lenovo, Dell, czy Asus wprowadzają na rynek urządzenia wyposażone w port Thunderbolt. Jednocześnie wskazuje, że w planach rozwoju na najbliższe lata są raczej urządzenia klasy premium niż te skierowane dla mniej zamożnych użytkowników.

Źródło: cnet, fot. acer, intel

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  7
  Bo Thunderbolt to może być dobry do bardzo specyficznych zastosowań typu obróbka video, a nie do przeciętnego sortu laptopów Acera. Bardzo dobre posunięcie :)
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Stwierdzenia typu "to klasa premium" to najszybsza droga do usmiercenia standardu. Intelowi powinno zalezec, zeby te zlacza byly we WSZYSTKICH plytach. Zeby uzytkownik nie musial doplacac extra za to ze bedzie mial plyte z tym zlaczem. To mogloby istotnie spopularyzowac ten standard i uczynic konkurencja dla USB3.

   A tak TB skonczy jak FW - najpierw bedzie "dla Elity", potem pozyje jeszcze jakis czas w komputerach Apple, a na koncu nawet oni z tego zrezygnuja.
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    Nawet sam sobie postawiłem minusa. Ale już nie przesadzajcie w tych kontr odpowiedziach. Nie wiem co was aż tak mocno w oczy kole, to że Acer to firma "śmieciowa", czy to że jesteście posiadaczami tej marki. W każdym bądź razie odrobinę zboczyłem z tematu, a artykuł przeczytałem nawet trzykrotnie.
    Wypowiedziałem tylko osobiste zdanie na temat firmy Acer, zaczerpnięte z doświadczenia. Może lekko wyjechałem poza ramy artykułu, ale nie mam sobie nic do zarzucenia.
    Pozdrawiam moje 9 minusów.
    • avatar
     Konto usunięte
     -13
     Acera wybierają klienci mniej zamożni i wymagający. Firma urosła na sprzedaży cukierkowych laptopów, które zajmują poczytne pierwsze miejsca w serwisach komputerowych.
     Teraz, kiedy marka już jest znana każdemu (nie koniecznie z dobrej strony), to firma może sobie pozwolić na innowacje.
     Moim skromnym zdaniem rezygnacja z USB 3.0 jest zabiegiem czysto ekonomicznym.
     Acer budował swoją markę na kupowaniu najtańszych podzespołów i produkowaniu do nich jedynie kadłubków, często bardzo futurystycznych, czym zyskał rozgłos. Widocznie USB 3.0 jest zbyt drogim portem, bo wymaga zakupu płyt głównych z innej półki, na co firmy zwyczajnie nie stać, bo musiałaby podnieść ceny gotowego produktu, co spowodowałoby spadek sprzedaży.
     • avatar
      lelum
      0
      Czytając twój komentarz zastanawiam się czasami czy istnieje program do blokowania komentarzy jak Adblock Plus. Jeszcze raz przeczytaj artykuł.

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login