Technologie i Firma

Allegro na sprzedaż - co, kto, dlaczego?

przeczytasz w 2 min.

Najpopularniejszy w Polsce serwis aukcyjny może trafić w ręce funduszu lub eBaya. Cena? Ponad 2 miliardy dolarów.

Od kilku już tygodni wiemy, że Allegro jest na sprzedaż. Obecny właściciel najpopularniejszego w Polsce serwisu aukcyjnego – Naspers – znalazł już potencjalnych nabywców.

Kto kupi Allegro?

Początkowo wśród podmiotów zainteresowanych przejęciem Allegro wymieniało się takie firmy jak Alibaba, Amazon, Onet czy WP. Teraz jednak jest już bardzo wątpliwe, by którakolwiek z nich faktycznie miała przejąć serwis od Naspers albo chociaż złożyć jakąkolwiek ofertę.

Według agencji Reuters obecnie rozważane są przede wszystkim propozycje połączonych funduszów CVC Capital Partners plus General Atlantic, Apax Partners plus CPP Investment Board, Cinven plus Permira oraz Advent plus Hellman&Friedman. Najmniej prawdopodobna jest ta ostatnia opcja, jako że jej zainteresowania to raczej innowacyjny, a nie klasyczny e-commerce.

A może jednak eBay?

Najciekawszy, choć wciąż niepotwierdzony kandydat, to eBay. Dla niego nabycie Allegro mogłoby być bardzo opłacalne – mógłby w ten sposób zwiększyć swoje udziały w naszej części Europy.

Wątpliwe jest jednak, by Naspers chciało się zgodzić na propozycję eBaya. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że ten najpewniej chciałby wchłonąć Allegro w swoje struktury i, między innymi, promować system płatności PayPal, co mogłoby zagrozić pozycji usługi PayU.

Szczegóły decyzji Naspers

Tymczasem okazuje się, że południowoafrykański Naspers zamierza sobie usługę PayU zostawić. Podobnie zresztą jak serwis ogłoszeniowy OLX. Na sprzedaż, na razie, jest tylko Allegro. W niedalekiej przyszłości mają się również rozpocząć poszukiwania nabywców na serwisy ogłoszeniowe Otomoto i Otodom oraz na porównywarkę cenową Ceneo.

Naspers przejął Allegro w 2008 roku, płacąc za to 1,44 miliarda dolarów. W ciągu niespełna dekady zdołał prawie podwoić wartość serwisu. Mówi się bowiem, że nowy nabywca będzie musiał wydać około 2,2 miliarda dolarów. Co więcej, serwis Allegro wciąż rośnie w siłę. Dlaczego więc koncern miałby go chcieć sprzedać? 

Powody takiej decyzji nie zostały ujawnione. Można jednak przypuszczać, że Naspers obawia się efektów planów Amazona i Alibaby dotyczących zintensyfikowania działalności w Europie. Możliwe też, że była to rada analityków – wszak niewykluczone, że klasyczny e-commerce będzie powoli upadał.

Czy Allegro to łakomy kąsek?

Allegro to największy tego typu serwis w Polsce, a także jeden z gigantów w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Wzrost wartości wyraźnie pokazuje,że wszystko jest z nim w porządku, co czyni z niego naprawdę łakomy kąsek. W jego bazie znajduje się 14 mln klientów, a każdego dnia użytkownicy sprzedają i kupują 1 milion produktów.

Jest jednak druga strona medalu. To klasyczny e-commerce, którego przyszłość jest bardzo niejasna. Nie jest też żadną tajemnicą, że do zagranicznych usług, takich jak eBay, wciąż mu jeszcze daleko. Być może z nowym właścicielem uda się co nieco nadgonić…?

Sprawa zakupu ma się wyklarować jeszcze przed końcem tego roku.

Źródło: Rzeczpospolita, Reuters, inf. własna

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  simon96
  21
  Pod względem wygody użytkowania i interfejsu to preferuję Allergo od Ebay. Mam nadzieję, że wiele się nie zmieni.
  • avatar
   Mroczny_Brokul
   8
   Ktoś mi wyjaśni co znaczy, że klasyczny e-commerce ma niejasną przyszłość? Czym ma być zastąpiony?
   Proszę to potraktować jako poważne pytanie, a nie próbę nabijania się.
   • avatar
    mutissj
    3
    na prowizjach się dorobili,

    dobrze ze sklepy internetowe niszczą te allegro
    • avatar
     Snake73
     3
     Co to za idiota? Allegro należy do Naspers z RPA. Jest notowany na giełdach w Johannesburgu oraz Nowym Jorku.
     • avatar
      carbo888
      1
      Allegro nie ma przyszłości chyba, że jako taki internetowy "walmart", za dużo sklepów wystawia swoje aukcje.
      • avatar
       darioz
       -3
       Allegro powinno trafić w POLSKIE ręce a nie w OBCE brudne łapska! Dość już wreszcie wyprzedaży majątku narodowego za grosze i wyprowadzanie zysków za granicę! TRZEBA Z TYM SKOŃCZYĆ RAZ NA ZAWSZE!!!
       • avatar
        kokosnh
        -15
        "1,44 miliarda dolarów. W ciągu niespełna dekady zdołał prawie podwoić wartość serwisu. Mówi się bowiem, że nowy nabywca będzie musiał wydać około 2,2 miliarda"
        1,44 + 1,44/2 = 2,16 < 2,2