Procesory

Nowy Ryzen Threadripper odnaleziony w bazie UserBenchmark i GeekBench [AKT.]

przeczytasz w 2 min.

Wygląda na to, ze AMD rzeczywiście pracuje nad trzecią generacją Threadripperów. W sieci odnaleźliśmy ślady 16- i 32-rdzeniowego modelu.

Jesteśmy po premierze trzeciej generacji procesorów AMD Ryzen, ale w planach producenta jest również trzecia generacja modeli Ryzen Threadripper. Jeden z takich układów już pojawił się w bazie benchmarka UserBenchmark.

AMD raczej niechętnie chwali się nowymi jednostkami. Wiadomo jednak, że będą one korzystać z rdzeni Zen 2 wykonanych w 7-nanometrowej litografii i zaoferują 4-kanałowy kontroler pamięci. W kuluarach mówi się o zwiększeniu liczby dostępnych rdzeni do 64, przy zachowaniu kompatybilności z obecną platformą TR4.

AMD Ryzen Threadripper 3. gen ES - UserBenchmark

W bazie benchmarka UserBenchmark pojawiła się inżynieryjna konstrukcja o oznaczeniu AMD 100-000000011-12. Z ujawnionych informacji wiemy, że procesor współpracuje z gniazdem SP3r2 (znanym również jako TR4) i został wyposażony w 16 rdzeni/32 wątki – standardowe taktowanie to 3,6 GHz, natomiast średnia wartość Boost wynosi 4,05 GHz. Oprócz tego zastosowano 4-kanałową konfigurację pamięci DDR4 4x 16 GB 1600 MHz (efektywnie 3200 MHz).

AMD Ryzen Threadripper 2950X - opóźnienia pamięci podręcznych
AMD Ryzen Threadripper 2950X (Zen+) - opóźnienia pamięci podręcznych

AMD Ryzen Threadripper 3. gen ES - opóźnienia pamięci podręcznych
AMD Ryzen Threadripper 3. generacji (Zen 2) - opóźnienia pamięci podręcznych

AMD Ryzen 3900X - opóźnienia pamięci podręcznych
AMD Ryzen 3900X (Zen 2) - opóźnienia pamięci podręcznych

Na ten moment trudno cokolwiek powiedzieć o wydajności procesora. Uwagę na pewno zwracają niższe opóźnienia pamięci podręcznej, co może wskazywać, że nowy model oferuje jej 2-krotnie więcej niż pierwsza i druga generacja Threadripperów.

Aktualizacja 14.08.2019 22:23

AMD Ryzen Threadripper - Geekbench

W bazie Geekbench odnaleźliśmy wpisy z kolejnego procesora Ryzen Threadripper. Tym razem mamy do czynienia z jednostką o oznaczeniu kodowym 100-000000011-11, która została wyposażona w 32 rdzenie/64 wątki o taktowaniu bazowym 3,6 GHz oraz 128 MB pamięci podręcznej L3

Układ osiąga 5677 punktów w trybie jednowątkowym i 94 772 punktów w trybie wielowątkowym, co oznacza wzrost wydajności odpowiednio o 6% i 35% względem modelu Ryzen Threadripper 2990WX (przedstawiciela obecnej generacji, też wyposażonego w 32 rdzenie/64 wątki). Wyniki z benchmaka Geekbench robią wrażenie, niemniej jednak nie należy ich traktować jako miarodajny wyznacznik możliwości procesora.

Aktualizacja 28.08.2019 18:50

W bazie Geekbench pojawiły się kolejne wpisy dotyczące 32-rdzeniowego/64-wątkowego modelu. Tym razem jednak platforma działała pod obsługą systemu Windows 10.

AMD Ryzen Threadripper - wydajność Geekbench

Procesor uzyskał tutaj zbliżone osiągi do 32-rdzeniowego/64-wątkowego modelu Ryzen Threadripper 2990WX - 5523 punkty dla pojedynczego wątku i 68 576 dla wielu wątków. Taki rezultat budzi pewne obawy co do wydajności nowych Threadripperów.

Źródło: UserBenchmark, GeekBench

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Masterpox
  18
  Czy tylko dla mnie ta strona przestała być przejrzysta i czytelna? Od zmiany layoutu wolę czytać newsy u konkurencji....
  • avatar
   d4red3sm
   1
   Mam to samo jak masterpox. Nie przeszkadza mi taki layout strony, a jego wykonanie i niektóre szczegóły. Najgorsze sa te białe kropki - zamiast tego lepsze byłoby jakieś półprzezroczyste tło przy nagłówkach. Widać jakieś problemy z paddingiem - marginesami - nie wszędzie są te same proporcję, a na mobilnej zabiera dużo miejsca. Dla porównania spiders web też nowocześnie ale przemyślane. Widzę dwie opcje albo robiła to osoba z podejściem zadaniowym bez uwzględniania zdrowego rozsądku albo niektóre z tych pomysłów zaproponował ktoś z dowodzących z którymi się nie negocjuje ;)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    No niestety artykuł niskiej jakości. Fajnie że procesor jest. Byłoby to głupie, gdyby Zen2 miał zaistnieć wyłącznie w desktopowych Ryzen3 i serwerowych Epyc2. Update procków laptopowych są tuż tuż, w nich została stara Vega jako iGPU. nie jest taka zła jak to kraczą wszyscy naokoło, na pewno iGPU Vega jest o niebo lepsza od iGPU od Intela. Czyli tylko ThreadRipper by pozostał.

    Fakt faktem, rynek dla ThreadRipper-a jest tu najmniejszy, więc ten procek to by raczej był robiony przy okazji procków Epyc2 :) z powodu bardzo podobnej konstrukcji.

    Jedna rzecz Pawle ci umknęła. Niższe latency do cache L1/L2/L3 nie wynikają z większej ilości cache w nowym threadripper, lecz z tego że w całej serii Zen2 znacznie poprawiono komunikację pomiędzy poszczególnymi komponentami, i opóźnienia komunikacji Zen2 vs Zen1/Zen1+ są o połowę mniejsze. Dodatkowo AMD poradziło sobie z większymi blokami, i nie ma skokowego wzrostu opóźnienia lecz jest on stopniowy, nawet w konsumenckich Ryzen3xxx . Całkiem niedawno czytałem o tym u waszej bliskiej konkurencji: https://pclab.pl/art81337.html

    Te wyniki pokazują, że nowa seria pomimo niewielkiego wzrostu IPC oraz zegarków, może skutecznie dogonić intele w grach, bo już nie będzie takiej sporej różnicy w wydajności w grafikach Nvidia czy AMD Radeon w zależności czy grafikę zapniemy do intela, czy do amd.

    Tyle w temacie. Liczę że przed następnym artykułem odrobisz lekcje :)

    btw. z powodu różnych problemów związanych z wiekiem dziecięcym, nigdy (chyba że będę naprawdę musiał) nie kupowałem i nie zamierzam kupować świeżych nowych rewizji czegokolwiek. wolę poczekać na kolejną falę rewizji poprawionej.