Komputery

AMD zwolni 10% pracowników - restrukturyzacja firmy trwa

przeczytasz w 2 min.

Koncern AMD ogłosił, iż zamierza dokończyć zapoczątkowaną kilka lat temu restrukturyzację. Nad jej przebiegiem będzie czuwał obecny prezes Rory Read, który zapowiada redukcję zatrudnienia w firmie aż o 10%.

Plan restrukturyzacji zakłada, iż co dziesiąty pracownik firmy straci pracę. Cięcie etatów ma rozpocząć się jeszcze przed końcem bieżącego roku, a zakończenie jest planowane na I kw. 2012 roku. Według dyrektora generalnego AMD, restrukturyzacja zapoczątkowana przez jego poprzedników wymaga w dalszym ciągu zmian.

Dzięki redukcji kosztów firma ma stać się bardziej konkurencyjna, jej struktura stanie się znacznie efektywniejsza, a zaoszczędzone pieniądze mają pozwolić na zwiększenie nakładów na badania, rozwój i wdrażanie nowych technologii oraz produktów.

siedziba and w sunnyvale

Takie przebalansowanie siły roboczej ma pociągnąć za sobą również "wietrzenie" na stanowiskach kierowniczych i zakłada szereg zmian wśród dyrektorów wykonawczych. To pozwoli skoncentrować całą moc przerobową koncernu na kluczowych dla firmy sprawach. Dzięki temu AMD ma zamiar bardziej niż dotychczas skupić się na różnych odbiorcach od przeróżnych niewielkich urządzeń przenośnych, poprzez dedykowane wysokowydajne jednostki i zastosowania profesjonalne, a kończąc na oprogramowania i systemach związanych z popularną ostatnio "chmurą".

jedna z siedzib amd logo firmy

Według nowego prezesa AMD, zmiany jakie zostaną wprowadzone, pozwolą na zmniejszenie wydatków w IV kw. bieżącego roku o 10 milionów dolarów, natomiast o 118 mln $ w I kw. 2012 roki i tyle samo we wszystkich kolejnych.

Co ciekawe, koszty jakie z tytuły redukcji etatów poniesie AMD, w bieżącym roku mają sięgnąć 101 milionów, a w I kw. roku następnego, powinny wynieść już tylko kilka milionów dolarów.

Każda redukcja etatów jest źle postrzegana w oczach opinii publicznej oraz samych pracowników. Jednak niekiedy może okazać się jedyną, bądź najlepszą drogą do wyjścia na prostą. Czy tak będzie w przypadku AMD? Przekonamy się w przyszłości. A teraz należy zaufać zmianom jakie wprowadza Rory Read, w końcu w poprzednich firmach w jakich pracował odnosił same sukcesy.

dyrektor generalny/ceo/prezes amd rory p. read

W firmie IBM piastował wysokie stanowiska kierownicze, zaś jako prezes Lenovo zdołał w krótkim czasie uczynić z firmy najszybciej rozwijającego się producenta komputerów na świecie. Dzięki tym działaniom firma prześcignęła na rynku dotychczasowego lidera firmę Dell i osiągnęła największy w swojej historii udział w rynku. Czy podobnie będzie z AMD? Przekonamy się.


Więcej o firmie AMD i jej produktach:

Źródło: AMD, TechConnect, CNET

Komentarze

36
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DiamentoKWZ
  8
  Ten facet to by się u nas przydał do polskich urzędów i firm państwowych. Skończyły by się posadki typu 'starszy specjalista od wietrzenia sali konferencyjnej'.
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   Szkoda bez AMD znowu będe jechał na celeronie.

   Pamiętam jak w 98 kupili mi komputer za 5000 złotych na celeronie chyba 333 :)

   To już koniec...
   • avatar
    CentPL
    3
    Jeżeli czegoś nie zrobią to zapowiada się monopol Intela i procesory po 1000zł :)
    • avatar
     hideo
     2
     RR daje czadu :]
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Z 286 16 MHz na 486 miałem 20 krotny wzrost wydajności. To był kop! Z takiej perspektywy I5, I7 Buldozzer w których rośnie potęga rdzeni (niewykorzystanych) to prawie to samo. I5-bez antywira jest (realnie) szybszy niż I7 z antywirusem. O co ten spór? O marne 50% wydajności?
      • avatar
       Lightning
       0
       Procesory AMD zawiodły na całej linii więc ktoś musi za to "zapłacić".
       • avatar
        pomidor
        0
        Nvidia ma 2 razy mniej pracowników, zaś wydaje 2 - 3 razy więcej produktów w hardware i software.
        Zwolnienia w AMD powinny być większe, ale nowy szef nie chciał tworzyć psychologicznego szoku. Największym problemem jest kultura pracy gdzie nikt za nic nie odpowiada, zaś dyrektorzy i kierownicy pozbawieni są ambicji i chęci zajmowania się masą istotnych szczegółów.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Bardzo mi się podobają poczynania AMD - jeśli zacznę inwestować na rynku zagranicznym, to kupię trochę udziałów na giełdzie.
         http://szkolaakcji.blogspot.com
         • avatar
          Konto usunięte
          -1
          Straszny byl ten rok w ich wykonaniu, bardzo slabe premiery. To co bedzie w 2012 przerosnie wszystkich fanow do ostatka. Intel idzie z TDP i wydajnoscia w przeciwnych kierunkach, proste w 22nm TDP 77W i wydajnosc w gore. To co bedzie z apu to zenada, czyli TDP w gore, wydajnosc ledwo zipnie. Czy bedzie ktos chcial wziasc procek o 50W bardziej lakomy i wolniejszy o polowe od Ivy, tylko wariaci.
          • avatar
           gloryseeker
           -1
           Powinni zatrudnić dodatkowo minimum 10% inżynierów (zwłaszcza z Polski). Taka restrukturyzacja coś mogłaby zmienić, a nie cięcia jak w Eurokołchozie. Co będzie w przyszłym roku? Wojna najprawdopodobniej... zginąć na froncie to też jest jakiś cel...
           • avatar
            Konto usunięte
            -2
            Ludzie, spójrzcie prawdzie w oczy. Sytuacja AMD jest katastrofalna. Potknięcia nVidii (niezbyt udane Fermi) uratowały firmę przed bankructwem. Jeśli Intel będzie dalej odnosił pasma oszołamiających sukcesów to AMD będzie produkowało procesory tylko do tabletów itd. Wszystkie 3 WIELKIE sukcesy Intela w walce z AMD - Conroe - Nehalem - Sandy Bridge dosłownie zepchneły AMD w kozi róg. Jedyną szansą dla AMD jest potknięcie się Intela w stylu Pnetium 4 Prescott, jakis fatalny błąd Intela własnie w stylu Pentium 4 Prescott, wtedy to by urtowało pozycję firmy. bo na takie restrukturyzacje jest już za późno.

            Spójrzcie chociaż na WYDAJNE komputery all in one - AMD tam praktycznie nie istnieje.
            • avatar
             Konto usunięte
             -2
             Znowu tu trolujesz :D
             • avatar
              Dwd89
              -2
              AMD ma nowe układy graficzne, szkoda jedynie że tak długo karzą na nie czekać ...
              • avatar
               Fourth Illusion
               -3
               Niech sie biora do roboty, bo "delikatnie" odstaja od intela i nVidi (chodzi mi o rynek tabletow i smartphonow)
               • avatar
                Dragonik
                0
                Ej nie mówcie mi że będę musiał siedzieć na Phenomie Q9550 bo nie mam zamiaru płacić 1500zł za sam procesor od intela.
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 Maszyny przejmą kontrolę! Koniec świata! ;>