Karty graficzne

Rozebrany AMD Radeon R9 295X2 pozuje do zdjęć

przeczytasz w 1 min.

Do sieci wyciekły fotki rozebranej karty graficznej AMD Radeon R9 295X2, na których widać zastosowane chłodzenie i płytkę drukowaną.

AMD Radeon R9 295X2 karta graficzna

Premiera karty graficznej AMD Radeon R9 295X2 zbliża się do nas coraz większymi krokami, a w sieci pojawiają się kolejne informacje na jej temat – tym razem poznaliśmy szczegóły na temat budowy i zastosowanego chłodzenia.

Radeon R9 295X2 wykorzystuje potężną płytkę drukowaną, na której znalazły się dwa procesory graficzne Hawaii XT z 2816 jednostkami cieniującymi każdy, mostek PLX łączący układy w trybie CrossFireX, a także 8 GB pamięci GDDR5 w 32 kościach firmy Hynix – połowa z nich znalazła się na odwrocie laminatu.

Za zasilanie odpowiada 12-fazowa sekcja, z której 10 faz przeznaczono dla układów graficznych, a pozostałe 2 dla pamięci wideo. Warto również pamiętać, że do poprawnego działania karty wymagane jest podłączenie dwóch 8-pinowych wtyczek, a maksymalny pobór mocy oszacowano na 500 W.

AMD Radeon R9 295X2 karta graficzna

Karta sprawdzi się przy rozgrywce w większych rozdzielczościach lub na kilku monitorach jednocześnie, a zatem na jej śledziu udostępniono odpowiedni komplet wyjść wideo - jedno DVI-D i cztery mini-DisplayPort 1.2. W razie potrzeby można połączyć ze sobą dwie takie karty (lub pojedynczy model R9 290/290X), a komunikacja między nimi odbywać się będzie bezpośrednio poprzez płytę główną.

AMD Radeon R9 295X2 karta graficzna

Do chłodzenia karty wykorzystano nietypowe rozwiązanie autorstwa firmy Asetek. Na procesorach graficznych zamontowano bloki wodne ze zintegrowaną pompką, które połączono z aluminiową chłodnicą owiewaną przez 120-milimetrowy wentylator. Kości pamięci chłodzą płaskie radiatory, a sekcję zasilania nieco większy z miedzi, natomiast całość dodatkowo owiewa duży, podświetlany na czerwono wentylator.

AMD Radeon R9 295X2 karta graficzna

Chłodzenie schowano pod efektowną, czarno-srebrną obudową z dwoma logo serii Radeon – jedno znalazło się na grillu chroniącym wentylator (na niektórych zdjęciach go nie widać), a drugie – podświetlane na czerwono – umieszczono na grzbiecie obudowy. Kości pamięci na rewersie PCB chłodzi dodatkowa płytka backplate.

AMD Radeon R9 295X2 karta graficzna

Karta Radeon R9 295X2 ma zadebiutować 8 kwietnia, a więc już w najbliższy wtorek. Cena jeszcze nie jest znana.

Źródło: VideoCardz

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Cacek93
  31
  Większość myślała, że chłodzenie tej karty to żart na 1-go kwietnia, a to niespodzianka :D
  • avatar
   Konto usunięte
   9
   Niezły potwór się zapowiada. Ciekawi mnie pojedynek z zielonym.
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Rozebrany AMD Radeon R9 295X2 pozuje do zdjęć - to brzmi jak reklama gejowskiego pisma :) poprawnie powinno byc :
    Rozebrana karta radeon pozuje do zjec :) Pan autor woli chlopcow ???
    • avatar
     simon96
     2
     Szczerze to nie wiem, gdzie to by miało pobierać tyle z sieci. Przecież wtyczka 8 pin daje 150 watów. Są 2 daje to 300 + to co z płyty głównej. Rozumiem, że wymaga to wszystko porządnych zasilaczy i gniazda może dostarczą więcej przez 8 pinówki? Nie wiem, oświećcie mnie : )
     • avatar
      Lightning
      2
      "Do chłodzenia karty wykorzystano nietypowe rozwiązanie autorska firmy Asetek" coś chyba nie tak z tym zdaniem... ;)
      • avatar
       Myfos
       1
       DVI-D jest lepsze od HDMI i DisplayPort?
       • avatar
        Lord_Nikkon
        -1
        Boże wsadzili chłodzenie aseteca i to chyba najgorsze z możliwych. Pal sześć. Czy kogoś nie zastanowiło że do schłodzenia dwóch GPU użyto pojedynczej i to niespecjalnie grubej chłodnicy? Przecież to wszystko się ugotuje. Ludzie pakowali na GTX480 i 580 kombinowane chłodzenia z CPU z wykorzystaniem tych pomp. Wydajność była (Fermi był gorący) ale po pierwsze te pompy lubią zdychać, terkoczą a ich wydajność pozostawia sporo do życzenia. Żeby to schłodzić to potrzeba min chłodnicy 240 mm.

        Jeśli ta karta wyjdzie z taką chłodnicą to będzie z niej niezły czajnik. Karta zacna ale chłodzenie o kant d... rozbić.
        • avatar
         Ruter19
         0
         A czy jedno wyjscie Display Port z przejściówką na HDMi da mi obraz 4K ktoś wie ??? ??? ???
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Coś nie halo z tą kartą ...