Procesory

AMD Ryzen Threadripper - jak zamontować procesor w podstawce TR4?

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
30 komentarzy Dyskutuj z nami

Poradnik wideo jak zamontować procesor AMD Ryzen Threadripper na płycie głównej z podstawką TR4.

Na początku sierpnia mają zadebiutować procesory AMD Ryzen Threadripper, które będą korzystać z całkowicie nowej podstawki TR4. Mamy tutaj do czynienia z dosyć nietypowym systemem montażu, więc firma MSI przygotowała krótki poradnik z objaśnieniem procesu montażu procesora w gnieździe.

W odróżnieniu od podstawki AM4 pod zwykłe procesory Ryzen, podstawka TR4 to gniazdo typu LGA (Land Grid Array). Co istotne, znacząco zmienił się również system montażu procesora w podstawce – konieczne jest tutaj odkręcenie trzech śrub (Torx T20), a procesor montowany jest w specjalnej, plastikowej ramce.

Cała operacja jest bardziej skomplikowana niż w podstawkach Intela, ale po krótkim instruktarzu nie powinno być większych problemów z opanowaniem montażu - poniżej znajdziecie poradnik wideo, gdzie całą operację wyjaśniono krok po kroku.

Na koniec warto wspomnieć, że procesory Ryzen Threadripper i przeznaczone pod nie płyty główne X399 mają pojawić się na początku przyszłego miesiąca (według nieoficjalnych informacji będzie to 10 sierpnia). Wcześniej już pisaliśmy o płytach najważniejszych producentów: ASRock X399 Fatal1ty Professional Gaming i X399 Taichi, ASUS ROG Zenith Extreme, Gigabyte X399 Aorus Gaming 7MSI X399 Gaming Pro Carbon.

Źródło: MSI

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Silver
  Moim zdaniem bardzo przemyślane. Łatwo piny nie jest pogiąć jak przy dotychczasowych płytach.
  6
 • avatar
  Kiciulek
  Ciekawy system. Minimalizuje ryzyko uszkodzenia połączeń praktycznie do zera.
  5
 • avatar
  rahl_r
  Hehe - za niedługo nie tylko kolejność przykręcania będzie ważna, ale trzeba będzie dokręcić na moment, potem 90 stopni, potem popuścić o 45 i znowu dokręcić z momentem, a po dwóch godzinach pracy CPU w idle powtórzyć całą procedurę dokręcania ;D
  3
 • avatar
  Vatharian
  Przynajmniej nie jest tak pogięta jak mocowanie procków w LGA3647. Tam są dwa bolce po bokach, które pasują... albo nie, a wtedy cały procesor trzymają tylko dwie śruby po bokach.

  Dosyć dobrze pomyślane, o ile tylko ramka, w którą wsuwamy CPU się ni połamie - dobrze by było, gdyby miała metalowe obramowanie na sobie.
  2
 • avatar
  kitamo
  Podobną ramkę Asus daje do 115x i innych swoich płyt. Bardzo przydatny gadzet bo dzięki niemu można łatwo osadzic CPU w sokecie.
  Bardzo przydatna rzecz po oskalpowaniu CPU żeby usmiescic prawidłowo IHS i docisnąć bez jego przemieszczania.

  Przykrecanie w taki sposób socketu wygląda majestatycznie :D ale co by nie mowić procedura banalna jeli idzie o zamontowanie.
  2
 • avatar
  SiLNOR3KI
  Przypomniały mi się Pentiumy III...
  1
 • avatar
  mjwhite
  Fajne nałożenie pasty, glut od intela się chowa :E
  1
 • avatar
  darioz
  Zawsze mnie śmieszą jak ci goście w rękawiczkach jak jakiś ginekolog montują części PC. Ja nigdy nie zakładam żadnych rękawiczek i nic się nie stało i nie ma prawa się stać!!!
  A wyciągałem części PC z jednego kompa jak RAM i grafikę i przekłądałem do drugiego, nawet kilka minut po wyłączeniu komputera a były jeszcze ciepłe a nawet gorące! I jakoś wszystko działało!
 • avatar
  Dudi4Fr
  Mnie za to ciekawi jak ten pomarańczowy plastik wokół procka wytrzyma wysokie temperatury przez dłuży okres czasy.
 • avatar
  Fiona
  Bardziej udziwnić tej podstawki nie mogli ???

  Owszem obecna może nie jest idealna, ale już widzę przy tej ukręcone śruby połamane płyty itd....

  I to wszystko po to żeby się wyróżnić z tłumu ????
 • avatar
  Zwis88
  dubel
  -3
 • avatar
  Gatts-25
  Co to się dzieje.Nie ma jeszcze testów TR bo nie było premiery a NIEBIESKA kolonia już ma problemy z ciśnieniem.
  Wy lepiej w dniu premiery nie oglądajcie testów bo będziecie mieli więcej problemów ze zdrowiem:)
  -3
 • avatar
  Himoto
  Jestem zaskoczony, że zrezygnowali z PGA na rzecz LGA, czyżby konstrukcja TR była jedno generacyjnym strzałem, czy może AMD testuję jak się przyjmie LGA w środowisku fanów marki AMD :).

  Zam sposób montażu na pierwszy rzut oka bardziej problematyczny niż przy zwykłych desktopach, ale jeśli porównać z serwerowymi wersjami Intel'a i AMD to wcale nie taki głupi i trudny do opanowania :).
  Można powiedzieć ze ktoś tam u AMD ruszył głowa i stwierdził że skoro użytkownik docelowy kupuję dość drogi sprzęt, to chciałby zminimalizować możliwość uszkodzenia podczas montażu, stąd to wprowadzenie takiego rozwiązania :)

  W sumie to chyba aktualnie dopiero drugie LGA w CPU dla ludu u AMD o ile się nie mylę :). [jeśli się mylę to proszę podać model podstawek :) ]
  -3
 • avatar
  Zwis88
  Mogli jeszcze zrobić montaż na trójkątne torksy, bo oczywiście żeby zainstalować cepa będziesz musiał popierdzielać po sklepach z narzędziami, zamiast klasycznego krzyżaka użyć
  -15