Oprogramowanie

AMD i ARM powołały HSA Foundation wspierającą programowo układy APU

przeczytasz w 2 min.

Uklady zgodne z HSA w 2014 roku

Wymienianie firm AMD i ARM obok siebie może wydać się dziwne, ale to właśnie one przy współudziale Texas Instruments, Imagination oraz MediaTek, nawiązały współpracę. Jej celem jest rozwój i promowanie otwartych standardów HSA (Heterogeneous System Architecture). Nie wiecie o czym mowa? HSA to rozwinięcie architektury FSA (Fusion), a ta jest już znana chyba każdemu.

Heterogeneous System Architecture (architektura systemów heterogenicznych - zawierających jednostki obliczeniowe różnego typu) to rozwinięcie ideologii jaką przedstawiała technologia Fusion, choć trzeba pamiętać że marka Fusion nadal egzystuje w odniesieniu do wprowadzanych na rynek układów APU. Zadaniem HSA jest zwiększenie roli jaką spełnia GPU. Nie tylko poprzez umieszczenie jego w jednej kości z CPU, ale również przydzielenie zadań odpowiednich do jego potencjału obliczeniowego. Więcej na ten temat przeczytacie w tekście „AMD Fusion: Czy GPU zastąpi CPU?”.

AMD uważa, że obecnie brak dobrej otwartej platformy programistycznej, która potrafiłaby wydobyć pełen potencjał wszystkich komponentów procesora, a zwłaszcza GPU, które integrowane jest z większością sprzedawanych obecnie układów. Dotyczy to zarówno jednostek mobilnych (tutaj mamy różnorodne konstrukcje typu SoC) jak i procesorów dla notebooków i desktopów (pomijamy te o przeznaczeniu serwerowych). Specyfikacje tych układów robią coraz lepsze wrażenie, ale nie można tego samego powiedzieć o efektywności wykorzystania ich mocy obliczeniowej.

Lista aplikacji ze wsprarciem dla akceleracji GPU i OpenCL
Liczba aplikacji wykorzystujących akcelerację GPU wzrosła dwukrotnie w ciągu ostatniego roku. Ich lista nie wyczerpuje jednak wszystkich programów, które zyskałyby na wsparciu dla OpenCL.

Można powiedzieć, że mamy już przecież OpenCL, ale zdaniem AMD nie jest to idealne rozwiązanie, a jego implementacja sprawia problemy dużej grupie programistów (nawet samemu AMD). Dla HSA Foundation, OpenCL to krok w dobrym kierunku, ale dopiero pierwszy z wielu. Celem HSA Foundation jest opracowanie jednolitej architektury, która będzie się wygodnie skalowała, a także uniwersalnego środowiska programistycznego, które łatwo zaadoptuje się we wszystkich kręgach programistycznych.

HSA Foundation

Współpraca AMD i ARM może zostać odczytana jako próba konkurowania z Intelem, zaistnienia na rynku mobilnym, ale na pewno wiele osób zadaje sobie pytanie. Co faktycznie z niej mogłoby wyniknąć? A może AMD chce z pomocą ARM przekształcić swoje APU w jeszcze bardziej uniwersalne układy typu SoC (system-on-chip)?

Pierwsze jednostki bazujące na HSA mają pojawić się w 2014 roku. Tak zalety HSA, na której zyska branża wideo, fotografii, technologii rzeczywistości rozszerzonej i inne, opisuje AMD:

Korzystanie z  otwartych standardów HSA da deweloperom tę korzyść, że pozwoli im jednocześnie przygotować kod zarówno dla procesorów jak i kart graficznych, dzięki czemu oba układy będą mogły współpracować ze sobą i  wspólnie przetwarzać dane umieszczone w pamięci systemowej. Ponadto, jedna architektura HSA będzie zgodna z wieloma konfiguracjami sprzętowymi i różnymi systemami operacyjnymi. 

Niedługo po informacji o powstaniu HSA Foundation pojawiła się kolejna nowina z obozu AMD i ARM. Pierwsza z tych firm nabyła licencję na wykorzystanie rdzenia Cortex-A5 w swoich układach APU produkowanych w technologii 28 nm. Zostanie on zintegrowany z jednostkami CPU oraz GPU.

ARM Cortex-A5

Nie oznacza to jednak porzucenia architektury x86 w nowych APU. Rdzeń ARM jest konieczny dla obsługi technologii TrustZone, która zapewni sprzętowe wsparcie dla mechanizmów bezpieczeństwa. Takie rozwiązania stosują w swojej architekturze Intel i ARM, ale AMD nie miało do tej pory swojego odpowiednika.


Więcej o procesorach:

Źródło: AMD, anandtech

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  7
  AMD w końcu się obudziło. To dobrze. nVidia już dawno jest w temacie z Tegrą. Niech odrobią straty bo później będą musieli gonić jak z CPU.
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   Nie żebym się czepiał ale w 3 linijce od początku jest błąd Texas Instruments a nie "Teras"

   Podoba mi się ten nowy CEO AMD , widać że szuka nowych rozwiązań i chyba się zdaje że teraz to AMD wprowadza wiecej innowacji niż intel , oby tak dalej a wszystkim nam się opłaci :D
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    Moim zdaniem Intel również powinien się dołączyć do inicjatywy ;) Możliwość sensownego wykorzystania GPU z procesorów CORE byłaby miłą niespodzianką. Dużej mocy obliczeniowej nie ma ale to zawsze coś :)
    • avatar
     bury-pies
     -12
     AMD i ARM widzą wszechogarniąjącą miażdżycielską siłę Intela, dlatego zawierają sojusz. Niestety na nic się to nie zda, Intel znokautuje konkurencję kolejny raz wydając "low power" chipy bazujące na GEN6, 7, 8, a zrównaniem z glebą będzie Skylake (GEN9).