Procesory

AMD o dostępności procesorów Ryzen: zapotrzebowanie było większe niż się spodziewaliśmy

przeczytasz w 2 min.

Mark Papermaster w wywiadzie dla serwisu AnandTech uchylił rąbka tajemnicy o sytuacji AMD na rynku procesorów. Jak to wygląda w segmencie konsumenckim i profesjonalnym?

Procesory AMD cieszą się ogromną popularnością wśród klientów. Krążą jednak pogłoski, że producent może mieć problemy z zapewnieniem odpowiednich dostaw układów. Jak jest w rzeczywistości?

Najnowsza generacja procesorów AMD de facto jest produkowana przez dwóch dostawców – jądra z rdzeniami (CCD) są wytwarzane przez TSMC w 7-nanometrowym procesie technologicznym, a jądra z interfejsami (cIOD) przez GlobalFoundries w 12-nanometrowym procesie. Więcej na ten temat znajdziecie w naszym premierowym teście.

AMD Ryzen 3000
Nowe procesory AMD składają się z kilku krzemowych jąder (chipletów)

Zaraz po premierze serii Ryzen 3000, pojawiły się problemy z dostępnością procesorów i zainteresowani często musieli odczekać z zakupem nowego CPU. W sieci zaczęły również krążyć plotki, jakoby TSMC wydłużyło czas oczekiwania na dostawy układów.

AMD o słabej dostępności procesorów Ryzen

Temat dostępności procesorów został poruszony przez Iana Cutressa z serwisu AnandTech w wywiadzie z dyrektorem technicznym AMD. Mark Papermaster potwierdził, że firma rzeczywiście miała pewne niedociągnięcia w dostępności procesorów, gdy pojawiły się najwydajniejsze jednostki. Nie był to jednak problem TSMC, tylko AMD – okazuje się, że popyt na jednostki przerósł najśmielsze oczekiwania. Potwierdzałoby to wcześniejsze zapewnienia tajwańskiej wytwórni o wystarczających mocach produkcyjnych.

Zapotrzebowanie na najwydajniejsze Ryzeny było większe niż się spodziewaliśmy i co zaplanowaliśmy

Czy to wpłynie na nadchodzące premiery? Niestety, tutaj nie otrzymaliśmy jednoznacznej odpowiedzi. Papermaster zapewnił, że AMD ściśle współpracuje z TSMC w zakresie dostępności technologii oraz mocy produkcyjnych. Czas realizacji zamówień jednak zwiększa się z każdym kolejnym procesem technologicznym, więc nowa generacja procesorów i jej rynkowa premiera musi być odpowiednio zaplanowana.

AMD Ryzen 9 3900X

AMD powiększa udziały na rynku serwerów

Ian Cutress zapytał też o segment serwerów, gdzie udziały AMD rosną wolniej niż prognozowali analitycy. Według Papermastera, taka sytuacja jest spowodowana inną specyfiką rynku – żeby pozyskać partnerów, uzyskać wymagane certyfikaty i przekonać klientów potrzeba więcej czasu.

Z wywiadu dowiadujemy się, że AMD jest zadowolone z odbioru najnowszej generacji układów - Epyc „Rome” i podobno jest na dobrej drodze, by spełnić założenia (dwucyfrowy procent udziałów do połowy 2020 roku).

AMD stoi przed dużą szansą, ale konkurencja nie śpi

Firma AMD powiększa udziały na rynku procesorów, ale to dopiero początek jej ofensywy. Nadchodzący rok ma przynieść premierę jednostek opartych o mikroarchitekturę Zen 3. Jeżeli nowe modele rzeczywiście okażą się tak dobre, jak sugerują przecieki i producent odpowiednio zaplanuje premierę, może odnieść jeszcze większy sukces niż przy premierze modeli Zen 2.

Intel, mimo problemów z dostępnością jednostek, na pewno nie będzie przyglądać się z założonymi rękami. Wiemy o zbliżającej się premierze układów Comet Lake oraz serwerowych jednostek Copper Lake i Ice Lake.

Źródło: AnandTech, inf. własna

Warto również zobaczyć:

Komentarze

38
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  19
  Intelku nie smuć się,obniżysz ceny i będzie lepiej.
  • avatar
   Konto usunięte
   11
   1. TSMC w 2020 zwiększa wydajność swoich 7nm linii produkcyjnych
   2. Apple przechodzi na linie 5nm TSMC zwalniając częściowo linie 7nm
   3. W wyniku obu powyższych AMD od razu rezerwuje dostępne moce przerobowe 7nm linii TSMC, sprawia to że w tym roku stanie się największym odbiorcom 7nm wafli od TSMC
   4. Qualcomm i nvidia rezerwują moce przerobowe 7nm linii u Samsunga

   https://www.techpowerup.com/262590/amd-to-outpace-apple-as-tsmcs-biggest-7nm-customer-in-2020
   • avatar
    Witalis
    3
    Co wiemy:
    1.TSMC produkuje w technologii 7nm obecnie 100 tyś wafli/ miesiąc
    2 pod koniec 2020 roku moce wzrosną zaledwie do 140 tys wafli/ miesiąc
    3. AMD obecnie ma 20% tej produkcji w TSMC a pod koniec roku dostanie 30%
    4. NVIDIA zaplanowała premierę nowych kart Amper w 7nm na ten rok !!! a obecnie jeszcze nic w 7nm nie kupuje u TSMC!
    5. Wchodzi pod koniec roku PS5 i XBOX w których również ma być 7nm TSMC od AMD więc ileś % z tych 30 musi pójść na te CPU/GPU
    6. Premiera nowych CPU i GPU AMD w 7nm w połowie roku i obecnie...

    Tak więc lepiej nie będzie tylko gożej z dostępnością i AMD wie o tym ale głośno jeszcze nie mówi.. Niech tylko jeszcze Intela fabryki w Izraelu na skutek wojny "wylecą" z powodu obecnego napięcia pomiędzy Irak/Iran/Syria... w powietrze to zobaczymy puste półki.... to moje proroctwo na 2020 rok :-)
    • avatar
     Sander Cohen
     3
     Bedzie dobrze, tylko niech nie zrobia jakiejs wtopy. A Intel niech dalej odswieza Skylake i niech klepie 2-rdzeniowe Celerony.
     • avatar
      Gatts-25
      2
      TSMC ma u siebie teraz dwie różne linie 7nm DUV.To takie coś jak u Intela rewizje z 14nm obecnymi.7nm EUV jest niekompatybilne z 7nm DUV więc do Zen 3 droga otwarta.Tak samo nowe APU od AMD w 90% będzie powstawać na 7nm DUV+.Mnie ciekawi Samsung , który przecież z zewnątrz nie ma tylu zamówień ale i tak produkuje 150tysięcy wafli miesięcznie ale 7nm EUV a TSMC 100tysięcy wafli miesięcznie ale 7nm DUV/DUV+.
      Bardzo dziwna ta sytuacja z procesorami Intela bo nagle po nowym roku detaliczna sprzedaż CPU tej firmy spadła na pysk.Dziwne zachowanie rynku i zobaczymy czy tylko chwilowa.Szkoda , że TSMC tak późno wziął się za budowanie kolejnej fabryki do produkcji układów w bardziej zaawansowanych procesach produkcji bo Samsung mając możliwości produkcji w 7nm EUV dla 150 tysięcy wafli miesięcznie podwoi tą ilość bo nowa fabryka zaraz rusza a ma być bardziej pojemna.Czy jest tu miejsce na przyszłość Intela a może w końcu firma ta zdecyduje się zlecić produkcję swoich układów do takich firm jak TSMC czy Samsung.Tylko TSMC nie ma miejsca a Samsung będzie go miał u siebie od groma.
      Jak chcecie żeby Intel przetrwał musicie po prostu kupować procesory tej firmy i korzystać z ich rozwiązań bo przez swoją wielkość ta firma będzie w widocznych tarapatach już w tym roku.Utrzymać tą ilość pracowników gdy ludzie przestają korzystać z rozwiązań tej firmy nie będzie łatwo.Redukcja zatrudnienia na początek już jest pewna.
      • avatar
       kazitut
       -3
       Tytuł.
       ....... zapotrzebowanie było większe niż się spodziewaliśmy.
       dodam ...... zapotrzebowanie jest ( a czy większe ?). Wygląda że: optymizm rynkowy zaskoczył AMD.
       Ale tonują nastroje. Wszak to nie moce produkcyjne winne.
       Przedmówcy, pokazali ciekawe rozpiski.
       • avatar
        Torrentowy Pirat
        -18
        Jak ja uwielbiam te fake newsy typu - kupujcie nasz produkt, bo nie zostało go zbyt wiele, więc musicie się pośpieszyć, jeśli go chcecie mieć - a ludzie jak zombie rzucą się na mięsko.