Procesory

AMD szykuje nowy stepping procesorów Ryzen? [AKT.]

przeczytasz w 1 min.

Nowa rewizja układów ma rozwiązać te problemy, których nie udało się wyeliminować na poziomie nowego oprogramowania dla płyty głównej.

Początek roku niewątpliwie należał do procesorów AMD Ryzen, które mocno namieszały na rynku komputerów. Warto pamiętać, że mamy do czynienia całkowicie nową mikroarchitekturą imoże ona borykać się z różnymi problemami – co prawda część z nich wyeliminowano poprzez nowy BIOS dla płyty głównej, ale w niektórych przypadkach jest to trochę bardziej skomplikowane. AMD podobno planuje więc wydać nowy stepping, który rozwiąże pozostałe bolączki nowych układów.

Według informacji serwisu CanardPC, producent pracuje nad steppingiem B2, który ma wprowadzić poprawki dla problemów sprzętowych – jeżeli wierzyć przeciekom, bardziej powinniśmy się spodziewać usprawnień elementów w zintegrowanym mostku północnym, ale już niekoniecznie bezpośrednio dla rdzeni. Nie należy też oczekiwać poprawy wydajności.

Kiedy powinniśmy się spodziewać nowej rewizji procesorów? Niestety, źródło nie podaje takich informacji, więc po prostu pozostaje nam czekać na kolejne przecieki (oczywiście o ile ujawnione informacje rzeczywiście są prawdziwe).

Aktualizacja 23.06.2017 11:05

Informacja o pojawieniu się nowej rewizji procesorów AMD Ryzen wywołała spore zamieszanie w sieci. Wygląda jednak na to, że część redakcji (w tym i my) wykazała się tutaj nadinterpretacją, bo informacja miała dotyczyć ogólnie układów bazujących na mikroarchitekturze Zen. Niedługo później okazało się, że nowy stepping reprezentują jednak serwerowe procesory AMD Epyc.

AMD Epyc 7601
AMD Epyc 7601 zidentyfikowany pod systemem Ubuntu 17.04

Czy pojawi się nowy stepping procesorów Ryzen? Prawdę mówiąc raczej byśmy się tego nie spodziewali – według najnowszych informacji, aktualnie producent pracuje nad nową generacją układów w usprawnionej litografii 14nm+.

Źródło: CanardPC, ServeTheHme

Komentarze

43
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kitamo
  9
  O tym ze będzie kolejny steppoing wydany to już pisałem po premierze ryzena i wtedy nie tylko ja pisałem że warto poczekać na kolejne rewizje.
  Problemy które sa w obecnych ryzenach nie czynią ich bezużytecznymi wiec wymiana nie wchodzi tu w gre.
  Ktos kto nabyl pierwszego ryzena tez nie ma powodu by nagle zmieniac go na drugą rewizję bo niby po co.
  Ale jak ktoś chciał zmienić kompa i poczekał do teraz to warto wejść już w poprawionego ryzena i tyle.
  • avatar
   paulus99
   3
   Nie rozumiem takich malkontentów jak derekpl czy mjwhite. Prawie każda nowa architektura ma swoje bolączki, najczęściej szybko poprawiane przez producentów i to po obu stronach barykady - Intel też zaliczył swoje wpadki z instrukcjami TSX w Haswell, przy czym najzwyczajniej wyłączył te instrukcje poprawką do BIOS i nikomu nie wymieniał procesorów. Były też problemy z wadliwie działającymi portami SATA w chipsetach.

   Trzeba trzeba trzymać kciuki za AMD, im bardziej dopracowane procesory wypuszcza tym bardziej zmusza Intela do poprawiania swoich i obniżania cen. Zobaczcie, jak wycenione są obecnie nowe 10 rdzeniowce Intela, na 999USD, a wcześniej kosztowały ponad 1700USD.
   • avatar
    Mkozlowski
    3
    Beka z was totalna, na co komu takie komentarze pisać? Dowartościowujecie się w ten sposób czy coś? :P Ja tam już Ryzena mam zamówionego i nikt nie wciśnie mi kitu, że to niedopracowana seria i że Intel lepszy, bo aktualnie Intel wcale nie lepszy. 4 rdzenie się dławią i to widać już w aktualnych grach, zaś i7 są zwyczajnie zbyt drogie, żeby można je było postawić naprzeciwko któregoś z R5.
    • avatar
     jeomax.co.uk
     -2
     "4 rdzenie się dławią i to widać już w aktualnych grach"

     Echem, wszystkie testy wszerz i wzdluz sa sponsorowane przez Intela i tylko dlatego wszyscy pisza "wydajnosc w grach Ryzenow R5 moglaby byc lepsza". Pewnie maja na mysli roznice z 71 FPS na 75 FPS na korzysc Ryzena, co kolega "bekujacy ze wszystkich" nazywa dlawieniem Intela. Pewnie dlatego tez kolega nie zostal powaznym redaktorem obojetne jakiego portalu komputerowego, bo obiektywizm troche nieskalibrowany.
     • avatar
      derekpl
      -44
      Rozumiem ze wczesniej sprzedane zostana wymienione bezplatnie skoro zostaly uznane ze wadliwe a nowa wersja naprawia bledy nie podnoszac wydajnosci.