Karty graficzne

AMD zapowiada odświeżenie kart Radeon Navi - o co tak naprawdę chodzi?

przeczytasz w 2 min.

W branżowych mediach zawrzało! AMD planuje odświeżyć karty Radeon Navi i dopiero potem wydać nowe modele RDNA2? No właśnie... do końca nie wiadomo.

Ubiegły rok przyniósł premierę kart graficznych AMD Radeon Navi, które okazały się poważną konkurencją dla modeli Nvidia Turing. Wiemy jednak, że producent nie zamierza na tym poprzestawać i w tym roku producent planuje odświeżyć swoją ofertę.

Nowa generacja kart graficznych nie powinna być dla nas zaskoczeniem. Producent już jakiś czas temu ujawnił plany wydawnicze kart Radeon, które wskazywały na wydanie modeli bazujących na architekturze RDNA (7nm) i RDNA2 (7nm+). Niedawno potwierdzono też premierę topowego układu Navi (tzw. Big Navi).

AMD Radeon RDNA - plany wydawnicze

AMD potwierdza nowe karty graficzne w 2020 roku

Nowe informacje miały pojawić się po konferencji omawiającej wyniki finansowe producenta. Lisa Su została zapytana o nowe procesory graficzne dla komputerów stacjonarnych i centrów danych.

W 2019 roku wprowadziliśmy naszą nową architekturę dla procesorów graficznych - architekturę RDNA, jaką wykorzystują układy z generacji Navi. Powinieneś się spodziewać, że zostaną one odświeżone w 2020 roku, a my wprowadzimy architekturę RDNA nowej generacji, która będzie częścią naszej oferty w 2020 roku.

Odpowiedź szefowej „czerwonych” jest tutaj niejednoznaczna i można ją interpretować na dwa sposoby – w planach jest odświeżona architektura RDNA (np. RDNA+) i nowa RDNA2 lub po prostu, że planowane jest wprowadzenie nowej architektury RDNA2, będącej odświeżeniem oferty (na co wskazują najnowsze plany - producent uściślił tutaj nową generację jako RDNA2).

AMD musi wydać nowe karty graficzne Radeon

Jedno jest pewne - AMD musi wydać jeszcze lepsze karty graficzne. Konkurencyjne modele Nvidia Turing oferują bardzo dobrą wydajność, a przy tym wyróżniają się obsługą technologii ray tracing. Dodatkowo Nvidia planuje zaatakować nowymi modelami Ampere, które podniosą poprzeczkę w wydajności i efektywności energetycznej.

Więcej szczegółów na temat nowej oferty AMD powinniśmy poznać 5. marca – producent planuje wtedy konferencję Financial Analyst Day, na której przedstawi plany na bieżący rok.

Aktualizacja 29.01.2020 22:40

Paul Alcorn z serwisu Tom's Hardware dopytał o sens wypowiedzi Lisy Su - zgodnie z naszymi podejrzeniami, szefowa AMD miała na myśli odświeżenie oferty poprzez nową architekturę RDNA2.

Źródło: AnandTech, VideoCardz, inf. własna, Tom's Hardware

Warto zobaczyć również:

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  losiaczek1
  10
  I to jest konkurencja. Gdyby Intel taką miał od kilku lat to byśmy dzisiaj byli w innym miejscu.
  • avatar
   Konto usunięte
   6
   Samo AMD-RTG przyznaje że RDNA (v1) to w istocie wariant pośredni i de-facto w praktyce to GCN5+RDNA. Dopiero RDNA2 będzie w pełni bazował na nowej architekturze.
   Zaś GCN5 pozostaje w sektorze PRO i superkomputerów (patrz: Cray Frontier)
   • avatar
    Faflucy
    3
    AMD niech się do roboty weźmie i wypuści konkurenta dla serii RTX 3XXX, a najlepiej by było jak by powalczył z 3080Ti
    • avatar
     kazitut
     2
     Mało szczegółów. Ray Tracing ? hmmm. Na tyle czasu to to kiepsko rozpowszechnione. A sama Nvidi-a, ma w ofercie i takie i takie grafy, dla konsuma. Choć spora dopłata za ten RT (sprzętowy). To jednak nie Ryzen, tu sprawa nie jasna. Niby GPU zegarkowo zbliżone ale różnicy miedzy 12 nm i 7 nm AMD(szczerze) nie widać.
     A Raja Koduri ? poszedł sobie do intela.
     Hmmm ?
     Chyba że cisza przed burzą ?
     • avatar
      Rebelmind
      2
      Big Navi na RDNA2 będzie na pewno - jednocześnie nie widzę problemu żeby wydać równolegle refresh obecnych Navi (6500,6600, 6700) z wyższymi zegarami o ~100Mhz, które zastąpią obecne modele i będą wykorzystywać RDNA+.... Ot taki konkurent dla średniego Ampera: tańszy, ale ciut słabszy ale w końcu z RT.
      • avatar
       marioking
       2
       Mnie bawi jak o AMD mówi się ze to konkurencja Intela/Nvidi a liczby są bezwzgledne! Kwartalny obrót intela 20bilionów(IVkw19), NVIDIA ponad 3biliony(3kw19)... AMD najlepszy super wynik 2,2biliona(4kw19) :P Intel z drobniakow by cale AMD skasował...
       • avatar
        GrzybowyFetor
        0
        Rx 5700 super
        • avatar
         xfire25
         0
         Szkoda tylko, że AMD niema CUDA....
         • avatar
          Smuga
          0
          Dopóki AMD nie pokaże nic gotowego do walki z 2080 Ti (i już raczej szykującego się na 3080 Ti) to dla mnie nie istnieje. Po pierwsze nie każdy gracz musi liczyć się z każdym groszem i nie znaczy to, że musi być dyskryminowany (mnie nie interesują karty niższych segmentów). Po drugie o czym sporo zapomina - konkurencja na topie powoduje obniżanie cen także i niższych modeli aby zachować proporcje - producent nie sprzeda topowej karty za 120 procent ceny karty średniej, tylko za 200%.
          • avatar
           Dudi4Fr
           -9
           "Dodatkowo Nvidia planuje zaatakować nowymi modelami Ampere, które podniosą poprzeczkę w wydajności i efektywności energetycznej."

           Po akcji z "poor Volta" 3 lata temu, nie uwierzę, dopóki nie zobaczę. PR AMD GPU jest nic nie warty, nakręcają hype godny nowego mesjasza a dalej maja problemy z pokonaniem poprzedniej generacji Nvidii...
           • avatar
            Torrentowy Pirat
            -9
            AMD dzielnie walczy, ale nie są w stanie zagrozić Nvidii. Ba! AMD nawet nie jest w stanie stanowić konkurencji dla Nvidii, mimo, że bardzo byśmy chcieli. Nvidia bez wysiłku robi 'pyk' i pan skóra pokazuje następnego dnia potwora.