Oprogramowanie

Chmurowy Photoshop dla Chromebooka - rusza program - na razie tylko w USA

przeczytasz w 1 min.

Photoshop Streaming to inicjatywa, która bazując na technologiach sieciowych ma zapewnić dostęp do oprogramowania użytkownikom Chromebooków.

Photoshop Chromebook

Chromebooki to niezbyt drogie przenośne komputery, które pracują w systemie opracowanym przez Google. Potencjał tych urządzeń bazuje na dostępie do usług i narzędzi sieciowych udostępnianych przez wyszukiwarkowego giganta. Chromebooki mają zyskać popularność między innymi w środowiskach akademickich, a to oznacza, że nie tylko aplikacje biurowe mają sens w ich przypadku. Adobe rozpoczęło program Project Photoshop Streaming. Jego celem jest udostępnienie drogą sieciową do oprogramowania Photoshop użytkownikom Chromebooków i komputerów z systemem Windows i przeglądarką Google Chrome, podobnie jak to ma miejsce w przypadku aplikacji Google. Bez konieczności instalacji na lokalnym komputerze. Projekt, który właśnie wszedł w fazę beta, na razie przeznaczony jest jedynie dla studentów i wykładowców i to na dodatek jedynie w USA, ale tak to zwykle się zaczyna. Dostęp wymaga opłaconej subskrypcji za Creative Cloud, przynajmniej w wariancie pozwalającym na korzystanie z oprogramowania Adobe Photoshop.

Aplikacja Photoshop uruchomiona bezpośrednio z chmury będzie zapisywała tworzone materiały również w chmurze - na dysku Google Drive. Na razie wersja beta pozbawiona jest także wsparcia dla GPU, funkcji drukowania oraz funkcji, które wyszczególniono na stronie Adobe.

Dla nas strumieniowany Photoshop to na razie jedynie ciekawostka, choć Chromebooki są już w rękach polskich użytkowników. Pozostaje zadać pytanie, czy takie rozwiązanie jak dostęp poprzez chmurę w przypadku tak zaawansowanej i rozbudowanej aplikacji ma jakikolwiek sens? W Photoshopie często pracuje się na plikach o rozmiarach sięgających setek MB, a nawet wielu GB. Co o tym sądzicie?

Źródło: 9to5google

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  terminator666
  0
  głupota
  • avatar
   Franz
   0
   Kompletnie bez sensu, jak sama idea chrombooków, gdzie wszystko ma się odbywać w chmurze i wujek Google będzie decydował, czy masz dostęp do swoich aplikacji i danych czy nie.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    @Franz to tylko kwestia czasu aż macosx czy windows będzie jako SaaS. Norton już jest jako usługa.

    Masz lekką paranoję na punkcie prywatności i stąd przeraża czy wręcz odpycha Cię idea takiego chromebooka. Ale powiedzmy sobie szczerze, coraz więcej rzeczy trzymamy online, niektóre rzeczy nawet z przymusu.

    Chromebook to fajna sprawa. "Wstaje" migiem, os śmiga az milo, czlowiek nie mysli o tym ze jakies zadanie w tle ubije baterie albo co trzeba doinstalowac, a jak ci ukradną to co? To nic, dysk pusty.

    Wejdą chromebooki 15", chrome os dorośnie i kto wie, może chrome os będzie w nie dalekiej przyszłości jak android.

    Blogerowi, redaktorowi jakiegoś portalu czy właścicielowi jakiegoś sklepiku potrzebne coś więcej do codziennej pracy niż sama przeglądarka?
    • avatar
     jakub_c12
     0
     Jak dla mnie głupota. Ogólnie nie trafia do mnie idea laptopa z pamięcią eMMC 32GB...