Karty graficzne

AMD zmienia system oznaczeń kart graficznych Radeon

przeczytasz w 2 min.

Nowy sposób oznaczeń jest jeszcze prostszy dla mniej doświadczonych klientów, a przy tym zapewnia dokładniejsze informacje o specyfikacji danej karty.

Firma AMD, wraz z premierą Radeona RX 480, nieco zmieniła system oznaczeń desktopowych kart graficznych. Jak teraz należy rozczytywać oznaczenia nowych Radeonów?

Nie będzie już podziału na segmenty Radeon R5, R7 i R9. Nowe Radeony są dzielone na dwa główne segmenty – wydajniejsze modele z linii Radeon RX oraz podstawowe Radeon (bez dopisku RX).

Z technicznego punktu widzenia, Radeony RX zaoferują ponad 1,5 TFLOPS mocy obliczeniowej, a zastosowana pamięć wideo ma oferować przepustowość przekraczającą 100 GB/s. Można zatem powiedzieć, że są to modele przeznaczone dla mniej lub bardziej wydajnych komputerów do grania – mają one zaoferować odpowiednie osiągi, by w popularnych grach pokroju DOTA2 lub League of Legends zapewnić płynność co najmniej 60 fps w rozdzielczości 1080p.

W Radeonach RX znajdzie się jeszcze oznaczenie składające się z trzech cyfr (np. 480 w przypadku najnowszego Radeona RX 480). Pierwsza cyfra nadal odpowiada za generację, natomiast druga jest powiązana z magistralą pamięci – w przypadku modeli x5x i x6x ma ona szerokość 128-bit i sprawdzi się do grania w jakości 1080p, w przypadku x7x i x8x ma ona 256-bit i pozwoli na granie w jakości 1440p, natomiast w modelach x9x ma ona ponad 256-bit i sprawdzi się przy ustawieniach 4K. Trzecia cyfra to rewizja danej karty (0 to rewizja pierwsza, natomiast 5 to rewizja druga – poprawiona).

Słabsze karty Radeon wykorzystują bardzo podobny system oznaczeń. Pierwsza cyfra oznacza generację, natomiast trzecia rewizję. Druga cyfra również oznacza zastosowanie danej karty – modele x5x i x6x też mają szynę pamięci 128-bit i nadają się do grania w jakości 1080p, natomiast w modelach x4x podsystem pamięci ma szynę 64-bitową i sprawdzi się tylko w podstawowych zestosowaniach.

AMD Radeon RX 480, RX 470 i RX 460 karty graficzne
Z nowego systemu oznaczeń wynika, że modele Radeon RX 480 i RX 470 to karty do grania w jakości 1440p, natomiast model Radeon RX 460 sprawdzi się w ustawieniach 1080p... przynajmniej teoretycznie

Wygląda więc na to, że AMD już rozplanowuje cały „skład” nowej generacji kart graficznych Radeon RX 400 i Radeon 400 – wczoraj zadebiutował Radeon RX 480, niedawno zapowiedziano modele Radeon RX 470 i RX 460, ale oprócz tego możemy się spodziewać słabszych modeli Radeon 440, Radeon 450, Radeon 460 oraz topowego Radeona RX 490 (zapewne już z generacji Vega). Ciekawe jak będzie wyglądać kwestia mobilnych układów graficznych - czyżby "czerwoni" zostali tutaj przy starym systemie oznaczeń?

AMD Radeon - stary system oznaczeń  AMD Radeon - stary system oznaczeń

Jeszcze dla porównania stary system oznaczeń - przedrostek R5/R7/R9 oznaczał segment wydajnościowy, pierwsza cyfra generację, a dwie kolejne odnosiły się do wydajności.

Źródło: PCGamesHardware

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mutissj
  12
  Czyli będą dwie serie:

  1.) Ekonomiczna Radeon Series 400

  Radeon 440
  Radeon 450
  Radeon 460

  2.) Wydajna Radeon RX Series 400

  Radeon RX 460
  Radeon RX 470
  Radeon RX 480
  Radeon RX 490
  • avatar
   Pan Piksel
   3
   HD gaming tzn 720p
   to by wiele wyjasnialo
   • avatar
    qverious
    3
    Ciekawe, ja jestem zaskoczony ilością kart zarówno poniżej jak i powyżej RX 480. Oczekiwałem że AMD pokaże w sumie (łącznie z Vegą) 6 kart w procesie 14 nm:
    - pełna Vega
    - pocięta Vega
    - pełny Polaris 10 czyli RX 480
    - pocięty Polaris 10
    - pełny Polaris 11
    - pocięty Polaris 11.
    Czyli 2 karty mocniejsze i 3 słabsze od RX 480.
    Zresztą cenowo też miałoby to więcej sensu. Przy cenie RX 480 wynoszącej $200 nie ma już dużo miejsca poniżej. Jeśli przyjąć że ceny karty będą różnić się od siebie o rozsądne $40 to przy trzech kartach najtańsza kosztowałaby tylko $80. Co wg mnie jest absolutnym minimum, które można oczekiwać za dedykowaną kartę.
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     W ogóle jest burdel w tych oznaczeniach. To już lepiej żeby się zdecydowali na 3 segmenty w każdym po dwie karty

     RAGE (Do gry w HD Ready)
     RX x40
     RX x50

     FURY (Do gry w FHD)
     FX x60 - tu powinien stać dziś RX480,
     FX x70

     ULTRA (do gry w UHD)
     UX x80
     UX x90

     w Zależności od ilości Ramu dodać stosowne oznaczenie, a w razie gdyby ktoś chciał dodać coś w rodzaju "Titanium" to można znaleźć inne bajeranckie nazwy.

     Jak dla mnie czytelne, jasne i precyzyjne. Zwłaszcza przedrostki R, F, U przynajmniej coś symbolizują.
     • avatar
      mjwhite
      2
      A kiedy amd zmieni wydajność?
      • avatar
       Piasek998
       1
       Teraz dzięki nowemu oznaczeniu na pudełkach przybędzie OBIECANE kilkadziesiąt FPS-ów więcej niż jest obecnie . W Końcu! bo już myślałem, że znów daliście ciała i zrobiliście nam chore nadzieje na przyszłość gpu . Dziękuje AMD :)
       • avatar
        Po1nter
        0
        Z tego co rozumiem to z tej niby karty do 1080p. To więcej jak 30fps nie wyciagne. Dla mnie to beznadziejne oznaczenie. Wynika z niego żeby grać na ultra w fullhd ze wszystkimi wodotryskami muszę kupić kartę która według nich jest dedykowana dla 4k.
        • avatar
         Konto usunięte
         -5
         Slajd by site;)
         • avatar
          Radical
          -9
          Jedyne co zrozumiałem z tego artykułu to że AMD jest mistrzem slajdów.
          • avatar
           mastah84
           0
           To ja poczekam na recenzje wersji RADEON XX5, czyli na drugą generację kart, bo donosy na temat pierwszej (pobór mocy ze złącza PCIE i podkręcanie) nie pozostawiają złudzeń, że wypuścili kartę alfa.
           • avatar
            projectdarkstar
            0
            Benchmarkowanie na DOTA i LOL. Czyli za wysoko sobie poprzeczki nie ustawili.