Karty graficzne

AMD Radeon HD 7970: karta graficzna wkrótce w wersji GHz Edition

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
47 komentarzy Dyskutuj z nami

Powalczy z GeForce GTX 680

AMD planuje wydać podkręconą wersję karty graficznej Radeon HD 7970, która zyska dodatkowe oznaczenie GHz Edition i będzie konkurentem karty Nvidia GeForce GTX 680.

Jeszcze do niedawna najwydajniejszą, jednoprocesorową kartą graficzną na rynku był AMD Radeon HD 7970, ale sytuacja ta się zmieniła po premierze modelu Nvidia GeForce GTX 680. W większości przypadków akcelerator „zielonych” jest o kilka – kilkadziesiąt procent wydajniejszy od konstrukcji „czerwonych”. Na uwagę zasługuje również fakt, iż wraz ze wzrostem rozdzielczości przewaga ta maleje. Okazuje się jednak, że koncern z Sunnyvale nie chce się tak łatwo poddać i planuje zaprezentować podrasowaną wersję HD 7970.

AMD Radeon HD 7970 karta graficzna złącza zdjęcie graphic card

Nowy AMD Radeon HD 7970 zyska oznaczenie „GHz Edition” i podobnie jak w przypadku modeli Radeon HD 7770 GHz EditionHD 7870 GHz Edition, jego taktowanie rdzenia wyniesie 1000 MHz (1 GHz) – w standardowej wersji jest to 925 MHz. Jeżeli natomiast chodzi o zegar pamięci, to prawdopodobnie nie ulegnie on zmianie i dalej będzie wynosić 5500 MHz.

Pozostała specyfikacja karty nie powinna się zmienić, a więc w dalszym ciągu będziemy mieli do czynienia z procesorem graficznym Tahiti XT z 2048 procesorami strumieniowymi i 3 GB pamięci GDDR5 o 384-bitowej magistrali.

AMD Radeon HD 7970 karta graficzna tył zdjęcie

Z jednej strony wydanie podkręconego HD 7970 wydaje się skuteczną próbą powstrzymania konkurencyjnego GeForce GTX 680 – nasze testy wskazują, iż wydajność obydwóch kart powinna być wtedy bardzo zbliżona. Z drugiej jednak, rozwiązanie to może być trochę kłopotliwe, gdyż nowe karty wymagać będą lepszych jakościowo układów o niewiele większym poborze mocy i poziomie generowanego ciepła.

Warto również wspomnieć, iż na rynku nie brakuje modeli autorskich o taktowaniu niejednokrotnie przewyższającym 1 GHz – zalicza się do nich na przykład HIS Radeon HD 7970 IceQ X² Turbo, MSI Radeon HD 7970 Lightning oraz PowerColor Radeon HD 7970 LCS.
 

Więcej o kartach graficznych AMD:

Źródło oZeros

Komentarze

47
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Śmieszą mnie wojny fanów która karta jest lepsza :) Zadam proste pytanie: Czy w jakiejkolwiek grze w rozdzielczości Full HD przynajmniej jedna z nich spada poniżej 25kl/s ? Jeżeli nie to dla mnie są tak samo wydajne. Przy wyborze karty kierowałbym się teraz cena i poborem prądu bo wydajność pozostaje grupka cyferek w benchmarkach którym ciężko ufać do końca.
 • avatar
  Sprytne. Chcą powalczyć o koronę najwydajniejszej karty z jednym rdzeniem. Ale testy po OC HD7970 i GTX680 pokazały, że nawet w tej dziwnej rozdzielczości (2,5x1,5) GoForce prowadzi, chociaż ma problemy z wydajnością w porównani do 1080p, gdzie Radka momentami niszczy różnicą 20 klatek.
 • avatar
  "nasze testy wskazują, iż wydajność obydwóch kart powinna być wtedy bardzo zbliżona."..ale żałosne marketingowe pieprzenie.

  A teraz ta wydajność jest jaka ? Bo ja jakoś nie widzę tej "znacznej różnicy" aby napisać ,ze 7970 odbiega wydajnośćią.

  A tak w ogóle to kiedy "profesjonalne testy" APP, CUDA itp ?
 • avatar
  no to mamy zielony nokaut w wadze heavy ,zabierać zwłoki zielonego bo zaraz waga super heavy i skończy się raz na zawsze kto tu jest panem
 • avatar
  prawda jest taka że na takich samych taktoaniach 7970 jest lepsze od 680 to amd wypóściło pierwszy karty nowej genereacji
  to amd wszyscy chwalili , i to amd jak dla mnie bardziej okazyjne ceny :D

  -3
 • avatar
  to by musieli wydac grubo podkreconego 7970....czyli wiecej pradu + cena pewnie znowu 2500-2700....nie chce mi sie wierzyc ze wydadza w cenie 2000
  -4
 • avatar
  NO niestety kotlet kotlet
  -6
 • avatar
  Kotlet.
  -7
 • avatar
  A no chyba że o referenta..
  -10
 • avatar
  Tylko że takiego to nikt nie kupi, przecież ten mały wiatraczek będzie to będzie wył.
  -10
 • avatar
  Ratuja sie, ale chwala Keplerowi gcn juz przegral zycie, nadchodzi kolejne 3 karcioszki na masterze gk104 http://forums.overclockers.co.uk/showpost.php?p=21532597&postcount=29 , a potem cios taki, po ktorym nikt nie bedzie wybrzydzal wielki Kepler i koniec zabawy.
  http://i42.tinypic.com/zydb0w.jpg
  Nvidia ma wszelkie atuty po swojej stronie i nic im nie zaszkodzi oprocz Intela, ktorego popyt jest najwyzszy w historii i bedzie jeszcze wiekszy bo nadciaga epokowe 22nm.
  -12
 • avatar
  "jego taktowanie rdzenia wyniesie 1000 MHz (1 GHz)"

  Nie chcę się czepiać ale wydaje mi się że 1 GHz to 1024 MHz a nie 1000
  -15
 • avatar
  Co to za bzdety w tym artykule? Przecież już dawno jest 7970 z 1000mhz na rdzeniu w sklepach.
  -24
 • avatar
  Długie albo mi się wydaje.
 • avatar
  Amd bardzo sprytnie postąpiło wiedzą, że 7970 ma znacznie większy potencjał w podkręcaniu i postanowili to wykorzystać.
 • avatar
  Trochę źle Ci się wydaje.
 • avatar
  W recenzji tego ''Radka'' na guru3D są ''nieco'' inne wyniki, częściej to Radeon wygrywa, do tego po podkręceniu (dużo wyższym niż ''tu'', ale chyba po zmianie napięcia??) karta osiąga oszałamiające wyniki. To samo jeśli chodzi o temperatury - w teście na Guru3D jest remis pod tym względem...