Telefony

Android: darmowe antywirusy nie są skuteczne

przeczytasz w 1 min.

Jak wynika z najnowszych badań, instalacja darmowych aplikacji jest w większości przypadków bezsensowna.

Liczba użytkowników smartfonów z systemem Android rośnie w bardzo szybkim tempie. Duża popularność powoduje, że systemem Google interesują się również twórcy złośliwego oprogramowania. Duża liczba programów antywirusowych teoretycznie pozwala czuć się bezpiecznie, jednak jak wynika z najnowszych badań, instalacja takich aplikacji jest w większości przypadków bezsensowna.

Złośliwe oprogramowanie na smartfony nikogo już nie dziwi. Niemiecki instytut AV-Test przygotował raport na temat aplikacji antywirusowych na Androida.

W przypadku darmowych aplikacji przetestowano Antivirus Free, Blue Point Antivirus Free, Kinetoo Malware Scan, LabMSF Antivirus beta, Privateer Lite i Zoner Antivirus Free. Wyniki? Skuteczność 6 z 7 aplikacji wynosi nawet nie 10 procent. Najlepiej wypadł Zone Antivirus Free, który wykrywa około 30 proc. zagrożeń, jednak i tak jest to bardzo słaby wynik.

Badacze podejrzewali, że złośliwe oprogramowanie przejęło kontrolę nad Androidem już w takim stopniu, że ich wykrycie było niemożliwe. By to sprawdzić, zainstalowali aplikacje antywirusowe na bezpiecznym telefonie i rozpoczęli instalowanie malware jeden po drugim. Rezultat był również słaby, tylko Zoner Antivirus Free wykrył 8 z 10 szkodników. Pozostałe aplikacje wykryły maksymalnie 1 złośliwy program.

Wyniki raportu Av-Test dotyczącego skuteczności aplikacji antywirusowych na Androida

Komercyjne rozwiązania również nie wypadły najlepiej. Badacze z AV-Test przetestowali F-Secure Mobile Security oraz Kaspersky Mobile Security. W pierwszym teście aplikacje wykryły około 50 proc. szkodników, w drugim teście wszystkie zagrożenia zostały zablokowane.

Raport idealnie pokazuje, że nigdy nie możemy czuć się bezpiecznie. Nawet używanie płatnych aplikacji nie zapewni 100 proc. bezpieczeństwa. Najlepszym zabezpieczeniem jest rozwaga, która w przypadku korzystania z smartfonów ogranicza się głównie do instalowania aplikacji z zaufanych źródeł.
 

Więcej o zagrożeniach na Androida:

Źródło: AV-Test

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  NomadDemon
  5
  a jaka masz pewnosc ze firmy antywirusowe, same nie robie wirusów ?
  • avatar
   DustEater
   3
   Ja używam pakietu ESET, póki co jest darmowy :)
   • avatar
    Gumis_MZ
    2
    Link do tego artykułu pojawia się na głównej stronie aż 3 razy - w Aktualnościach, w Mobile i w Oprogramowanie - to jest zwykły szum informacyjny. Kto w dzisiejszych czasach ma czas czytać kilka razy te same nagłówki? Liczy się szybkość i precyzja dostarczenia informacji.

    Droga Redakcjo - uważam że zmiany w serwisie poszły na minus!
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Bo Android to dziurawe jak sito badziewie potrzebujące procesorów 2 rdzeniowych i 1gb ramu do jako takiego działania. Kto to widział instalować ANTYWIRUSA na telefonie?!
     • avatar
      .Alx.
      0
      To było oczywiste od dawna ! Firmy produkujące antywirusy nie mogły sobie odpuścić nowego rynku, zbyt duże potencjalne pieniądze tam się pojawiły.
      Zaczęły się akcje propagandowe, "uświadamiające" jakie to zagrożenia czyhają i jak się przeciw temu zabezpieczyć, na początku było to "za darmo", ale widać, że już nadszedł drugi etap : Przekonywanie, że płatne jest lepsze. W trzecim etapie (wkrótce) antywirus będzie czymś oczywistym i niezbędnym ...oczywiście dla naszego dobra, szkoda, że za nasze pieniądze.
      • avatar
       mariusz_1004
       0
       Jestem ciekawy dlaczego nie został przetestowany AVG, jest a Markecie i jest darmowy.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        W tabelce antywirus nazywa się Zoner Antivirus Free, a w tekście 2 x jest użyta nazwa Zone Antivirus Free.
        • avatar
         LordPitex
         -1
         hoho, ale ten android niebezpieczny nagle :P eset jak anrazie daje u mnie rade.
         • avatar
          Konto usunięte
          -1
          eset chyba narazie najepszy program antywirusoy
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Polecam eseta ale nie darmową betę z android marketu. 19zł na rok to nie dużo, a nie spowalnia. Dobrze wykonana aplikacja i można blokować nr telefonów tworząc czarną listę, wybierając rodzaj połączenia. Jest też blokada tel, sim, hasła, blokada zdalna sms itd
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Również polecam eseta,przydatny i wykrywa oraz blokuje większość zagrożeń...kaspersky jest też dobry.
            • avatar
             jarekzon
             0
             Czy ktoś spotkał się z wirusem na Androida ?
             • avatar
              jaroslawb1
              0
              Właśnie,czy ktoś spotkał się z wirusem na Androida?Wirusy Windowsa uwalały mi dużo razy,ale Androida używam od roku i ani razu.Ale strzeżonego....Zainstalowałem tego Zoner AntiVirus Free i wiecie co?Fajny jest.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Wirusy na androida zazwyczaj wysyłają SMS-y lub dzwonią na numery premium. Instalując aplikacje trzeba uważać na te które mają dostęp do połączeń i SMS
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                ja mam f-secure mobile security i faktycznie działa. skasować wirusa to mi jeszcze nie skasowało, ale już parę razy zablokowało wejście na strony z jakimś szajsem.