Podzespoły

Dlaczego warto aktualizować firmware - obalamy najpopularniejsze mity

przeczytasz w 2 min.

Dlaczego słowo „aktualizacja” wywołuje wśród wielu użytkowników przerażenie? Obalamy najpopularniejsze mity związane z aktualizacją firmware.

Firmoware - aktualizacja

Chociaż często nie zdajemy sobie sprawy z jego istnienia, to zawdzięczamy mu prawidłowe działanie wielu urządzeń elektronicznych. Mowa oczywiście o firmware lub jak kto woli oprogramowaniu układowym, które działa na niższym poziomie od systemu operacyjnego i zapewnia podstawowe procedury obsługi urządzeń. Dlaczego warto je aktualizować? Plextor Polska postanowił obalić najpopularniejsze mity odnośnie aktualizacji firmware.

Obecnie prawie wszystkie urządzenia elektroniczne posiadają firmware - komputery, telewizory, konsole do gier, telefony komórkowe, a nawet routery, aparaty fotograficzne czy kamery. Zwykle znajduje się ono w specjalnie do tego przeznaczonej pamięci typu flash, ROM lub EEPROM.

Początkowo jego aktualizacja wiązała się z wymianą całego układu pamięci – dlatego ta operacja była dla zwykłego użytkownika niewykonalna. Później pojawiła się możliwość łatwego wgrywania nowych wersji firmware’u za pomocą dedykowanych aplikacji. Ze względu na trudności, z jakimi początkowo wiązał się proces wgrywania nowego firmware’u, pojawiło się wiele mitów, z których kilka przetrwało do dziś.

Mit nr 1: Wcale nie potrzebuję aktualizacji oprogramowania

Firmware odpowiada przede wszystkim za działanie i komunikację podzespołów danego urządzenia, a także za poprawną współpracę z systemami operacyjnymi czy też wsparcie dla nowych technologii. Jeżeli urządzenie działa na obecnej wersji firmware poprawnie, nie oznacza to, że powinniśmy się wstrzymać od aktualizacji.

W kolejnych wersjach takiego oprogramowania producenci zazwyczaj umieszczają poprawki do wykrytych błędów lub dodają nowe funkcje, których pierwotnie dane urządzenia nie obsługiwały – np. kompatybilność z grafiką 3D czy obsługę kart pamięci o większej pojemności. Dlatego nawet jeśli nasz sprzęt działa prawidłowo, powinniśmy od czasu do czasu sprawdzić dziennik zmian, aby ocenić, czy potrzebujemy aktualizacji.

Mit nr 2: Aktualizacja na pewno uszkodzi moje urządzenie

Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że podczas procesu aktualizacji uszkodzimy nasze urządzenie. Może to nastąpić np. podczas zaniku zasilania lub po przerwaniu połączenia z samym urządzeniem. Każda instrukcja zawiera punkt, który wręcz nakazuje korzystanie z zasilania sieciowego lub naładowanie baterii do 100% przed przystąpieniem do procesu aktualizacji.

Nie należy się jednak obawiać sytuacji, w której przez pomyłkę zainstalujemy firmware przeznaczony dla zupełnie innego urządzenia. Programy do aktualizacji sprawdzają sumy kontrolne oraz zawartość pliku z oprogramowaniem i w razie niezgodności przerywają cały proces.

Mit nr 3: Do przeprowadzenia aktualizacji potrzebne są specjalne umiejętności oraz wiedza

W dużej liczbie przypadków producenci urządzeń oferują specjalne aplikacje lub procedury, które w automatyczny sposób pobierają odpowiedni plik, a następnie instalują nową wersję firmware‘u w pamięci. Nie wymagają one od użytkownika specjalistycznej wiedzy i minimalizują ryzyko uszkodzenia sprzętu do minimum.

Weźmy na przykład smartfony. Korzystają one z procesu zwanego aktualizacją OTA (Over The Air). System automatycznie sprawdza co jakiś czas dostępność aktualizacji i w razie pojawienia się nowej wersji oprogramowania, pobiera paczkę plików, a następnie przeprowadza aktualizację. Inny przykład to producenci dysków SSD – przykładowo Plextor oferuje program „PlexTool”, który prowadzi użytkownika krok po kroku przez cały etap aktualizacji.

Plextor Plextool

Mimo tego, że na pierwszy rzut oka proces aktualizacji może wydawać się trudnym i karkołomnym przedsięwzięciem, to w niektórych przypadkach warto zastanowić się nad jej wykonaniem. Szczególnie, jeśli usuwa ona występujące błędy, dodaje nowe funkcje lub umożliwia współpracę z kolejnym systemem operacyjnym. Producenci urządzeń oferują specjalne programy oraz procedury, które ułatwiają i przyspieszają cały proces, prowadząc użytkownika krok po kroku przez wszystkie etapy. Zapewniają one bezpieczeństwo nawet w przypadku pobrania błędnego pliku z aktualizacją.

Z drugiej strony, gdy nowa wersja firmware’u nie wnosi istotnych zmian ani poprawek, a nasze urządzenie działa prawidłowo, należy wstrzymać się od instalacji. Ryzyko uszkodzenia sprzętu, choć niewielkie, to jednak zawsze istnieje i każda niepotrzebna ingerencja w oprogramowanie układowe może spowodować awarię.

Źródło: Plextor Polska

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  17
  Podstawowe prawo: "nie ruszaj, jeśli działa poprawnie", co się przekłada na inne: "lepsze jest wrogiem dobrego".

  A firmware bywa kapryśny. Ileż to razy miałem restarty serwera, bo sterownik karty sieciowej czy kontrolera w wersji "nowszej" miewał problem, którego wcześniej nie było...

  Krótko mówiąc, jeśli wszystko działa dobrze, a poprawka nie jest krytyczna, to robienie aktualizacji firmware jest zbędne.

  PS. Zresztą nie bez powodu producenci często piszą w README: "Aktualizujesz na własną odpowiedzialność"...
  • avatar
   seeqin
   5
   Mysle ze Microsoft maczal palce takze w tym artykule hihi
   • avatar
    sambaverde
    5
    Chyba najlepszym komentarzem będzie cytat ze strony internetowej firmy Gigabyte:

    "Warning:
    Because BIOS flashing is potentially risky, if you do not encounter problems using the current version of BIOS, it is recommended that you not flash the BIOS. To flash the BIOS, do it with caution. Inadequate BIOS flashing may result in system malfunction."

    "Uwaga:
    Ponieważ aktualizacja BIOS jest potencjalnie ryzykowna, jeśli nie odnotowałeś problemów podczas użytkowania dotychczasowej wersji BIOS, rekomenduje się nie wgrywać nowego BIOS. Aktualizację BIOS wykonuj z zachowaniem ostrożności. Zastosowanie nieodpowiedniego BIOS może spowodować awarię systemu."
    • avatar
     Snack3rS7X
     2
     Dlaczego artykuł nie jest oznaczony jako sponsorowany przez Plextor?
     • avatar
      mutissj
      1
      Najgorsza według mnie aktualizacja interfejsu,

      potem wszystko trzeba się uczyć od nowa gdzie co jest
      • avatar
       sabaru
       0
       Ta już lecę aktualizować. Nieraz się przejechałem na aktualizacjach. Omijam je szerokim łukiem gdzie tylko się da.
       • avatar
        Snack3rS7X
        -6
        Firmware można aktualizować jeśli jest to open firmware, w innym wypadku to gra w rosyjską ruletkę...
        • avatar
         rlistek
         0
         Kiedyś postanowiłem sobie zrobić update firmwareu myszki Razera, na tydzień przed końcem gwarancji. Podczas aktualizacji coś się zepsuło i myszka padła. Wysłałem do Razera, przysłali nową edycje z lepszym sensorem i podświetleniem RGB :D
         Czasem jednak warto robić te updatey ;)
         • avatar
          zbiszu
          0
          Telefonow tez nie aktualizujecie ...?
          • avatar
           Tchorg
           0
           Ja jestem na nie z aktualizacjami bez wyboru
           U mnie HD5850 nie trawi nowych nowych sterowników tzn od 14 zużywa permanentnie 1 rdzeń ( w systemie 1 rdzeń obciążony sterownikiem na 100% ) a na najnowszych : ostatnio włączyłem aktualizacje bo potrzebowałem do adaptera bezprzewodowego do pada Xbox one i co Windows 10 nie pozwala wybrać aktualizacji a co zrobił na 1 miejscu zaktualizował sterowniki karty i co z tego a to że wywaliło mi blue screna od głównego sterownika karty i musiałem się namęczyć żeby ręcznie go odinstalować z innego kompa z folderu Windowsa z driver żeby odpalić kompa a jak nie miałem sterownika do tego szmelcu od Windowsa tak nie mam bo ci $$$$$$ nie dodają oprogramowania razem z adapterem ani z CD tylko z aktualizacjami .
           Nie wliczając tego ze 10 nie daje wybrać aktualizacji a ja mam AERO2 w domu tylko 512 max kilo "w porywach" capha co 1h a 100 mega ściąga sie w 2h i co nie da rady wybrać sobie aktualizacji do adaptera bo nie i chu i ściąga tony nie potrzebnego szmelcu bez zezwolenia jak sterowniki do karty graficznej ważące 200 mega w pierwszej kolejności co mi zwalą cały system