Karty graficzne

AMD - optymizm mimo strat finansowych

przeczytasz w 1 min.

Koncern AMD (Advanced Micro Devices) przed chwilą opublikował swoje wyniki finansowe za drugi kwartał tego roku. Jak nietrudno się domyślić wyniki finansowe są optymistyczne choć koncern zanotował stratę.

Drugi kwartał 2010 roku pozwolił AMD zwiększyć przychody ze sprzedaży do sumy 1,65 miliarda dolarów, co jest wzrostem o 8% w stosunku do minionego kwartału, kiedy to zanotowano przychód rzędu 1,57 miliarda dolarów. Korporacji z Sunnyvale jak widać wiedzie się coraz lepiej, spoglądając na analogiczny okres ubiegłego roku zwiększyła ona przychody ze sprzedaży aż o 87% - co jest z pewnością nie lada osiągnięciem. Jeżeli podzielić przychody AMD na sprzedaż kart graficznych i procesorów otrzymamy wzrost w stosunku do 1 kw. o odpowiednio 8 i 4%, zaś w skali roku o 87 i 31%. Zagłębiając się w szczegóły okazuje się, że wciąż najbardziej dochodową a razem opłacalną gałęzią w firmie jest produkcja procesorów i chipsetów dla płyt głównych ze sprzedaży których zarobiła 1,12 miliardów dolarów. Jeśli zaś chodzi o karty graficzne tutaj przychód ze sprzedaży wyniósł 440 milionów dolarów.

Koncern AMD z bieżącej działalności odniósł zysk operacyjny w wysokości 125 milionów dolarów. Łącznie jednak AMD zanotowało stratę netto w wysokości 43 milionów dolarów, które przypisuję się nakładom na zakłady produkcyjne GlobalFoundries. W opublikowanym raporcie koncern zawarł również prognozę na trzeci kwartał w którym spodziewa się po raz kolejny wzrostu przychodów oraz przede wszystkim przywrócenia rentowności.


Źródło: AMD, Guru3D, TechConnect

Polecamy artykuły:  
Wielki test 24 kart graficznych od 850 do 2000 złotychLinux Ubuntu i Mint - systemy zamiast WindowsGadżety na wakacje 2010

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Fajnie że inwestują w fabrykę, teraz dzielą linie produkcyjne międzyinnymi z INVIDIA.
  Niestety są błędy w newsie - w kilku zdaniach autor notorycznie pisze o zysku ze sprzedaży a z kontekstu wynika jasno że chodzi o przychód na sprzedaży.
  • avatar
   sevae
   0
   To czyje są w większości GlobalF skoro AMD dalej tam pcha kasę?
   • avatar
    xfire25
    0
    wie ktoś kiedy zaczną robić pierwsze karty w 32 nm?
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Będzie dobrze pod koniec roku ;)
     • avatar
      stud3nt
      0
      No i jestem załamany... AMD dalej pod kreską, a Intel po serii brudnych zagrywek bije kolejne rekordy i ma za co odsadzić się jeszcze bardziej od konkurenta.

      Oczywiście, ucierpią na tym zwykli użytkownicy. Nie chcę, aby AMD pobiło Intela, chcę, aby stanowiło konkurencję jak ATi dla nVidii!

      Szkoda, że z jakichś względów niemożliwe jest produkowanie procesorów w 28nm - to już by była pewna przewaga. Do czasów Athlona 64 pewnie już nie ma powrotu.