Internet

ACTA: Parlament Europejski odrzucił umowę międzynarodową wywołującą kontrowersje

przeczytasz w 3 min.

Czy to na pewno koniec?

Dzisiaj tj. czwartego lipca w sali plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbyło się głosowanie dotyczące projektu umowy międzynarodowej ACTA. Ku uciesze jej przeciwników komisja w głosowaniu odrzuciła niezwykle kontrowersyjną umową międzynarodową, jednak to nie musi oznaczać jej końca.

acta odrzucone logo nie dla polsceStało się tak jak przewidywało wiele osób w tym sama komisarz europejska ds. agendy cyfrowej - Neelie Kroes. Liczne protesty ludzi na całym świecie, zapoczątkowane głównie w Polsce przed i po podpisaniu traktatu przez polskiego ambasadora, zmusiły eurodeputowanych z wielu europejskich frakcji do zmiany poglądu na sytuację.

Jeszcze przed samym głosowaniem dominował pogląd, że umowę trzeba odrzuć lub poczekać na rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości.

Głosowanie przebiegło pomyśli przeciwników wprowadzenia porozumienia ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), europosłowie w głosowaniu postanowili o odrzuceniu umowy.

Nad uchwałą głosowało 682 europosłów z czego 478 opowiedziało się za odrzuceniem, 165 wstrzymało się od głosu, zaś zaledwie 39 zagłosowało za wprowadzeniem. Tym samym Parlament Europejski odrzucił porozumienie ACTA.

acta głosowanie odrzucenie akceptacja wstrzymanie parlament

Mimo wszystko jeszcze przed glosowaniem pojawiły się desperackie próby "przedłużenia życia" umowy ACTA w Europie i odesłania jej do parlamentarnej komisji ds. handlu międzynarodowego. Za takim pomysłem stała Europejska Partia Ludowa do której należą również i polscy eurodeputowani z Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Wydaje się to niepoważnym zachowaniem i lekceważeniem wyborców, gdyż mimo początkowego brnięcia w ślepy zaułek i podpisania umowy, polski rząd przyznał rację przeciwnikom i publicznie Prezes Rady Ministrów - Donald Tusk przyznał się, że do błędów z ACTA zapowiadając, starania mające niedopuszczenie do jej ratyfikacji i zaapelował do europejskich polityków o odrzucenie ACTA.

Umowa ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) czyli międzynarodowa umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrabianymi, według jej przeciwników pozwoliłaby na ograniczenie wolności słowa, cenzury internetu i do licznych manipulacji oraz nadużyć władz. W myśl jej zwolenników ACTA miałaby rozwiązać problem obrotu towarami podrabianymi i skończyć z piractwem internetowym.

acta polska protest
Protesty w Polsce przeciwko ACTA (źr. wired.co.uk)

W praktyce umowa ACTA wciąż istnieje i nic nie stoi na przeszkodzie aby weszła w życie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i innymi państwami niebędącymi członkami wspólnoty Unii Europejskiej. Chociaż umowa poległa w Parlamencie Europejskim to nie prościej było zastanowić się nad jej sensem jeszcze przed 26 stycznia kiedy to została ona podpisana? Wówczas nie zrobiły tego Niemcy, Holandia, Estonia, Cypr czy też Słowacja i do tej pory tego nie uczyniły.

acta głosowanie parlament europejski sala

Tymczasem dzisiejsze zwycięstwo przeciwników porozumienia, nie kończy jeszcze międzynarodowych bojów, bowiem jeden z głównych orędowników ACTA, komisarz - Karel de Gucht, zapowiedział, że będzie ignorował kolejne odrzucenia umowy i konsekwentnie dążył do jej akceptacji przestawiając ją dalej, aż do skutku europosłom. Nie oznacza to jednak, że w swoich działaniach odniesie on skutek, wymusza to jednak na nas aby, na losy ACTA w dalszym ciągu zwracać uwagę.

karel de gucht zwolennik acta
Komisarz Karel de Gucht - jeden ze zwolenników ACTA

W Parlamencie dominują jednak głosy, że niedługo należy zająć się projektem ochrony praw własności intelektualnej gdzie po raz kolejny mogą pojawić się kontrowersyjna zapisy, które wywołają protesty. 

Również i w Polsce szykowane są plany zastąpienia umowy alternatywnymi ustawami. Igor Ostrowski, wiceminister administracji i cyfryzacji zapowiedział niedawno, iż w przypadku odrzucenia ACTA przez PE w Polsce zostaną zainicjowane prace nad wypracowaniem nowych metod regulacji. Jego zdaniem trzeba dostosować archaiczne przepisy do nowej rzeczywistości, jednakże ministerstwo zamierza wyciągnąć wnioski z lekcji które dało społeczeństwo w ramach sprzeciwu wobec ACTA.

acta parlament europejski budynek siedziba flagi

Minister Ostrowski zaznacza, że przepisy kodeksu cywilnego, administracyjnego i karnego obowiązują również w internecie, i nie widzi potrzeby tworzenia odrębnych unormowań dla tej sfery. Zauważa wiec potrzebę wprowadzenia reformy prawa autorskiego do której już wraz z ministrem kultury zbierają propozycje i jednocześnie zachęcają do dialogu oraz do składania swoich propozycji przez zainteresowane grupy społeczne.

Jak potoczą się dalsze losy umowy ACTA i jej europejskich oraz polskich substytutów? Na pewno o tym poinformujemy.


Więcej o umowie ACTA:

Źródło: PE, vagla, torrentfreak, pcinpact

Komentarze

47
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  8
  Kiedyś nie widziałem sensu w istnieniu anonimowych, ale po tej całej aferze się nawróciłem. Nie dlatego, że popieram męczenie rządowych i korporacyjnych stron jako takiego, ale jako środek informowania i rozgłosu jak najbardziej. Gdyby nie anonimowi nikt by się nawet nie dowiedział o ACTA i rząd cichaczem by ją przepchnął, jak sobie wymarzył i za co mu zapłaciły korporacje. Dziękuję.
  • avatar
   badbwoy
   5
   poczekajcie jeszcze pare lat kiedy wszzczepia wszystkim chipy i nawet kiedy ktos bedzie mial"niedozwolone sny" zaczna i za to karac
   a tak bedzie predzej czy pozniej , ale jaj mam nadzieje ze nie dozyje tych czasów
   • avatar
    projectdarkstar
    5
    A można by to zrobić sensownie.
    Olać USA i ich troli patentowych, rozluźnić prawa autorskie i o własności intelektualnej a w szczególności prawa patentowe i umożliwić ludziom dostęp do kultury a firmom biznes.

    Ale nie. Chrońmy patenty, żeby firmy mogły na nich siedzieć i zbierać krocie tępiąc konkurencję (bo to takie zdrowe dla rynku). Liczmy sobie kosmiczne pieniądze za każdy film i piosenkę a najlepiej za każde odtworzenie wspomnianych. Ah, i pomimo liczenia sobie tych kroci i tak umieszczajmy na płytach z filmami niepomijalne reklamy.
    I w ogóle zmuśmy ludzi żeby udowadniali, że nie są złodziejami.
    • avatar
     Konto usunięte
     4
     I tak przepchną ten syf tylko że pod inną nazwą.
     • avatar
      Konto usunięte
      4
      Jeszcze tylko wygrane wotum nieufności w sprawie tuska i będzie dobrze :)
      • avatar
       Konto usunięte
       4
       To obywatele powinni inwigilować polityków, nie odwrotnie. Problem w tym, że media nie mówią całej prawdy, większość Polaków nie za bardzo interesuje się polityką, łatwo ulegamy populistycznym zagraniom największych partii. Posłowie, ministrowie, premierzy powinni piastować wysokie urzędy tylko przez jedną kadencję, bo tylko wtedy mają jakieś świerze wizje. Potem to już dbanie o dostęp do koryta. Jest w Polsce wiele partii, a mimo to widzimy wciąż te same gęby. Czy już nie czas na zmiany?
       • avatar
        Marked
        2
        Amerykańskie lobby przemysłu rozrywkowego nie odpuści i będą próbować do skutku.
        • avatar
         Konto usunięte
         2
         szkoda, że nie podano nazwisk polskich deputowanych tak aby wyborcy w przyszłości nie popełnili drugi raz tego samego błędu przy wyborze kogoś takiego :D
         • avatar
          Konto usunięte
          2
          Jest cos gorszego własnie przez sejm przepychaja ustawę o szczepieniach ryżego nie widać a więc coś knuje podłego tak jak mówiłem.
          Kto głosuje na tego ryżego matoła i partię oszustów normalnie głupich nie sieją...

          Sanepid zyska teraz ogromne uprawnienia z pominięciem ministra zdrowia bedzie wykonywał rozkazy z Brukseli nie tylko w sprawie przymusowych szczepień, które powodują niedorozwój człowieka ale także dokumentacji chorób itd.

          Po prostu nie do wiary co sie dzieje.
          • avatar
           Piotr N.
           2
           i co z tego niedługo Tusk opodatkuje dodatkowo internet jak zabrał nam prawo do odpisu.
           • avatar
            Konto usunięte
            1
            ciekawe ile ten buc (Karel) dostal kasy za swoje bezgraniczne poparcie dla tego gowna...
            • avatar
             Konto usunięte
             -2
             Nie ma ACTA a le za to jest INDECT. hahaha- tak się urabia bydło
             • avatar
              Konto usunięte
              -5
              PSL i PO Polskie dwulicowe żydy
              • avatar
               Konto usunięte
               -10
               Zenujacy tryumf lewacko ludowego EU, ale na krotko, bo ten folwark zwany internetem trzeba bedzie i tak posprzatac prawnie. Haniebne praktyki zbijania kasy na internautach jeszcze beda sie przez jakis czas szerzyc i sciaganie podejrzanych tresci trwa, ale co ma byc nie zginie.
               • avatar
                Promilus
                -13
                Niech przepychają, bo obrona znaków towarowych i własności intelektualnej jest ok i ACTA same w sobie też są ok. Tylko problem jest taki, że po ich przyjęciu te zapisy są ważniejsze niż nasze ustawy, a w ogromnej ilości zapisów pozwala to na okropne nadużycia względem obywateli. Zatem najpierw należy wprowadzić takie prawo oparte o ustawę zasadniczą, które obywateli przed "nadgorliwością" firemek i instytucji będzie chronic, a nie pozwoli na sytuację, gdzie najpierw będą szpiegować, potem obejrzą sobie dysk, a później spakują się i pójdą w piz** bez przepraszam nawet gdy już nic konkretnego nie znajdą. I wszystko bez zgłoszenia nawet możliwości popełnienia przestępstwa na policję - takie coś "na dziś" to teoretycznie możliwy scenariusz wprowadzenia ACTA.
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 Ha ku**a przestraszyli się i odrzucili. Ale coś mi się wydaje, że to jeszcze nie koniec. Będą próbowali to po cichu przepuścić.