Karty graficzne

AMD: jednoslotowe karty do profesjonalnych zastosowań

przeczytasz w 2 min.

AMD wprowadziło do swojej oferty kolejne dwie karty graficzne z serii FirePro, których przeznaczeniem są zastosowania profesjonalne. Modele o oznaczeniu FirePro V5900V7900 oferują jednoslotowy układ chłodzenia, dużą moc obliczeniową, możliwość wyświetlania obrazu na kilku monitorach oraz niski pobór energii.

Co prawda firma AMD wydała już wszystkie karty graficzne z serii Radeon HD 6000 przeznaczone do domowych komputerów, ale nadal pamięta o profesjonalnych modelach z serii FirePro. W ofercie producenta pojawiły się konstrukcje FirePro V5900V7900, których głównym zastosowaniem są aplikacje CAD i DCC. Warto zaznaczyć, iż obydwie karty charakteryzują się długim, jednoslotowym układem chłodzenia, na który składają się aluminiowy radiator oraz turbina tłocząca przez niego powietrze.

 

AMD FirePro V5900 

Słabszy model o oznaczeniu AMD FirePro V5900 wyposażony został w procesor graficzny Cayman z 512 procesorami strumieniowymi. Na laminacie znalazły się 2 GB pamięci GDDR5 o 256 bitowej magistrali, której przepustowość wynosi 64 GB/s. Na śledziu umieszczono jedno wyjście DVI oraz dwa DisplayPort, mogące wyświetlać obraz w trybie Eyefinity z rozdzielczością do 2560x1600 pikseli. W razie potrzeby istnieje możliwość połączenia kilku akceleratorów w trybie CrossFire. Pobór energii przez kartę jest mniejszy od 75 W, a więc nie wymaga ona dodatkowego zasilania.

AMD FirePro V7900 

Druga z kart – AMD FirePro V7900 – ma zdecydowanie wydajniejszą wersję układu graficznego Cayman, w którym znalazło się 1280 procesorów strumieniowych. Ilość oraz typ udostępnionej pamięci wideo jest identyczny, jak w przypadku poprzedniego modelu, ale jej przepustowość jest ponad dwa razy większa – wynosi 160 GB/s. Na śledziu znajdziemy cztery wyjścia DisplayPort, które umożliwiają skorzystanie z technologii Eyefinity oraz wyświetlają obraz w rozdzielczości 2560x1600 pikseli. Podobnie jak w przypadku wersji V5900, w komputerze można połączyć parę takich kart za pomocą czterech złącz CrossFire. W tym przypadku wymagane jest podłączenie dodatkowej wtyczki zasilającej, bowiem pobór energii jest większy od słabszego modelu – wynosi mniej niż 150 W.

AMD FirePro V5900 i V7900

 

Więcej o profesjonalnych kartach graficznych:

 

Źródło: AMD, TCMagazine.com

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  I gdzie tu konkurencja dla NVidii. Profesjonaliści wiedzą co dobre, dlatego NVidia w tym segmencie jest hegemonem.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Nvidia nie wspiera wyświetlania powyżej 2 monitorów na jednej karcie. Więc hegemonem raczej jej nazwać nie można
   • avatar
    eryk1310
    0
    LoL Prądożerne to chyba są karty nvidi a nie radków ,
    Wole radki i tyle mi na 5770 vapor-x dx 11 chodzi wszysko na full
    kolega ma gts 250 i karta zenada chociaz tyle samo kosztuje zżera 2 razy wiecej prądu ;(LOL
    oczywice gts 250 jest starszy ale nowssze modele jak gt450 tez są bd słabe ;)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Ludzie, nikt kto kupuje profesjonalna kartę nie przejmuje się poborem prądu, a wydajnością, wiec takie komentaże są zbędne i nic nie wnoszą do tematu. Ja to chętnie kupiłbym sobie nowszą quadro i wiem że kolejnych 8 lat jej nie muszę wymieniać, a jeśli jeszcze ona potrafi mi wspomóc obliczenia to mam w nosie prąd, bo mój czas jest więcej wart. Mogę wydać miesięcznie stówę więcej na prąd, ale jeśli moje obliczenia są średnio 12x szybsze a mam 3700 fx i porównałem ja akurat z 8800 gts512 która leży na półce i jest jej odpowiednikiem, to wszystko jasne- (przynajmniej dla mnie) bo mam dwie godziny wcześniej "fajrant" i moge np. na rybki wyskoczyć, albo nie wyskakiwać i zarobić w dwie godziny na kolejne 2 miechy prądu :P. I jeszcze jedno na karcie quadro acad wysypuje mi się średnio 2x na miesiąc, na gts8800 3do4razy dziennie :/. PROSZĘ NIE PORÓWNUJCIE TYCH KATEGORII KART
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      acha i prosze nie komentować i nie liczyc ile godzin na dobę pracuję, bo zaraz się tacy znajda i powiedzą ze to niemożliwe. pracuje 8 godzin a obliczenia skróciły mi czas ich wykonywania około 20%, Zmierzyłem. reszta czasu to wprowadzanie danych i ich późniejsza modyfikacja. trzeba zaznaczyć tez że przy wspomaganiu pozwalam sobie na większą ilość kombinacji obliczeniowych. :)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Podoba mi sie ta stylistyka, fajnie by bylo gdyby producenci wzrowali sie na profesionalnym sprzecie produkujac hardware dla mas. Pozniej czlowiek otwiera bude PC'ta a tam jakis j****y elf albo smok na karcie.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        taki pokemon na karcie napewno podniósł by sprzedaż o 20% :)