Karty graficzne

AMD i NVIDIA z darmową alternatywą dla Virtu GPU

przeczytasz w 2 min.

Jakiś czas temu firma LucidLogix ogłosiła opracowanie technologii Virtu GPU - o której już pisaliśmy w związku z faktem zastosowania jej w wybranych płytach Intela. Teraz jak się okazuje zarówno NVIDIA jak i AMD pracuje nad alternatywnym odpowiednikiem tej technologii.

Dla przypomnienia technologia Virtu GPU ma za zadanie umożliwienie w komputerach stacjonarnych (desktop) w pełni zautomatyzowane przełączanie się pomiędzy zintegrowanym w procesorze układem graficznym a dedykowaną kartą graficzną. Technologia ma być stosowana wówczas kiedy moc obliczeniowa karty "głównej" jest nie wykorzystywana w pełni lub nie potrzebna, wówczas program automatycznie dokona przełączenia na układ graficzny. Zaś w przypadku kiedy zintegrowany układ graficzny nie będzie dysponował odpowiednią mocą obliczeniową, wówczas zostanie włączona dedykowana karta graficzna AMD Radeon lub NVIDIA GeForce.

Warto przeczytać:
Virtu GPU będzie dostępne w płytach Intela
 Chipset Intel Z68 oficjalnie już za miesiąc?

Technologia ta ma pozwolić na znaczącą redukcję pobieranej ilości energii elektrycznej. Dla przypomnienia warto dodać, iż podobna technologia jest już masowo stosowana w notebookach.

Zgodnie z naszymi ostatnimi informacjami, firma LucidLogix zawarła porozumienie na mocy którego na wybranych płytach głównych Intela, będzie wspierana technologia Virtu GPU. Firma jednocześnie nie wykluczyła podjęcia współpracy z innymi producentami. Jak się niestety okazuje wspomniana technologia nie zdobyła dużego zainteresowania wśród producentów płyt głównych - gdyż większość z nich nie jest zainteresowana płaceniem firmie LucidLogix dodatkowych opłat za licencję do technologii, która nie zdobyła jeszcze należytej renomy, a zysk z jej zastosowania może być niewielki.

Dlatego też, na horyzoncie pojawiła się alternatywa, a w zasadzie dwie od AMD i NVIDII i należy podkreślić, iż będą one pozbawione wady rozwiązania Virtu GPU czyli kosztów licencyjnych, gdyż jak się okazuje opracowywane technologie mają być w pełni darmowe. A co również ważne pojawią się już w najbliższych miesiącach. O ile w przypadku NVIDII możemy się spodziewać opracowania technologii niemalże bliźniaczej do tej spotykanej w notebookach która nosi nazwę "Optimus" - być może i wersja desktopowa zostanie okraszona tą samą nazwą.

W przypadku AMD nie można jeszcze prognozować konkretnej nazwy, należy jednak mieć na uwadze, iż AMD podchodzi do niej bardzo poważnie gdyż coraz mniej czasu zostało do premiery kolejnych produktów Fusion a dokładniej Llano- z którym to AMD wiąże ogromne nadzieje na zwycięską rywalizację z Sandy Bridge Intela. Dla przypomnienia w dotychczas wydanej architekturze Brazos (układy Ontario i Zacate) możliwa jest współpraca zintegrowanego w procesorze układu graficznego AMD Radeon HD 6000 z dedykowaną kartą graficzną. Co prawda do takiego rozwiązania w platformie Brazos mało kto przykłada uwagę, gdyż pożytek z zastosowania wydajnej dedykowanej karty graficznej jest raczej znikomy. Wszystko jednak ma się zmienić z chwilą premiery następnych układów Fusion.

Niestety w chwili obecnej zarówno AMD jak i NVIDIA nie ujawniły żadnych szczegółowych informacji na ten temat, wiadomo jednak, że ich technologie wykorzystają wszystkie zalety Virtu GPU wyłączając jej wady. Którymi z całą pewnością są opłaty za licencję oraz zastosowanie jedynie w płytach głównych z tzw. "wyższej półki". Mimo wszystko opracowywanie alternatywnych technologii przez AMD i NVIDIA nie skreśla rozwiązania firmy LucidLogix która wraz z Intelem stara się rozpocząć proces jej promowania. Jednak niewielu producentów jest zainteresowanch podnoszeniem kosztów każdej płyty z Virtu GPU o cenę jej licencji czyli o jakieś 5 do 10 dolarów na każdej płycie.

Źródło:
DVHardware, Semiaccurate

Polecamy artykuły:  
Najlepsze karty graficzne – kwiecień 2011
AMD Radeon 6790 - lepszy niż GeForce GTX 550 Ti
Samsung Galaxy Ace - prawdziwy as w klasie średniej?

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Lightning
  0
  Już widzę tą współpracę:
  http://www.benchmark.pl/uploads/image/AMD_vs_NVIDIA.jpg
  • avatar
   remedium666
   0
   +1
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    No w koncu... Zastanawiam sie dlaczego dopiero teraz. Podzespoly w blaszaku pobieraja wieksza moc niz te w laptopach wiec zysk na rachunku za prad jest wiekszy. Producenci jakos wszystko robia od d...y strony ;)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Mały błąd "Dla przypomnienia warto dodać, iż podobna technologia jest jest już masowo stosowana w notebookach." dwa razy "jest"
     • avatar
      Nalovp
      0
      W laptopach jest to od jakiegoś czasu bo jak kupowałem swojej kobicie lapka rok temu to juz to miał-"Asus Graphics Boost".
      Myślę że dobrą opcją jest PC+Ipad2 do neta.
      • avatar
       Fourth Illusion
       0
       zapomnieliscie ze lucid jest w plytach amd np w crosshair Extreme .... nie tylko w intelu a na dodatek kilka kart amd ma czipa lucid ;]
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        "Mimo wszystko opracowywanie alternatywnych technologii przez AMD i NVIDIA nie skreśla rozwiązania firmy LucidLogix która wraz z Intelem stara się rozpocząć proces jej promowania. Mimo wszystko niewielu producentów jest zainteresowanymi"

        2 razy "mimo wszystko" rozpoczyna zdanie... taki szczegół :-)

        i na końcu powinno być "zainteresowanych" a nie "zainteresowanymi" chyba? :-)

        Ogólnie fajna inicjatywa ze strony Lucid, wreszcie Nvidia i AMD zrobią to co już dawno powinno być zrobione tylko dopiero konkurencja ich ruszyła.
        • avatar
         Rostom
         0
         Nareszcie! Nareszcie! Nareszcie!
         • avatar
          CougarV6
          0
          Naprawdę ucieszyłbym się z czegoś takiego w PC. To powinno już dawno być wprowadzone. :) Pomyślcie o użytkownikach CF/Sli :)
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           "Ale to już było..." ręka do góry kto pamięta HYBRID SLI na chipsetach nForce 750a/780a/980a + GeForce 8/9
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            swoją drogą przypomina mi się Voodoo Rush gdzie do wyświetlania 2d używano chyba jakiegoś układu bodaj Alliance a od 3D był 3DFX. Dzisiaj można by stworzyć taką kartę która do 2D będzie wykorzystywała np GMA od Intela a gdy potrzeba 3d to włączy całą resztę. Nie trzeba konstruować specjalnych płyt głównych.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Co prawda do takiego rozwiązania w platformie Brazos mało kto przykłada uwagę, gdyż pożytek z zastosowania wydajnej dedykowanej karty graficznej jest raczej znikomy. Wszystko jednak ma się zmienić z chwilą premiery następnych układów Fusion.

             Tak, pierdu pierdu, będzie wiosna. Zawsze mówią, że będzie nie wiadomo co a wychodzi jak zawsze. Karta graficzna zintegrowana ma być słaba i nie pobierać dużo energii, a nie dziwne wymysły AMD nt. super mocnych integr. Jeszcze dojdzie do tego, że będą montoować tylko zintegrowane i będziemy musieli wywalać więcej kasy.