Procesory

AMD inwestuje w Transmetę

przeczytasz w 0 min.

W zeszłym tygodniu firma AMD, pomimo pogłębiających się długów, ogłosiła informacje na temat strategicznej inwestycji w firmę Transmeta, która produkowała kiedyś procesory. Transmeta otrzyma w gotówce 7.5 miliona dolarów od AMD w zamian za wybrane akcje, co daje około 4 procent kapitalizacji Transmety.

Transmeta ujawniła stratę netto blisko 24 milionów dolarów za rok fiskalny 2006. Dla porównania AMD jest w plecy około 611 milionów dolarów i to tylko w pierwszym kwartale 2007.


W zeszłym roku, AMD zamknęła drzwi takich oddziałów jak Geode i Alchemy. Obie jednostki zajmowały się produkcją niskonapięciowych procesorów, które bezpośrednio konkurowały z takimi rodzinami produktów Transmety jak Crusoe i Efficecon. AMD przeniosła resztki jednostki Alchemy do Raza Microelectronics, pozostawiając dla siebie tylko linię produktów x86.

AMD ma nadzieje, że uda się jej wykorzystać atuty energooszczędnej technologii Transmety i przełożyć je na korzyści dla klientów jak i poprawę produktów. Szef AMD Dirk Meyer twierdzi, że "Transmeta jest kluczowym sprzymierzeńcem pomagającym wprowadzić na rynek naszą bardzo udaną technologię jaką jest AMD64. Firma ta wspierała przyjęcie na szeroką skalę technologii AMD64, a także HyperTransport."


W lutym Transmeta przeprowadziła restrukturyzację i obniżyła zatrudnienie o 39%. Wszystko po to, aby skupić się tylko na opracowywaniu własności intelektualnej. Przez większość 2007 roku, podstawowe nadzieje Transmety na przychód skupiają się wokół wyciągnięcia pieniędzy od Intela w związku z toczącymi się procesami o naruszenie praw patentowych, dotyczących domniemanego wykorzystania przez Intela niektórych technologicznych rozwiązań Transmety w niskonapięciowych procesorach. Oczywiście Intel błyskawicznie wkroczył na wojenną ścieżkę rozpraw sądowych kierując pod adresem Transmety te same zarzuty.


W przeciwieństwie do przejęcia ATI, opisywana transakcja jest jedynie inwestycją AMD w Transmetę. Obie firmy nie przedstawiły żadnych planów dotyczących współpracy.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login