Płyty główne

Platformy AMD z obsługą SATA Express dzięki współpracy z ASMedia

przeczytasz w 1 min.

Obydwie firmy nawiązały współpracę.

ASUS Z97 Deluxe złącza SATA Express i SATA
Dwa gniazda SATA Express (czarne) i sześć SATA (szare)

Niedawno zadebiutowała platforma Intel Haswell Refresh, której jedną z głównych zalet jest wsparcie dla interfejsu SATA Express. Dotychczas konkurencja o tej funkcjonalności mogła co najwyżej pomarzyć, ale niebawem może się to zmienić – wszystko za sprawą współpracy firm AMD i ASMedia.

Serwis DigiTimes donosi, że koncern AMD podpisał umowę licencyjną z ASMedia – firmą należącą do koncernu ASUSTeK, która głównie zajmuje się produkcją kontrolerów (w tym też do obsługi interfejsu SATA Express). Dzięki takiemu rozwiązaniu gigant z Sunnyvale nie będzie musiał opracowywać kosztownych i czasochłonnych technologii, aby zagwarantować obsługę przyszłościowego interfejsu na swoich platformach, a ASMedia będzie otrzymywać prowizję z każdego sprzedanego produktu ze swoim układem. Nie bez znaczenia jest również pogłębienie współpracy obydwóch firm.

Kiedy powinniśmy się spodziewać pierwszych platform AMD z obsługą interfejsu SATA Express? Najprawdopodobniej w przyszłym roku, a więc można tutaj podejrzewać desktopową platformę Carrizo, która ma zastąpić obecną Kaveri. Warto również wspomnieć, że na razie na rynku nie ma żadnych urządzeń, które obsługiwałyby ten standard – te mają pojawić się w przyszłym kwartale, natomiast powszechna dostępność spodziewana jest dopiero w przyszłym roku. Brak pośpiechu jest więc zrozumiały.

Źródło: DigiTimes, Sweclcokers

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  A mnie cały czas zastanawia dlaczego producenci sprzętu komputerowego tak usilnie trzymają się standardu ATX (teraz BTX). Super sprawa że będzie nowy interfejs, ale czy to ma większy sens? Od jakiegoś już czasu mamy w sprzedaży dyski na slot PCI Express, a przecież nie tak dawno można było przeczytać o dyskach SSD montowanych w slotach RAM. Czy nie lepiej iść tym torem? Rozumiem doskonale że bardzo ważnym elementem jest cena. Ale takie dyski SSD na samoym początku też kosztowały fortunę, a teraz takiego 120GB-wca można już dostać za mniej niż 250zł.

  • avatar
   danio1611
   1
   Ktoś wytłumaczy które złącza to SATA Express? Bo pisze że dwa, a ja widzę 6.
   • avatar
    Konto usunięte
    -8
    SATA to badziew straszny, łamie sie ciagle czy to wtyczka od kabla/zasilacza czy port od dysku. Kable jak nie maja spinek to po jakims czasie robia sie luzne i wysywaja.
    Nowe wtyczki lepiej niech zrobia na te expressy
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     AMD w formie. Będzie to tak świetnie działało jak porty USB3 na scalaku Etrona - bez przerwy jakieś problemy z poprawną pracą.