Systemy operacyjne

Android 14 coraz bliżej. Nowa wersja wprowadza sporo poprawek

przeczytasz w 2 min.

Google udostępniło system operacyjny Android 14 w testowej wersji Beta 5. Aktualizacja wprowadza sporo nowości i mogą ją wypróbować użytkownicy urządzeń Google Pixel. Niebawem będzie też dostępna finalna wersja systemu.

System Android 14 został zapowiedziany na początku roku, ale ciągle jest w fazie testowej – po wersjach deweloperskich i testowych, producent testuje stabilność platformy. Nowa wersja jest o krok przed wydaniem stabilnej wersji oprogramowania.

Nowa wersja systemu Android 14

Android 14 Beta 5 to już trzecia wersja systemu podczas testów stabilności platformy. Tym razem jednak skupiono się na programistach, którzy będą przygotowywać aplikacje pod „czternastkę”. W praktyce oznacza to, że system powinien mieć już wszystkie działające opcje dla deweloperów, a programiści mogą publikować w Google Play aplikacje przeznaczone dla systemu Android 14 (w wersji 34). Nowa wersja systemu zawiera też najnowsze poprawki i optymalizacje systemu oraz aktualizacje bezpieczeństwa (z sierpnia 2023).

Nowa wersja m.in. naprawia problem z częstymi awariami programu uruchamiającego, ze zbyt dużym zużyciem energii przy skanowaniu Wi-Fi czy wyświetlaniem motywów i grafik. Szczegółową listę zmian znajdziecie tutaj.

Jak przetestować system Android 14?

Android 14 Beta 5 jest dostępny dla osób, które biorą udział w programie testowym. System można przetestować na urządzeniach Google Pixel (w tym też na Pixel Tablet i Pixel Fold). Jeśli korzystacie z wcześniejszej bety, powinniście otrzymać powiadomienie OTA o stosownej poprawce. Całkowicie nowi testerzy mogą wgrać system z plików udostępnionych przez Google.

Kiedy będzie dostępny system Android 14?

Google zapowiada, że oficjalna wersja systemu Android 14 powinna zostać udostępniona w ciągu najbliższych tygodni. Wygląda więc na to, że Beta 5 to najprawdopodobniej ostatnia testowa wersja systemu Android 14 (o ile podczas testów nie pojawią się komplikacje).

Android 14 - plan wydawniczy

Wiemy, że Android 14 pojawi się na najnowszych smartfonach Oppo. Znowy użytkownicy starszych modeli Samsung nie otrzymają oficjalnej aktualizacji.

Dajcie znać w komentarzach czy macie nową wersję Androida i jakie macie wrażenia z testów.

Źródło: Android Developers Blog

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  paankracyki
  28
  Czytając nagłówek można odnieść wrażenie, że to wersja 14 wprowadzi wiele poprawek w stosunku do wersji 13, mało tego być może dowiemy się o nich z artykułu. Tymczasem chodzi o nową wersję samej bety 14-tki a z artykułu nie dowiadujemy się ponownie nic ciekawego. I tak to się kręci na benchmark...
  • avatar
   Silver
   6
   Poprawki takie, które powinny w formie zwykłej aktualizacji pojawić się na 13 a także starsze wersje. Za takie postarzanie systemu Google należy się solidna nagroda karna.
   • avatar
    pawluto
    3
    Jeśli system nie da się zainstalować na każdym fonie to taki system jest do bani.
    • avatar
     piomiq
     2
     Co za bieda artykuł - wypełniacze plus dwa zdania o zmianach.

     "Szczegółową listę zmian znajdziecie tutaj."
     No jeśli tak to sam sobie mogę wygóglać, po co ta notatka prasowa, jeśli autorowi NIE CHCIAŁO się przygotować nawet krótkiej listy najważniejszych zmian w stosunku do wersji 13.

     WIELKI MINUS. dla tego "artykułu".
     • avatar
      pawel78
      0
      I tak za każdym razem obiecują, że na każdym sprzęcie można będzie zainstalować. I nic z tych rzeczy. Mój OnePlus 8 Pro, zakończy na wersji 13, chociaż specyfikacja 12/256 pozwala spokojnie na co najmniej jeszcze dwie aktualizacje.
      • avatar
       RAQ73
       0
       hahaha, aktualizacje dla paru wybranych modeli....... buahahaha

       Witaj!

       Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
       Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

       Połącz konto już teraz.

       Zaloguj przez 1Login