Procesory

AMD Bulldozer osiągnie więcej niż 3,5 GHz

przeczytasz w 1 min.

Podczas konferencji International Solid-State Circuits, Advanced Micro Devices zamierza ujawnić kolejne szczegóły dotyczące architektury Bulldozer. Jednak dzięki broszurze informacyjnej ISSCC kilka faktów już teraz wyszło na jaw.

Największą radość, a jednocześnie lekkie zdziwienie wywołuje informacja dotycząca przewidywanego taktowania procesorów z rdzeniami Bulldozer. Według AMD fabryczna częstotliwość będzie mogła przekroczyć nawet 3,5 GHz. Przy tym należy pamiętać, że zapowiadane jednostki CPU mają być zbudowane z nawet 8 rdzeni. Z drugiej strony producent nie podał dokładnie, co takie stwierdzenie oznacza - średnią częstotliwość, czy może jedną z wyższych wartości. Dodatkowo nie możemy zapomnieć o technologii Turbo Core podkręcajacej pojedyncze rdzenie.

Kolejne ujawnione dane odnoszą się do samej konstrukcji. Podano, że jeden dwurdzeniowy moduł, czyli podstawowa jednostka budulcowa procesorów Bulldozer, będzie składać się z aż 213 milionów tranzystorów oraz że będzie pracować przy napięciach od 0,8 do 1,3 V. Ponadto potwierdzono użycie 32 nanometrowego procesu technologicznego HKMG (high-k metal gate - bramki w tranzystorach wykorzystujące jako izolator materiał o wysokiej stałej dielektrycznej K), co pozwoliło zmniejszyć powierzchnię jednego modułu wraz z 2 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu (L2) do zaledwie 31 mm kwadratowych.

W trakcie ISSCC 2011, które odbędzie się w dniach od 20 do 24 lutego 2011 roku, AMD planuje omówić także specyficzną budowę 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, która - jak się dowiedzieliśmy - będzie podzielona na cztery niezależne bloki po 2 MB. Niestety, na te informacje przyjdzie nam poczekać jeszcze trzy miesiące.

Źródło: ISSCC, X-bit lab

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Szymon331
  0
  Jakby mój soft obsłużył 8 rdzeni to byłaby to ciekawa wiadomość. Rendering śmigałby jak szalony. A czy przy 3Gz czy przy 3.2Ghz to już nie miałoby znaczenia.

  Coś mi się jednak wydaje że te ośmio-rdzeniowe procesory będą wydajnościowo podobne do inteli i7 ale... 6-rdzeniowych. Zobaczymy, zobaczymy.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Może w końcu AMD Bulldozer zdetronizuje, albo chociaż zrówna się z tym wszędobylskim i drogim Intel'em.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Szkoda, że i tak AMD nie kupie :(
    • avatar
     sevae
     0
     8rdzeniowe -> 4 moduły -> 8 wątków i to 1*nie zawsze -> jest to odpowiednik czterordzeniowca intel z HT

     16rdzeniowe -> 8 modułów -> 16 wątków i to 1*nie zawsze -> odpowiednik ośmiordzeniowca intela z HT

     1* - nie kiedy przeprowadzane są skomplikowane obliczenia zmiennoprzecinkowe, wtedy liczba wątków to liczba modułów.
     • avatar
      Fourth Illusion
      0
      ciekawe jak sie ceny beda mialy

      fajnie by bylo za 4 rdzeniowke albo 6 w okolicach 500-600zl dac np 3.5 ghz ;]
      • avatar
       SP1DER987
       0
       Intuicja mi mówi, że AMD sprawi sporą niespodziankę (w pozytywnym tego słowa znaczeniu). Czyżby Bulldozer w zgodzie ze swą nazwą miał zrównać z ziemią Intela? A to wszystko okraszone spadkiem cen tak kochanym przez masy. Już niemogę się doczekać oficjalnej prezentacji nowych układów no i oczywiście testów na banchmark-u.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        ja nie lobie monopolu na rynku. Więc też mam nadzieje, że w końcu im się uda.
        • avatar
         Viperus
         0
         Ja tak myślę że wydajnościowo to będą jak obecne Core i7 od intela no może trochę słabsze ale nie wiele bo nie chce mi się wierzyć że nagle AMD wypuści takiego kilera, za dużo mają do nadrobienia.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          mam nadzieje, że topowy Bulldozer z 8 rdzeniami będzie 15-25% wydajniejszy od i7 980X i do tego tani!