Plany AMD dotyczące układów APU na 2014/15 rok

przeczytasz w 1 min.

W przyszłym roku planowane są premiery modeli APU Kaveri i Beema, natomiast w kolejnym APU Carrizo i Nolan.

AMD APU Kabini procesor zdjęcie porównanie euro

Najnowsze informacje wskazują, że AMD przesunęło premierę układów APU Kaveri z końca bieżącego na początek przyszłego roku. Doniesienia te potwierdza serwis VR-Zone, który podobno otrzymał najnowsze plany wydawnicze koncernu z Sunnyvale.

Procesory APU Kaveri zostaną wykonane w 28-nanometrowym procesie technologicznym i zastąpią obecną generację APU Richland. Wewnątrz producent zintegruje 2-4 rdzeni Steamroller oraz grafikę zgodną z architekturą GCN. Na uwagę zasługuje także zastosowanie technologii hUMAHSA – pierwsza z nich wprowadza współdzieloną pamięć dla procesora CPU i układu graficznego GPU, natomiast druga pozwala na ich wspólną pracę nad jednym zadaniem. Desktopowe wersje zamontujemy w gnieździe FM2+, natomiast mobilne będą na stałe montowane w obudowie BGA.

Serwis VR-Zone twierdzi, że próbki inżynieryjne układów Kaveri pojawią się na początku września, gotowość do produkcji osiągną one w październiku, natomiast ich masowa produkcja rozpocznie się dopiero w grudniu. Premiera procesorów rzekomo została zaplanowana na środek lutego 2014 roku. W tym samym roku powinny również zadebiutować modele APU Beema, a więc następcy tegorocznych układów APU Kabini. W układzie SoC zostaną zintegrowane rdzenie Puma+, grafika bazująca na architekturze GCN, chipset oraz różnego rodzaju kontrolery - całość  będzie montowana w nowej obudowie FT3 BGA.

W 2015 roku nastąpi premiera kolejnych generacji procesorów. Modele APU Kaveri zostaną zastąpione przez APU Carizzo – producent zastosuje tutaj rdzenie Excavator (4. generacja mikroarchitektury Bulldozer), grafikę nowej generacji oraz kontroler pamięci DDR4. Procesory APU Nolan (następcy serii APU Beema) mają bazować na całkowicie nowych rdzeniach i zintegrowanym układzie graficznym – niestety jeszcze nie wiadomo jaką będą one nosić nazwę. W tym przypadku producent zastosuje obudowę FT4 BGA.

Źródło: VR-Zone

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  alb3rt
  11
  A kiedy FXy na steamrollerach?
  • avatar
   Konto usunięte
   5
   FX to zdaje się olali. Ciężko powiedzieć czy AMD wypuści następną generację bo póki co od dłuższego czasu nie było strzępka informacji.

   • avatar
    Konto usunięte
    4
    Apu Kabini i Temash to naprawde fajne procki ale boli mnie to że urządzeń z nimi można policzyć na palcach jednej ręki :/ Czemu tak się dzieje że jak AMD ma fajny produkt to nie można go kupić ???
    • avatar
     arteek84
     3
     Może to i dobrze, że tak mało informacji. Zawsze gdy podają za dużo i te ich wywody na temat wydajności to kończy się rozczarowaniem. W ten sposób może nas pozytywnie zaskoczą :D
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      wydajny komputer o małych zasobach prądożernych to wszystko czego mi potrzeba.
      • avatar
       mail_papieza
       1
       Czyli fabryki nie będą wyrabiały z produkcją zarówno APU dla PCtów jak i konsol, dlatego to opóźnienie masowej produkcji. Wyższy priorytet mają układy dla konsol.

       Procesory APU Nolan (następcy serii APU Beema) mają bazować na całkowicie nowych rdzeniach
       Ciekawe, szkoda że tak mało informacji.
       • avatar
        Barubar24
        0
        Dziwne, bo jakoś nie można kupić lapka z AMD A10-5750m na pokładzie, choć produkcja rozpoczęła się ... w marcu 2013. Pomijam ten drogi lapek MSI.
        • avatar
         crazyraven
         0
         Szkoda, że ceny APU Richland są takie wysokie. Taki A10-6800K kosztuje więcej niż i3. Więc ceną nie kuszą, o wydajności się nie wypowiadam.
         • avatar
          rekonekcik
          0
          przydały by sie phenomy III
          • avatar
           MarTum
           -5
           Olali by te bezsensowne APU i dali budżet na CPU.

           • avatar
            Konto usunięte
            -15
            Tylko ich plany mało kogo interesują. Ci co chcą wydajności zainwestują w procesory Intela, które są będą już produkowane w nowoczesnym procesie 14 nm a nie wielgaśnym 28 nm.
            • avatar
             LIVERend
             -16
             Apu naprawde jest świetne ale nie ma szans się rozwinąć.
             • avatar
              gothic1210
              0
              FM2 a FM2+ to jakaś różnica? Czyli co? Za 2 lata moja płyta z FM2 (bez plusika) będzie przestarzała?