Internet

ACTA upadła - nadchodzi bliźniaczo podobna CETA

przeczytasz w 2 min.

Ile jeszcze umów się pojawi?

Niedawno Parlament Europejski odrzucił kontrowersyjną umowę ACTA, jednak nic w jej sprawie nie jest jeszcze przesądzone i wciąż może ona wysiłkami jej zwolenników wejść w życie. Teraz jednak władza europejska przymierza się do wdrożenia jej substytutu, a mianowicie porozumienia CETA, które od swojego poprzednika zbytnio się nie różni.

ceta następca acta flaga kanada unia europejskaPrzygotowywana umowa międzynarodowa CETA czyli Canada-EU Trade Agreement, jest dokumentem negocjowanym między Unią Europejską a Kanadą - co odróżnia ją chociażby od ACTA, która była powiązana ze Stanami Zjednoczonymi.

W samym traktacie międzynarodowym nie było by nic złego, gdyby nie fakt, że powiela on postanowienia znane z ACTA.

Wspomniana umowa w swoim założeniu miałaby promować i regulować pewne kwestie dotyczące handlu pomiędzy Kanadą, a krajami należącymi do wspólnoty. Jednak to tylko pozory, a póki co dysponujemy jedynie projektami umowy z lutego 2012.

Nie wiemy zatem jak wygląda ona obecnie. Jednak z tego co można wyczytać, reguluje ona kwestię technicznych środków ochrony, odpowiedzialności i roli pośredników oraz niektórych przepisów prawa karnego i cywilnego.

ceta francja następca acta umowa

W projekcie czytamy m.in o tym, że państwa sygnatariusze mogą zobowiązać dostawców usług online do niezwłocznego ujawnienia na rzecz posiadacza praw, wystarczających informacji aby umożliwić jemu identyfikację abonentów, których konto zostało wykorzystane do podważenia prawa. Ma się to odbywać jedynie na podstawie sformułowania zarzutu przez właściciela.

Przepisy zawarte w ustawie są po raz kolejny bardzo niejasne, nieprecyzyjne, nie definiują wielu pojęć i co ważne stwarzają pole do licznych nadużyć oraz nadinterpretacji.

Jak zauważa profesor Michael Geist z Kanady, znany ostatnio jako obserwator i komentator prac związanych z ACTA, nowa umowa jest swoistym tylnym wejściem dla odrzuconej niedawno umowy. To czego nie udało się przeforsować z uwagi na liczne sprzeciwy w umowie ACTA, próbuje się przemycić, w dużo szerszymi porozumieniu. Tym samym licząc, że w końcu ktoś "przymknie oko", ktoś nie zauważy, media nie zrobią szumu, a eurodeputowani wraz z rządami krajów członkowskich bez zadawania zbędnych pytań wdrożą nową umowę.

ceta kontrowersjna umowa kanada unia europejska

Kontrowersyjna umowa jak zauważa Piotr Waglowski jest problemem, który tkwi w sposobie działania instytucji europejskich, gdzie każdy organ realizuje inną agendę, a wielkie lobby koncernów, będzie atakować ze wszystkich możliwych stron, licząc, że któryś z dokonanych strzałów znajdzie drogę do bramki.

Jednym zdaniem wielkie lobby koncernów, będzie stale obecne, próbując za wszelką cenę forsować negatywne i kontrowersyjne zapisy, wbrew sprzeciwom obywateli. Tak się niestety dzieje, gdzie społeczeństwo nie patrzy władzy na ręce, zamiast kontrolować wciągniętych na korporacyjne listy płac urzędników państwowych.

ceta kontrowersyjna umowa parlament europejski

Będziemy bacznie przyglądać się rozwojowi sytuacji związanej z porozumieniem CETA i nie zapomnimy informować was o kolejnych wydarzeniach.


Więcej o umowach międzynarodowych:

Źródło: PCInpact, Vagla, michaelgeist, canadasview

Komentarze

68
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  66
  (..)czy oni nigdy nie odpuszczą ?????!!!!!!!
  • avatar
   Konto usunięte
   14
   komuś bardzo zależy na kontroli niewygodnych treści, to oznacza, że coś niedobrego się szykuje :]
   • avatar
    Lightning
    12
    Niech sobie w Kanadzie podpiszą tą umowę, z daleka od UE.

    @Damian_jo - też mam taką nadzieję, że Anonymous szybko przekona parlamentarzystów do zmiany poglądów ;)
    • avatar
     Damian_jo
     10
     "W projekcie czytamy m.in o tym, że państwa sygnatariusze mogą zobowiązać dostawców usług online do niezwłocznego ujawnienia na rzecz posiadacza praw, wystarczających informacji aby umożliwić jemu identyfikację abonentów, których konto zostało wykorzystane do podważenia prawa. Ma się to odbywać jedynie na podstawie sformułowania zarzutu przez właściciela."

     To jest dokładny ten sam zapis co z ACTA tylko że inaczej sformułowany - a mianowicie na podstawie tylko oskarżenia już jesteś winny - a żeby cię uniewinnili musisz się sam bronić.

     To jest po prostu chore...
     Coś mi się zdaje że Anonymous nie dadzą już im spokoju
     Szkoda że tak mało osób wie jak "dołączyć" (dołączyć nie można - Anonyem już się jest) aby pomóc im zwalczać głupotę rządzących.
     • avatar
      Konto usunięte
      5
      To się nazywa Korporacjonizm, a wyrasta na socjalizmie jak wrzód na dupie.
      • avatar
       Arex780
       4
       Próbować, to myślę, że kazdy sie spodziewał, ze będą próbować wprowadzić coś na podobe ACTA. Ja się tylko dziwię dlaczego UE pracować nad tą umową z Kanadą... WTF?!
       • avatar
        Konto usunięte
        3
        Wielkie korporacje i grupy trzymające władze nie dają za wygraną...
        Pewnie bez kolejnych protestów się nie obędzie.
        • avatar
         Igoruss
         3
         Prędzej czy później taka lub podobna ustawa przejdzie, tylko że po cichu i bez naszej zgody. Władza nad internetem to bardzo potężna broń która kusi wielu.
         • avatar
          dragoniczny
          3
          Wiedziałem, że tak będzie, będą próbowali wszystkie temu podobne umowy przecisnąć za naszymi plecami. Te umowy są jednym wielkim absurdem, ale jedno jest najgorsze moim zdaniem: na chwilę obecną jest, że dostawca internetu musi wydać dane klienta tylko i wyłącznie pod nakazem sądowym, to samo z wtargnięciem do domu. Te umowy to znoszą i wykluczają w tym udział sądu. Może się mylę, ale tam jest wzmianka o tym.
          • avatar
           Hakuren
           3
           Wszyscy sie dziwia dlaczego, dlaczego Kanada. Nic w tym dzinwgo. To po prostu umowa z USA tylko, ze bocznymi drzwiami. Wspolny rynek miedzy Kanada a USA bedzie determinowal potencjalne procesy sadowe. W tej chwili bardzo duzy procent producentow filmowych, muzycznych czy chocby zwiazanych z grami kompuetrowymi, ma swoje siedziby (czesto HQ) wlasnie w Kanadzie ze wzgledu na rozgrywki na rynku amerykanskim.

           Najpierw niby to podpisza z Kanada, a pozniej o cichutku Kanada ratyfikuje to z USA, a na samym koncu jak juz nikt na nic nie bedzie zwracal uwagi, Wujek Sam podpisze "jedna z tysiaca standardowych umow" z UE. Zreszta USA robia i tak co chca, koncza ten gigantyczny kompleks na pustyni w Utah gdzie beda posluchiwac caly swiat. Wtedy ani sie obejrzysz jak 4 facetow w czarnych garniturach wpadnie do domu i wywioza cie do Guantanamo jako wroga ludzkosci.

           Amerykanizm czy Stalinizm. Zadna roznica.
           • avatar
            Konto usunięte
            3
            ACTA, CETA , PIPA czyt. PARLAMENTARNE IMBECYLSKIE POSTANOWIENIE ANTYLUDZKIE, czyli po kaszubsku ch*jnia z grzybnią, ja proponuję postanowienie, które od razu odłączy wszystkich od internetu i będzie święty spokój. PARANOJA
            • avatar
             Konto usunięte
             2
             z deszczu pod rynnę, kanadyjscy złodzi... ee organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi zamiast amerykańskich, eh ciekawe czy znowu ustanowią wszystko na grudzień, żeby było zimno jak ostatnio
             • avatar
              Eklerek
              1
              Mogliby już dać sobie spokój.
              • avatar
               wizdar
               1
               Umowa dwustronna Kanady (25 mln mieszkańców) z UE (500 mln mieszkańców). Też mi partner do rozmów.
               Widać tu "symetrię" i to jeszcze Kanada pewnie narzuca warunki. A nawet jeśli nie to koszty wprowadzenia i egzekwowania prawa po stronie UE będą duuuużo wyższe niż w Kanadzie.

               A może tak umowa USA-Nowa Zelandia o ograniczeniu wydatków na zbrojenia.
               • avatar
                Q'bot
                1
                Nie dadzą sobie spokoju, bo mają świadomość, iż naród w dalszym ciągu nie jest wystarczająco głupi by nic przeciwko nim nie knuć...

                To teraz czekamy na Wiki Leaks edycja "Tajne Maile Parlamentu Europejskiego" ;]
                • avatar
                 Sakret
                 1
                 Też upadnie.
                 • avatar
                  arekdbz
                  1
                  Oni będą próbować aż w końcu ludziom znudzi się protestowanie. Po prostu się już tym wszystkim zmęczą i w taki sposób przejdzie dziesiąte wcielenie ACTA pod inną nazwą.
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   1
                   Trzeba dazyc do wprowadzenia w UE przepisow, ktore beda zakazywaly tego co probuje sie przeforsowac w ACTA i pochodnych. Od 1 kwietnia obywatele UE mogą zgłaszać wlasne projekty prawne. Trzeba byloby sie skrzyknac w jakas miedzyeuropejska inicjatywe. Polecam wyszukanie w Google "Od 1 kwietnia obywatele mogą zgłaszać pomysły na prawo UE".
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    1
                    I będzie to samo co z ACTA, czyli blokowanie stron rządowych itp. itd.
                    Koniec końców i tak ją odrzucą, czyli luzik ;)
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     1
                     Chcą nas ograniczyć a ich można byłoby ograniczyć z jakiego względu mają się wozić drogimi samochodami z szuferami sami do swojego za swoje na paliwo i za kierownicę,samoloty i tak dalej też powinno się ukrucić.Ja polityki nie trawie i nigdy nie będę trawił.Jest syf i tak pozostanie ;)
                     • avatar
                      Doherty
                      1
                      Ciekawa mysl: "Zmienmy nazwe to moze sie nie polapia co to jest" ; D
                      • avatar
                       Konto usunięte
                       1
                       Nie zmęczą nas...Jesteśmy w internecie przyzwyczajeni do swobody i wolności...My to Europa i mamy swoje prawo...:)
                       • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        "To czego nie udało się przeforsować z uwagi na liczne sprzeciwy w umowie ACTA, próbuje się przemycić, w dużo szerszymi porozumieniu. Tym samym licząc, że w końcu ktoś "przymknie oko", ktoś nie zauważy, media nie zrobią szumu, a eurodeputowani wraz z rządami krajów członkowskich bez zadawania zbędnych pytań wdrożą nową umowę."

                        I tak na pewno będą protesty.
                        • avatar
                         Patrick.
                         0
                         ACTA srakta, CETA sreta.. No ludzie, ile można ? Co chwilę coś. Ciekawe jak będzie się nazywała następna ustawa, bo ta na pewno długo nie potrwa. Niech dadzą sobie w końcu spokój, zamiast zastanawiać się co zrobić z kryzysem w innych państwach, żeby pomóc, to oni chcą jeszcze zaszkodzić.
                         • avatar
                          StartX_pl
                          0
                          ACTA? Nadchodzi Holocaust Polaków...

                          http://katerina.nowyekran.pl/post/67057,obowiazkowe-szczepienia-dla-wszystkich

                          http://maciejka.nowyekran.pl/post/68034,sejm-senat-rp-ludobojcy
                          • avatar
                           Konto usunięte
                           0
                           To wygląda tak Canada i USA ma już zawartą tą umowę między sobą. Teraz próbują ją wdrożyć w UE, że niby od strony Kanady ale wiadomo kto za tym siedzi.

                           Ludzie przestańcie już pieprzyc UE UE nam pomoże - kuźwa to właśnie u nich to powstaje politycy, korporacji itp . to są powiązania. My bydło możemy patrzeć, I tyle.
                           • avatar
                            L3t94
                            0
                            STOP CETA sreta!
                            • avatar
                             Konto usunięte
                             0
                             I tak w kółko do usranej śmierci .
                             • avatar
                              eryk1310
                              0
                              hu** !!
                              • avatar
                               filips11
                               -2
                               ANONYMOUS, czekamy.
                               • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                Piratpartiet z euro parlamentu napewno nas powiadomi i ochroni...:)
                                • avatar
                                 Konto usunięte
                                 0
                                 Tak sie zastanawiam ile ma ten system w którym żyjemy z demokracją wspólnego... no bo tak ... kto chce żeby co 2 dni zaostrzano przepisy? tylko lobby , bo taki system w którym często zmienia sie przepisy jest bardzo wygodny dla lobby ... ale niewiele ma to wspólnego z demokracją ... bo ta ogranicza sie jedynie do tego aby wybrać rząd który i tak będzie pod wpływem lobby ,więc co za róznica kogo sie wybierze skoro na tworzenie przepisów bedzie wpływało lobby a nie ludzie.

                                 lobby można podzielić na lobby urzędnicze któremu podoba sie zżeranie kasy z podatków która powinna iśc na rozwoj infrastruktury i poprawy jakości państwa ... więc takie lobby optuje nad zagarnianiem sobie przywileju ... do tej grupy można zaliczyć wszystkie w tej chwili budżetówki.

                                 Inny rodzaj lobby to lobby korporacyjne ... lobby firm itd ... no polega ono na tym że wysoko rozwinięte firmy z ogromnym kapitałem inwestują w tworzenie prawa które pozwoli im działać z coraz to większą inicjatywą ... wtedy przeznaczają wieksze środki na tworzenie tych przepisów za pośrednictwem polityków ... i to takie perpetuum mobile ...

                                 co to wspólnego z demokracją ma wspólnego to ciezko wyjasnic ale wszyscy sie tym bronią ... że demokracja itd. smutne to


                                 bo tak naprawde to wybieramy tych którzy są najwygodniejsi dla lobby ... a żeby wybór był prawidłowy czuwają zapewne niezależne media no czyli można taką polską demokracje scharaktryzować mianowicie :

                                 lobby 1 -> media -> sondaże i wizerunek -> wybory
                                 • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  cdn. wybory -> nowe rządy -> lobby 2 -> tworzenie przywilejów dla grup urzędniczych i korporacyjnych

                                  ile ma to wspólnego z demokracją każdy niech oceni sam
                                  • avatar
                                   maroo
                                   0
                                   Niestety panowie - boję się że jak nie teraz, to taka umowa w ciągu kilku/kilkunastu lat przejdzie. Albo odwrócą naszą uwagę, albo nas zmęczą - ale w końcu wprowadzą podobną ustawę. I w sumie gdyby na tym poprzestać - jeszcze jakoś by pewnie było. PProblem jest jednak inny - to początek wielkich zmian. Dzisiaj ACTA/CETA... jak zwał, wczoraj ustawa szczepionkowa, jednocześnie INDECT, jutro ustawa antyterrorystyczna wzorem USA (nie pamiętam nazwy dokumentu który w grudniu podpisał Obama - ktoś przypomni? Po tym wszystkim jeszcze kilka innych ustaw ograniczających wolność i zwyczajne życie w imię walki z przestępczością itp. Za kilka/kilkanaście lat dostaniemy jakieś NFC pod skórę - obowiązkowe "bo warto mieć dowód osobisty zawsze przy sobie, mieć przy sobie informacje o ubezpieczeniu zdrowotnym" itp - będą mówić że to nam życie ułatwi. Kolejna sprawa to korporacyjny model świata - politycy już dzisiaj pokazują nam że nie reprezentują ludu tylko właśnie wielki firmy. Przerażające jak wiele firm pokazało już swoją potęgę. Oglądałem kiedyś program o aspartamie, niedawno czytam o szczepionkach, o Glaxo Smith Kline... Za chwilę nie będzie mógł człowiek powiedzieć na forum niczego niewygodnego. Idziemy do niewoli, idziemy albo na rzeź albo na otępienie. Lepsza będzie rzeź - nie dajmy się.

                                   Coś czuję że za naszych czasów jeszcze, albo staniemy się zniewoloną masą którą będzie się już nie manipulować a najnormalniej kierować, albo będzie pospolite ruszenie, rewolucja lub wojna.
                                   • avatar
                                    maroo
                                    0
                                    Miałem na myśli bardziej sytuację gdy już kolejny raz i ludzi ogarnie obojętność, odpuszczą. Wiem że wielu jest aktywnych, niejako nie dających sobą manipulować ale za naście lat, młode pokolenie może już być mocniej zobojętniałe - faktem jest niestety coraz większa liberalność społeczeństwa, coraz większy egocentrymz, egoizm, hedonizm. Tyczy się to głównie młodych ludzi którzy nie mają wpajanych pewnych prawd, zasad. Dzisiaj rodzice pędzą za pieniądzem, często by godnie żyć a często by mieć wszystko naj. Kasa rządzi ludźmi, młodzi mają coraz mniej wzorców - odpuszczą, zobaczysz. Dzisiaj są jeszcze ideologie, różne nurty często płynące z ideałów czy z serca. To umiera powoli - niestety.
                                    • avatar
                                     maroo
                                     0
                                     Przy okazji polecam - długie ale wiele mówiące

                                     http://www.youtube.com/watch?v=_QIgejx4O8k&feature=player_embedded
                                     • avatar
                                      Konto usunięte
                                      0
                                      Ta walka długo jeszcze potrwa i wątpie by Internauci wygrali. W końcu coś wprowadzą ale prawdzie mówiąc na co? Nie prościej obniżyć ceny by każdy mógł się cieszyć legalem? Dla mnie ceny za grę 150 zł UP to przegięcie 50-70zł byłby raczej akceptowalnymi cenami i więcej by zeszło produktu i wiele by na tym nie stracili.
                                      • avatar
                                       Strongman
                                       0
                                       Podać ich do trybunału. skoro ACTA została odrzucona, próba przeprowadzenia jej tylko ze zmienioną nazwą (i współsygnaturiaszami) to celowe utrudnianie wprowadzania konkretnych i sensownych zmian w prawie europejskim. Za nasze pieniądze! Co liczą że posłowie znowu nie będą czytać co popierają?
                                       • avatar
                                        Konto usunięte
                                        0
                                        I właśnie dlatego zamierzam po studiach chcę się przeprowadzić do czegoś ala Azja, Afryka np. RPA, Maroko, Tunezja, Egipt(Chociaż może nie Egipt), Izreal.

                                        Ktoś się ze mną wybiera :P ??