Laptopy

AMD pozwane przez Quanta - chipsety były wadliwe?

przeczytasz w 1 min.

Zarzut dotyczy wadliwych chipsetów

Firma AMD została pozwana do sądu przez największego na świecie, tajwańskiego producenta komputerów przenośnych - firmę Quanta. Wśród zarzutów przeciwko AMD znalazły się: łamanie postanowień kontraktu, naruszenie gwarancji, oszustwo, zaniedbanie i dostarczenie wadliwych produktów.

Sprawa dotyczy wyprodukowania i dostarczenia firmie Quanta, chipsetów RS600ME za które odpowiadała jeszcze firma ATI Technologies. Układy te to nic innego jak mobilne karty graficzne Radeon X1250. Chipsety stanowiły podstawę dla procesorów Intel Core 2 Duo i Pentium IV. Firma Quanta wykorzystywała je do produkcji notebooków dla firmy NEC.

wadliwy chipset ati rs600me

Zdaniem Quanty produkty firmy NEC często ulegały awarii na skutek przegrzewania się chipsetów dostarczonych przez ATI/AMD. Zdaniem powoda, nieprawidłowe działanie konstrukcji dostarczonych przez koncern z doliny krzemowej, naraziło firmę na duże straty finansowe.

laptop firmy nec z quanta i chipsetami ATI AMD

Do tej pory w imieniu AMD głos zabrał rzecznik prasowy Mike Silverman, wskazując na fakt zastosowania przez Quante tego samego chipsetu w innych modelach laptopów firmy NEC i w ich przypadku nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Jego zdaniem skoro, te same układy działały sprawnie w innych modelach, to przyczyna może być tylko jedna - wina konstrukcyjna leżąca pod stronie firmy Quanta.

Według AMD zarzuty są bezpodstawne i firma zrobi wszystko aby udowodnić swoją niewinność, a jako prawny "spadkobierca" ATI jest zmuszona przejąć na siebie odpowiedzialność za jej produkty. Mimo wszystko AMD w przypadku wygrania sprawy zastanawia się nad złożeniem kontrpowództwa z tytułu zniesławienia.


Więcej o koncernie AMD:

Źródło: CNET, DailyTech, Bloomberg

produkt roku 2011/12

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  nazaropeth
  14
  Mobilny X1250M jest układem, który nie grzeje się bardziej niż 945M. Nawet stacjonarna wersja tego układu zadowalała się bardzo małym radiatorem, więc w tym przypadku sądzę, że pozew jest wyssany z palca.
  • avatar
   Konto usunięte
   13
   "wskazując na fakt zastosowania przez Quante tego samego chipsetu w innych modelach laptopów firmy NEC i w ich przypadku nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości."

   Debilstwo niektórych firm sięgnęło szczytu. Jeśli ten sam chipset działa w innych konstrukcjach normalnie to powód awarii w innych może być tylko jeden: wadliwa konstrukcja. Schrzanili produkt, ponieśli straty a ktoś wpadł na pomysł, że może uda się ugrać trochę kasy maskując własną nieudolność wadliwymi komponentami... żenada.
   • avatar
    trOLLO
    8
    Eee, x1250 ?, nie jest to układ z okolic roku 2006/7 , i dopiero teraz sobie w quancie przypomnieli, że coś im nie działało ? . Nie chce być chamski... ale to śmierdzi na kilometr .
    • avatar
     Damian_jo
     7
     Nic dodać nic ująć - to co powiedzieli piaseq i nazaropeth
     Ściema totalna z tym przegrzewaniem (wadliwością chipsetów) - skoro ten sam chipset działał w 10 produktach a w 11 już nie - to nie wina AMD/ATI tylko właśnie żółtków

     Teraz tylko życzyć powodzenia AMD'kowi w sądzie (za zniesławienie)
     • avatar
      pawelr18r
      3
      Jak na moje to Cyrix firme założył
      • avatar
       Konto usunięte
       -5
       "Zdaniem powoda," Sory ale nie rozumiem troche tych słów :P
       • avatar
        Andari
        -8
        AMD jest niewinne to intel(specjalnie z malej litery) to zuo
        • avatar
         pomidor
         -12
         Bezsensowne tłumaczenie AMD. Jak dostarczyli wadliwą partię, co co ma do rzeczy to że komu innemu dostarczyli dobrą partię ?
         W ogóle to proponuję nie pisać o AMD, bo newsy o tej firemce zawsze biją żenadą, kłopotami, opóźnieniami, zawodami, rozczarowaniem itp
         • avatar
          Wenezo
          0
          A skąd wiecie że to co ogłosiło AMD jest prawdą?
          • avatar
           irondick
           0
           nVidia i te ich 8600xx w laptopach to dopiero porażka! I żaden producent nie zawinił tylko nV. reballing tego g to ok 600 zł lub update BIOS ala GB ze swoimi topowymi płytami ostatnio.