• benchmark.pl
 • newsy
 • Technologia beamformingu w routerach AirLive zwiększa siłę oraz stabilność sygnału

Technologia beamformingu w routerach AirLive zwiększa siłę oraz stabilność sygnału

przeczytasz w 1 min.

Polepsz jakość sygnału dzięki Beamforming

airlive Beamforming technologia router polepszenie sygnału 

Technologia Beamforming, nazywana również kształtowaniem wiązki, to nowoczesna technika przetwarzania sygnału, polegająca na kierunkowej transmisji sygnału. Uzyskanie odpowiedniego kierunku transmisji sygnału jest możliwe do osiągnięcia dzięki odpowiedniemu ułożeniu anten (w tzw. Szyk).

Przecinające się strumienie sygnałów pod pewnymi kątami się wzmacniają, a pod pewnymi wytłumiają. Określenie odpowiedniego ustawienia anteny pozwala na „skierowanie” wiązki sygnału we wskazane miejsce.

Ta metoda działa zarówno po stronie odbiorczej, jak i nadawczej. Kształtowanie wiązki może być stosowane zarówno w transmisji fal radiowych, jak i dźwiękowych. Technologia ta znalazła szereg zastosowań m.in. w:

 • Radarach, sonarach
 • Sejsmologii
 • Komunikacji bezprzewodowej
 • Akustyce
 • Biomedycynie

W komunikacji bezprzewodowej technologia ta wykorzystywana jest w domowych urządzeniach takich jak rutery. Jednym z modeli ruterów marki AirLive pracującym w tej technologii jest N450R – flagowy model wyposażony w ogromną liczbę funkcji oraz właśnie beamforming. Poniżej znajduje się krótki filmik opisowy ukazujący podstawowe funkcje beamformingu:


Anteny w ruterze pracującym w technologii beamforming automatycznie wykryją kierunek odbieranego sygnału. Następnie skupią się na transmisji właśnie w tym kierunku. Technologia ta zwiększa siłę oraz stabilność sygnału przesyłanego przez stałe przeszkody np. ściany. Beamforming zwiększa efektywność oraz poziom użyteczności poprzez znaczne zwiększenie pokrycia sygnałem.

Sygnał bezprzewodowy dociera zwykle do wielu niepożądanych miejsc, a to za sprawą odbicia. Podczas tego procesu możliwe jest utworzenie wielu ścieżek dostępu do celu. Takie działanie może spowodować problem "wcześniej wysłane pakiety wracają później", co czyni większość pakietów bezużyteczną. Ruter N450R pozwala na specjalne buforowanie pakietów. Końcowym rezultatem jest znacznie lepsza wydajność sieci w kompleksowych środowiskach.

Źródło: AirLive, inf. prasowa

Strefa Windows 8

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kwasior
  6
  Kolejny belkot marketingowy, zobrazowany tak zeby nic nie pokazac. Jedyne co ta "innowacyjna" technologia robi to opozniena sygnalu z anten wzgledem innych anten co poniekad juz jest zrealizowane w MIMO. A co do graficznego pokazania tej "innowacyjnosci" chcialbym wiedziec jak chca kierunkowac wiazki z anten dookolnych :>
  • avatar
   missoni36
   0
   Jeżeli to naprawdę działa to super. Godne sprawdzenia, bo z tymi zasięgami ostatnio naprawdę kiepsko. Widziałem że ten router Airlive N450R wygrywa większość testów routerów w sieci więc coś w tym musi być. Kwasior - fajnie że masz taką wiedzę, ale wiesz, kogo obchodzi jak to działa, ważne że działa.
   • avatar
    lukasz.jakubek
    0
    Promieniuje grupa anten dookólnych. Nawet gdy anteny są zasilane `w fazie` taka grupa nie ma już charakterystyki kołowej, raczej jakąś elipsoidalną. Sterując fazą sygnału do poszczególnych anten można kształtować charakterystykę kierunkową takiego zestawu...