Ciekawostki

Ogromna hala Amazonu w Polsce stawia nowe wyzwania

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
38 komentarzy Dyskutuj z nami

100 tysięcy metrów kwadratowych otwartej, niepodzielonej powierzchni.

Hala Amazon

Już wkrótce stanie jedna z największych hal w Polsce. Jak się okazuje – stawia to pewnego rodzaju nowe wyzwania.

Amazon nie zamierza się ograniczać, czego wynikiem jest nowy projekt hali, która już wkrótce (czyt. jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jeszcze w tym roku) stanie we Wrocławiu. Budynek ma niemal 600 metrów długości i 200 metrów szerokości. Z kolei opierający się na 400 słupkach dach zamyka ten obiekt o powierzchni ponad 100 tysięcy metrów kwadratowych. 

Będzie to zatem bezsprzecznie największy magazyn w Polsce. Dotychczas największe hale dystrybucyjne miały około 60 tysięcy metrów kwadratowych, na przykład Tesco. Jak przybliża ogrom obiektu Amazonu Wyborcza – na tych 100 tysiącach metrów kwadratowych zmieścić mogłoby się 2800 tirów z naczepami.

Obok ogromnego plusa – około 2 tysięcy nowych miejsc pracy – są też niestety pewne komplikacje. Jak poinformował przedstawiciel zajmującej się budową hali grupy Goodman Poland, projekt zaskoczył bowiem straż pożarną. Okazuje się, że przy ustalaniu przepisów przeciwpożarowych nie przewidziano powstania tak dużej, otwartej i niepodzielonej powierzchni.

Po tej hali stanąć mają kolejne dwie o podobnych wymiarach – jeszcze jedna we Wrocławiu i jedna w Poznaniu. Planowane ukończenie prac – 2015 rok. Planowany koszt – być może nawet miliard złotych.

Źródło: Wyborcza, PRW, Panattoni (foto – wizualizacja)

Komentarze

38
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mainstage
  Chiny Europy pełną gębą...
  18
 • avatar
  oniu95
  Mają rozmach. Jakby chciał, to by z tego zrobił pas startowy dla awionetek :D ba, kilka pasów :D
 • avatar
  hex3n
  W czasach gdy mieszkałem w UK kilku moich znajomych opowiadało o pracy w sortowni Amazon, najniższe dopuszczalne stawki, praca tylko przez agencje pośredniczące i ciągła rotacja ludzi. Gdy ruszy ta rozdzielnia, fora o pracy będą kipiały od negatywnych komentarzy.
 • avatar
  Konto usunięte
  Amazon stawia u nas te hale bo w Niemczech po jakimś czasie zarzucono im praktyki "niewolnicze" i postawiono warunki. Stąd zamiast podnieść zarobki i dostosować się do nakazów nimieckich przenieśli się tam gdzie powitają ich z otwartymi rękami.
 • avatar
  Arved
  Największa hala w Polsce, na jednych z najlepszych zgleb rolnych w Polsce :)
 • avatar
  Konto usunięte
  A najciekawsze z tego jest to czy w końcu z tych wielkich magazynów będą obsługiwać Polskę :)
 • avatar
  badstuff2
  Prawda jest taka,ze dla takich wielkich korporacji ludzie to tylko cyferki,oczywiscie ze znajdzie sie ktos do pracy nawet za najnizsza krajowa po to zeby przezyc,poza tym nie kazdy moze wyjechac za granice,szykuje sie kolejny oboz pracy za grosze...
 • avatar
  abukiewicz
  firmy odśnieżające dachy będą szczęśliwe :) kolejne 100ha do odśnieżania, bo przy płaskim dachu i naszych opadach to konieczne będzie odśnieżanie tego, gdyż wątpię aby projektanci brali to pod uwagę...
 • avatar
  adrpl
  Większość z was chyba żyje w innym wymiarze? Czy to w UK USA czy Chinach tak wygląda praca w takich miejscach. Przez agencję za minimalna studenci itd. To że netto do ręki zostaje mało to wina podatków w Polsce. W innych krajach od płacy minimalnej prawie nic się potraca. A ja wiem jakbyście chcieli! Na pełen etat, 37 godzin w tygodniu w tym przerwy, darmowa stołówka i związki zawodowe walczące o wszystko włącznie z szerokością papieru toaletowego. O nie nie. Tak wygląda kapitalizm na tym pięknym Zachodzie.
 • avatar
  slo1q
  I to jest właśnie to, czego nam było trzeba - Amazonu w Polsce. Bardzo cieszy mnie perspektywa nowych miejsc pracy, a co najwiażniejsze, potężnej sieci dystrybucyjnej, przez co zapewne będziemy mogli nabywać elektronikę po sporo niższych cenach. Teraz niejednokrotnie bardziej opłaca się niektóre modele np. telefonów sprowadzać z Wielkiej Brytanii, aniżeli kupować na rodzimym rynku
 • avatar
  krystianbog
  Podpis w aktualnościach "100 metrów kwadratowych" powinno być chyba "100 tysięcy" , bo ogromna hala i 100 m2? O_o