Procesory

Procesory AMD Ryzen 4000 i nowe płyty główne X670 - kiedy premiera?

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
14 komentarzy Dyskutuj z nami

Znamy pierwsze szczegóły na temat nowych procesorów i płyt głównych AMD. Zainteresowani jednak muszą uzbroić się w cierpliwość.

Najnowsze procesory AMD Ryzen odniosły ogromny sukces na rynku i cieszą się ogromną popularnością wśród klientów. Wiemy jednak, że producent już pracuje nad ich następcami… i nowymi płytami głównymi.

Procesory AMD Ryzen 4000 będą korzystać z płyt głównych X670

Procesory Ryzen 4000 mają bazować na architekturze Zen 3 i zostaną wykonane w usprawnionej litografii 7 nm+. Według przecieków chińskiego serwisu MyDrivers, jednostki nadal będą korzystać z podstawki AM4, ale wraz z nimi pojawią się nowe płyty z chipsetem X670. Będzie to ostatnia konstrukcja przed wprowadzeniem platformy AM5.

Opracowaniem chipsetu X670 ponownie miałaby się zająć firma ASMedia, która przygotowała wcześniejsze układy z serii 300 i 400 (najnowszy X570 to dzieło AMD). Producent podobno nabrał doświadczenia z interfejsem PCI-Express 4.0, więc został zaangażowany w przygotowanie nowej konstrukcji. Na ten moment jeszcze nie wiadomo czym chipset X670 miałaby się wyróżniać na tle obecnego X570.

Kiedy premiera procesorów Ryzen 4000 i płyt głównych X670?

Procesory AMD Ryzen 4000 oraz płyty główne X670 miałyby zadebiutować pod koniec przyszłego roku. Wcześniej, bo już w okolicach lutego, mają pojawić się zapowiadane płyty główne B550.

Źródło: ComputerBase, MyDrivers

Warto również zobaczyć:

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  cjs48
  Nieco później tj. 2021 Intel "ma" zaprezentować całkowicie nowy chipset i odciąć się od odgrzewania kotletów (patrz: seria Core) więc AMD nie bez powodu zabiera się za nową platformę AM5. Co z tego wyjdzie zobaczymy, ale będzie wiele się działo na polu procesorów. Mniej więcej w tym czasie na światło dzienne powinna wyjść 5 generacja pamięci DDR (zdaje się, że nieco przed premierą nowych układów po obu stronach) a więc dużo nowości. I skok cen. Zagwarantowany. Ja na serię 4000 czekał nie będę bo i nawet nie sądzę, aby były znaczące różnice na korzyść nadchodzącego chipsetu. Pora rozejrzeć się za x570/Ryzen x3600 i na tegoż bazie złożyć nowego PC jeszcze przed powitaniem Nowego Roku.
  9
 • avatar
  pwil2
  AM5 to po prostu przejście na DDR5
  3
 • avatar
  Silver
  W pewnym sensie numer podstawki u AMD odpowiadał wspieranym pamięciom - nie zawsze rzecz jasna, ale sporo w tym jest sensu. Jeśli standard DDR5 jest w jakimś stopniu opracowany to bardzo jest możliwe, że socket AM5 będzie z taką pamięcią działał.
  3
 • avatar
  awesome1337
  ciekawe czy da rade chipsety bez wiatraka robić
 • avatar
  Dariusz iD
  A co z komputerem kwantowym by google, https://dzienniknaukowy.pl/nowe-technologie/komputer-googlea-osiagnal-supremacje-kwantowa ?