Procesory

Intel i AMD mają się czego bać! Na rynku debiutuje 80-rdzeniowy procesor Ampere Altra

przeczytasz w 2 min.

Myśleliście, że na rynku rządzą tylko procesory Intel i AMD? No to byliście w błędzie. Firma Ampere Computing zaprezentowała swój flagowy układ, który ma mocno namieszać w profesjonalnym segmencie.

Nowy gracz na rynku profesjonalnych procesorów

Mowa o układzie Ampere Altra, który został wyposażony w 80 rdzeni bazujących na 64-bitowej architekturze ARM Neoverse N1 (ze względu na zastosowanie, producent zdecydował się na jednowątkowe rdzenie). Co warto podkreślić, nie jest to procesor kierowany na rynek konsumencki (np. do grania).

Ampere Altra

Ampere Altra

Każdy rdzeń dysponuje 64 KB pamięci podręcznej pierwszego poziomu na instrukcje i dane oraz 1 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu, a oprócz tego udostępniono 32 MB współdzielonej pamięci podręcznej trzeciego poziomu (wszystkie wykorzystują korekcję błędów ECC). W układzie zintegrowano też 8-kanałowy kontroler pamięci DDR4-3200 (do 4 TB pamięci w konfiguracji 2DPC) i 128 linii transmisyjnych PCI-Express 4.0.

Ampere Altra

Altra może działać w systemach jedno- i dwuprocesorowych. Dwuprocesorowe konfiguracje obsłużą do 8 TB pamięci i zaoferują 192 linie transmisyjne PCI-Express 4.0 (32 linie z każdego układu są wykorzystywane do komunikacji).

Współczynnik TDP może być regulowany w zakresie 45 – 210 W. Co warto podkreślić, mamy tutaj do czynienia z monolityczną konstrukcją (układ został wykonany w technologii TSMC 7nm FinFET).

Ampere Altra jest wydajniejszy od topowych procesorów Intel i AMD

Procesor Ampere Altra znajdzie zastosowanie u dostawców usług w chmurze i w hiperskalerach, takich jak Amazon AWS, Microsoft Azure czy Google Cloud. Docelowo ma konkurować z topowymi układami dostępnymi na rynku. Pierwsze testy wyglądają bardzo optymistycznie.

Ampere Altra

W teście SPECrate 2017 układ Ampere Altra uzyskał ponad dwukrotnie lepszy wynik niż 28-rdzeniowy/56-wątkowy Intel Xeon Platinum 8280. Mało tego! Procesor pokonał nawet topową jednostkę AMD - 64-rdzeniowy/128-wątkowy model Epyc 7742.

Ampere Altra

Producent chwali się, że Altra oferuje wysoki poziom izolacji i bezpieczeństwa dla każdego klienta, niezależnie od tego co uruchamiają inni najemcy usługi. W obliczu „dziurawych” procesorów Intela, takie zapewnienia na pewno są istotne dla potencjalnych odbiorców.

Wiemy, że pierwsze próbki modelu Ampere Altra już są wysyłane w do dostawców usług w chmurze na testy. Masowa produkcja procesora została zaplanowana na połowę roku (wtedy też poznamy dokładna specyfikację modeli i ich ceny).

Ampere Altra

Na tym plany firmy Ampere Computing się nie kończą. W 2021 roku zadebiutują procesory Mystique (mają one korzystać z tego samego gniazda co modele Altra), natomiast w 2022 roku spodziewamy się premiery układów Siryn.

Źródło: AnandTech

Zobacz inne newsy o procesorach:

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kapitan Nocz
  21
  Taka ciekawostka - Renee James, założycielka i dyrektor generalny Ampere, jest byłym prezesem Intela :). Poza tym wyręczę jeszcze redakcję we wnioskach o wydajności. Coś nie chciało mi się wierzyć by ten procesor mógł jednak nawiązać równorzędną walkę z AMD albo Intelem w takich zastosowaniach jak obliczenia naukowe lub rendering no i drążąc temat okazało się, że wydajność z wykresów została podana dla SPEC2017_int, więc tylko dla części testu obejmującą liczby stałoprzecinkowe. Dla SPEC2017_fp gdzie zawarte są poważne rzeczy (Molecular dynamics, Ray tracing,, 3D rendering and animation, Atmosphere modeling, Molecular dynamics...) nie podano danych, więc pewnie nie ma się czym chwalić. TPD procesora też jest mocno podejrzane, przy 3GHz na wszystkich 80 rdzeniach oceniono je tylko na 210W
  No i najważniejsze nie podali także czy pójdzie na tym Crisis !! A jak wiadomo na AMD pójdzie :)
  • avatar
   Eryk333
   13
   No no miło słyszeć przydał by się trzeci producent procesorów.
   • avatar
    Marucins
    8
    Po tych wykresach widać że AMD nie koniecznie ale za to Intel... :)
    • avatar
     zeniu
     7
     Tyle że to architektura ARM, a nie pecetowa. Choć oczywiście Linuxa można postawić i tu i tu.
     • avatar
      Ciekawski_
      3
      Szkoda, że nie mogą produkować na rynek konsumencki. To znaczy nic sensownego. Ten CPU jest do ściśle określonych zastosowań. Ciekawe jak w innych testach wypadnie takie porównanie. Wiadomo, że producent wykorzystuje najdogodniejszy dla siebie test, aby się wypromować.
      A w tym teście ciekawe jak by wypadł TR 3990X? Ma mocniejsze rdzenie, ale mniej kanałów RAM, od EPYC 7742.
      • avatar
       Konto usunięte
       2
       Tym razem jest to ARM a nie x86. Takiego właśnie procesora spodziewałem się od AMD, niestety na eksperymentalnym czterordzeniowcu A1 się skończyło.

       ciekaw jestem jaka jest wydajność jednego wątku w takim ARMie :)

       szkoda że cała reszta rynku jest tak mocno przykuta do x86, ale to jest niestety zamknięte koło, tzw. wintel. czyli windows i intel.

       osobiście wolałbym aby rynek komputerów i tabletów domowych został opanowany przez Risc-V :)